Jacob Erftemeijer
14.11.2018
Kategorie: Divadlo

Jacob Erftemeijer v roli výjimečného outsidera. Už v prosinci ve Švanďáku

Příběh o absolutní lásce hudebního génia, jehož božský talent sráží přízemnost jeho bližních, nabídne od začátku prosince nová inscenace Bratr spánku ve Švandově divadle. Uvádět se bude ve Velkém sále, který se tak divákům znovu otevře v plném lesku po své zhruba půlroční rekonstrukci. Hraje také Jacob Erftemeijer.

Vynikající román a literární bestseller Bratr spánku rakouského autora Roberta Schneidera přepsala do podoby divadelní hry česká spisovatelka Kateřina Tučková. Režisérem inscenace je Dodo Gombár, který s Tučkovou spolupracoval už na úspěšných adaptacích jejího románu Žítkovské bohyně.

Jak jejich nová inscenace naznačuje, příběh Eliase Adlera, zvláštního kluka s mimořádným nadáním, je sice zasazen do blíže neurčené minulosti, podobné drama se však v různých obměnách odehrává neustále. „Mně osobně byl příběh hlavního hrdiny velmi blízký, protože jsem – byť v méně drtivé podobě – nutnost obhájit si své profesní sny a ambice také zažila. Tam, kde jsem vyrůstala, neexistoval žádný předchozí případ spisovatelky či umělkyně, a tak jsem se s řadou překážek potýkala i na konci 20. století,“ nechala se slyšet známá spisovatelka.

Téma je blízké i režisérovi. „Myšlení uzavřené komunity, pozice výjimečného outsidera, diskurz s Boží přítomností, nebo, řekněme, duchovní rozměr naší existence – to všechno se dotýká i mých osobních témat. A nad tím vším je v Bratru spánku přítomný nečekaný příběh, v extrémním vyprávění ukrytá něžná a zranitelná lidská duše,“ uvedl Gombár, jenž touto inscenací uzavírá svoje stálé angažmá ve Švanďáku, jehož byl osm let uměleckým šéfem.

Zajímavé herecké příležitosti

Mladého Eliase, který zahoří k sestřenici Elsbeth a rozhodne se pro svou lásku už nikdy nespat, hraje Jacob Erftemeijer. Tento všestranně talentovaný herec je zároveň autorem hudby k představení. Pozoruhodný příběh ovšem nabízí zajímavé příležitosti celému souboru Švandova divadla, včetně několika zajímavých hostů. V inscenaci tak uvidíte herce, jako je Denisa Barešová, Tomáš Červinek, Tomáš Petřík, Natálie Řehořová či Marie Štípková.

O čem to je?
Možná byl talentovanější než Mozart, narodil se ale na špatném místě. Johanes Elias Adler je mladík obdařený fenomenálním sluchem a citlivostí. Ke své smůle však vyrůstá v zapadlé alpské vesnici a mezi lidmi, kteří pro jeho výjimečnost nemají špetku pochopení. Vždyť i jeho rodiče v něm vidí jenom méněcenného mrzáka – kluka se žlutýma očima. Díky příteli Petrovi a především díky spalující lásce k sestřenici Elsbeth však v sobě Elias najde sílu ústrky přežít. A odevzdat se tomu, co ho přesahuje.

Premiéra dramatu Bratr spánku se uskuteční 8. prosince ve Velkém sále Švandova divadla, nejbližší reprízy jsou naplánované na 10. a 29. prosince. Do Prahy se při příležitosti prvního uvedení svého románu na českém jevišti chystá i autor předlohy Robert Schneider. Ten se díky svojí prvotině stal téměř okamžitě literární celebritou.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Alena Hrbková

Přečtěte si také