Člověk nikdy neví v Divadle na Vinohradech
5.3.2023
Kategorie: Divadlo

Člověk nikdy neví: milá komedie v Divadle na Vinohradech

Brilantní a humorem jiskřící britská konverzační komedie. Tak představuje na svých stránkách Divadlo na Vinohradech inscenaci s názvem Člověk nikdy neví. V této oddechovce dominují herecké výkony v čele s Danielem Bambasem, Antonií Talackovou a Sabinou Rojkovou.

Dílo pochází z pera autora Bernarda Shawa, který je mimo jiné podepsaný pod slavnou hrou Pygmalion, kterou rovněž inscenuje pražské Divadlo na Vinohradech. Člověk nikdy neví sice není oproti zmiňovanému Pygmalionu tolik známá a ani úspěšná komedie, přesto si zaslouží, aby jí byl dán v repertoáru divadla prostor.

A o čem že to je? Spisovatelka „příruček pro život“ paní Clandonová se spolu se svými třemi dětmi přestěhuje z Madeiry zpátky do Anglie. Dobové konvence ovšem velí, že pro vstup do společnosti musí děti disponovat otcem, kterého ovšem neznají a emancipovaná matka jim o něm odmítá cokoli prozradit. Potřeba navázat společenské kontakty je ale nutností. Jedna z dcer navíc potká mladého přitažlivého zubaře, který se do ní bezhlavě zamiluje. A otec může být blíž, než se zdá…

Na Vinohradech se režie hry ujal Šimon Dominik, který si zároveň vzal na starost i překlad. Pod jeho dohledem vznikla příjemná podívaná, u které se divák zasměje a zpříjemní si odpoledne či večer. Musíme však podotknout, že zatímco první polovina představení je hezky svižná a zajímavá, po přestávce tento pocit kazí pár bizarních scén, některé postavy mají na sobě bláznivé kostýmy, a chvílemi nastává i trošku nuda. Je to škoda, protože to výslednému dojmu z představení kazí. Zbytečné se zdají i výstupy mimického sboru zdejšího divadla, který si sem například během změny scény přijde „jentak“ zatančit.

Člověk nikdy neví v Divadle na Vinohradech (recenze)

Sabina Rojková s bláznivým kostýmem

Polonahý Bambas a drzá Rojková

Co má velké plus, jsou rozhodně herecké výkony. Divadlo na Vinohradech obsazení zkrátka umí. Především zaujme talentovaný Daniel Bambas v roli rozpačitého a zároveň zamilovaného zubaře. Mnohé divačky v publiku jistě potěší scéna, při níž je herec na jevišti polonahý. Skvělá je také Antonie Talacková jako matka a spisovatelka, musíme říct, že s parukou ji lze na první dobrou poznat jen stěží. Energii pak do představení vnáší mladá usměvavá herečka Sabina Rojková coby jedno z drzých dvojčat. Z obsazení musíme určitě vyzdvihnout i naše herecké bardy, a to Václava Vydru s Jaroslavem Satoranským, z jehož úst právě několikrát slyšíme „Člověk nikdy neví“.

Sabina Rojková a Daniel Bambas v komedii Člověk nikdy neví

Sabina Rojková a Daniel Bambas v komedii Člověk nikdy neví

I přes zmiňovaná škobrtnutí ve druhé polovině představení dáváme tomuto vinohradskému počinu palec nahoru. Je to taková milá odpočinkovka se skvělým obsazením, u které se také zasmějete. Mám ale zato, že Divadlo na Vinohradech ve svém programu nabízí kvalitnější kousky, třeba zrovna Pygmalion.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo na Vinohradech

Přečtěte si také