David Deyl
15.12.2016
Kategorie: Rozhovory

David Deyl: Je težké udržet se v povědomí bez bulváru

Svou podmanivou barvou hlasu a romantickými písničkami si David Deyl získal srdce nejedné posluchačky. Nyní své fanoušky potěší novou deskou, plnou vánočně laděných písní. Kde bude trávit letošní svátky, jaký se mu stal největší trapas při vystoupení a co připravuje nového?

Vydal jste vánoční album. Proč jste se rozhodl zrovna pro vánočně laděné písně?
Vánoce miluji. Jsou to pro mne nejkrásnější svátky v roce a navíc mám díky Bohu i krásné vzpomínky na dětství, kdy jsem se těšil na Ježíška a zpíval koledy s maminkou a tatínkem. Nápad na album Moje Vánoce jsem měl již několik let v hlavě a letos se to podařilo zrealizovat, jsem nadšen výsledkem. Je to mé nejlepší album, které jsem doposud vydal! Myslím tím hlavně zvukově. Podařilo se nahrát desku, která má evropskou úroveň.

Prozraďte, co máte na Vánocích nejraději?
Upřímně? Pohádky a tradiční vánoční pokrmy. Cukroví, bramborový salát s řízkem, kapr… mňam. Jsem gurmán, užívám si relax u TV s pohádkami a rodinou. To jsou Vánoce! A pohádky mám rád hlavně ty staré, které si pamatuji od malička.

Jste původem Severočech, ale žijete v Praze. Kde budete tedy trávit letošní svátky?
Štědrý večer budu trávit v Praze a 26. prosince se přesouvám do Chlumce, kde budu s rodiči slavit mé narozeniny a nechám se rozmazlovat od mé milované maminky (smích). A táta zase zatopí v kamnech a bude nám všem moc dobře!

Když se vrátíme zpět k albu, někde jsem zaznamenala informaci, že se jedná o vaše poslední. Je to pravda?
Určitě! V takovém rozsahu a náročnosti jak finanční, tak fyzické to už opakovat nechci! Jsem v roli zpěváka, sound designera, producenta, hudebního supervizora, a to je na jednoho člověka až moc. Proto poslední v tomto duchu.

Už jsem si myslela, že vás zpívání nebaví…
Baví, a to moc! Ale jsme tak maličký trh, kde je velmi těžké udržet se v povědomí bez bulváru a toho všeho balastu. Já se snažím od čtrnácti let a již síly dochází. Potom přijdou fanoušci. Dobíjí mi baterky a mně nic jiného nezbývá než #ShowMustGoOn (smích).

Momentálně koncertujete s muzikálovými písněmi. Proč zrovna muzikál?
Je to mezidobí, kdy jsem chtěl zpívat něco ve stylu classical crossover. Písně, skladby, které jsou mému srdci blízké. Složit nové album v tomto stylu je velmi obtížné, a tak pomalu sbírám a skládám nový repertoár a mezitím jsem připravil program Melodie mého srdce: Muzikál!

Na co přesně se mohou vaši příznivci těšit?
V tomto programu zazní světové melodie ze všech muzikálů, které oslovují mé srdce. The Phantom of The Opera, Evita, Cats, Dracula, Notre-Dame de Paris, The Sound of Music…

david-deyl2
Sám jste kdysi v muzikálu měl účinkovat…

Ano. Ale nedopadlo to z různých důvodů. Vyhovuje mi spíše koncertní provedení než divadelní. Nejsem herec a ani nechci být! Držím se svého kopyta a nechci být dalším zpívajícím hercem!

A kdybyste teď dostal nabídku, přijal byste ji?
NE!

Vraťme se tedy k hudbě. Jaký svůj koncert jste si zatím nejvíce užil?
Pardubice, České Budějovice, Olomouc, Brno, Ostrava, to jsou města, na která rád vzpomínám a kam se určitě chci někdy v budoucnu vrátit!

A naopak. Lidé mají rádi „nechtěné situace“. Stal se vám tedy nějaký trapas při vystoupení?
Jasně! V Ústí nad Labem mi ruply kalhoty přímo na pódiu během plesu (smích). To se pak zpívá…

Zpíváte už několik let, míváte i přesto občas trému?
Nemám trému z lidí, spíše ze spoluhráčů, aby hráli správné noty a z technického zajištění koncertu (zvuk, světla). Chci, aby vše fungovalo jak švýcarské hodinky.

david-deyl3
Jste jeden z mála interpretů, který nezanedbává komunikaci se svými fanoušky. Chodí vám i pozvánky na rande?
Ani ne. Fanoušci moc dobře ví, že si své soukromí hlídám a nechávají mi klid a soukromí.

A mají u vás vůbec fanynky šanci?
Never say Never!

Album V ozvěnách jste vydal ve svém vlastním vydavatelství DADE music. Co vás vedlo k tomu ho založit?
V CZ a SK prostředí je to pro mne logičtější krok. Nepotřebuji velké vydavatelství na tak malé zemičky. Pokud by se jednalo např. o Polsko či Německo, tam již vydavatelství potřebovat budu!

Máte v plánu podnikat i do budoucna nebo co chystáte nového?
Rok 2017 bude rokem muzikálů a projektu DD covers. Na mém Youtube kanálu budou nová videa. Nechte se překvapit! A s projektem Melodie mého srdce: Muzikál! zavítám do měst, kde mě mají rádi a já je.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv Davida Deyla

Mohlo by vás také zajímat

Štítky: