Kapela UDG
27.11.2018
Kategorie: Rozhovory

Kapela UDG: Jednou napíšeme knihu

Oblíbená kapela UDG už je na hudební scéně dlouhých dvacet let. A to byl sakra dobrý důvod k tomu pro vás „kluky“ vyzpovídat. Na naše všetečné otázky za skupinu odpovídal Tomáš „Jugi“ Staněk, který v populární šestici hraje na bicí.

Pamatujete si ještě vůbec na kapelní začátky?
Pamatuju a rád na ně vzpomínám. Někdy bych chtěl o tom všem napsat knihu. Myslím, že spousta lidí by to považovala za fikci (smích). Zažili jsme spousty neuvěřitelných věcí.

Na jaké období nejraději vzpomínáte?
Každé období má svoje. Nejraději asi vzpomínám na dobu, kdy jsme vyhráli soutěž Cocacola popstar. To se začal náš kapelní sen měnit intenzivně ve skutečnost.

Před dvěma lety vyšlo album Emotikon. Jste spokojeni s jeho ohlasy?
Ano, jsou na něm silné skladby, které se dostaly mezi lidi a fungují na internetu i koncertech. Víme také o chybách, které jsme při natáčení udělali, a poučíme se z nich pro další album.

Nejvíc se chytnul song Atomy s Jakubem Děkanem. Plánujete s ním další spolupráci?
Kuba je kamarád a často spolu koncertujeme. Spolu se svojí kapelou nás doprovodí na turné ke 20 letům, které pojedeme na jaře. Máme jej stále na očích, je tedy možné, že dojde i k další hudební spolupráci.

Určitě jste však pyšní na všechny desky. Kterou máte nejradši?
Myslím, že každý z nás si oblíbil trochu jiné album. Já mám nejraději třetí album Autoportrét. Je pro mě nejosobnější. Nejsilnější písničky jsou podle mě na albu Buď a Nebe, to je druhé z oficiálních desek. Ale nezatracoval bych žádné. Každé album vnímám jako takový záznam z doby, kdy vzniklo. Jde o takovou kroniku naší kapely.

Máte nějaké vtipné zážitky a historiky, které vznikly při tvorbě desek?
Vtipné situace prožíváme spíš na koncertních šnůrách a festivalech. Z toho pohledu je ve studiu spíš nuda (smích).

Kurtizáně a Hvězdáři stále rostou na YouTube zhlédnutí… Považujete je za svoje top skladby?
Určitě ano. Jsou to rozhodně největší lidovky z našeho repertoáru. Lidé je zpívají u táboráků, jsou i v některých zpěvnících. Slova Hvězdáře jsou dokonce i na jednom náhrobním kameni. To je opravdu zvláštní pocit.

Nyní nastává zimní období a tím pádem i klubové koncerty. Hrajete raději uvnitř, nebo venku na festivalech?
Já preferuji koncerty v klubech. Když se povede klubový koncert, tak ta atmosféra se nedá ničím nahradit. Takovou energii a blízkost fanoušků venku nezažijete. Ale i venkovní akce mají svoje. V klubu zase nikde nehrajeme pro desetitisícový kotel.

Co si na akcích po tolika letech nejvíce užíváte? Co nikdy neomrzí?
Když se podaří vtáhnout fanoušky do koncertu a přijmout energii, kterou nám posílají. Tohle když se povede, je to euforický pocit.

Momentálně chystáte jarní tour. Dočkají se příznivci něčeho speciálního?
Dlouhého klubového koncertu, kompletně nové scény a show. Zazní také pár nový písniček.

Vy byste si na turné mohl nechat ušít nové šaty…
Tak určitě (smích).

Podle čeho jste vybírali města a kluby, v nichž budete hrát? Nejvíc se asi těšíte „domů“ do Ústí nad Labem…
Snažili jsme se obsáhnout celou republiku a vybrat větší kluby a kulturní domy. Na koncert v Ústí se samosebou těšíme, ale bude to první zastávka šnůry, takže možná budeme i trochu nervózní. Před domácím publikem máme hodně známých a přátel. Nicméně se těšíme na celou šňůru.

Co je vaší momentální motivací?
Baví nás hrát, potkávat se s lidmi. Kapela je hezké povolání. Nedá se říct, že bychom potřebovali hledat nějakou extra motivaci. Určitou motivací je pro nás nová deska, kterou budeme křtít v březnu 2020 ve Fóru Karlín.

V jaké fázi je její tvorba?
Máme hotové tři písně a pár dalších rozpracovaných nápadů. Nechceme ale nic hrotit. Cítíme, že album může být skvělé, když mu dáme čas a vznikne spoluprací celé skupiny. To je zároveň ale ta nejtěžší a časově nejnáročnější cesta.

Text: Jan Rochovanský
Foto zdroj: Instagram

Přečtěte si také

Štítky: