Banky varují před podvody na internetu

Banky varují před podvodníky: Během chvíle můžete přijít o všechno

Téma podvody na internetu jsou čím dál víc aktuální. Říkáte, že vám se to stát nemůže? Tak to zpozorněte! Podvodníci bývají velmi vychytralí, například mají vybudovanou zákaznickou linku, „fejkové“ stránky se tváří jako skutečné, přičemž se za nimi skrývají lidi, kteří vás mohou připravit během minuty o veškeré úspory. I my máme osobní zkušenost, kdy jsme se skoro nechali napálit a přišli o 80 tisíc korun.

Tváří se to velice nevinně. Prodáváte zboží na internetu a místo zájemce se vám ozve podvodník. Má facebookový profil, komunikuje bez chybičky, tváří se důvěryhodně. Protože chcete pochopitelně zboží prodat a vše vypadá naprosto v pořádku, necháte se lapit do sítě. I když, pokud vám intuice správně pracuje, přijde vám divná jediná ale zato velká věc – podvodník po vás chce zadat údaje od karty a následně potvrdit převod „jeho peněz“ k vám. A pokud to uděláte jednou, dvakrát, třikrát, nepřesunou se peníze za prodávané zboží od něj k vám, nýbrž veškeré vaše penízky k němu. Proč? Protože jste mu to pak ještě nevědomky potvrdili!

Skoro jsme přišli o 80 tisíc – osobní zkušenost

Před časem jsem prodávala psí boudičku. Můj chlupáč do ní nechce chodit, je hezká a přišla mi škoda, aby byla nevyužitá. Zvolila jsem Marketplace a po chvíli se mi ozvala paní s tím, že by si ji koupila. Říkala jsem, že se můžeme domluvit, ale požaduji poslat peníze dopředu. To vzala jako samozřejmost s tím, že její manžel pracuje u DPD, takže je možno to poslat přes ně zadarmo. Na tom si trvala zase ona. Poslala odkaz na web, který se tvářil jako skutečné stránky dopravce DPD, bylo tam potvrzení, že peníze za pelíšek poslala. Abych si je vyzvedla, bylo nutné zadat veškeré údaje k bankovnictví. V tom okamžiku mi to trošku začalo smrdět, ale stejně jsem si říkala, že když jsou to přeci stránky „dpdčka“ se zákaznickou linkou, která komunikuje, tak to musí být v pohodě. Nebylo. Navíc jim prý blblo potvrzení, potvrdila jsem párkrát to, co mi přišlo na displej telefonu. Dostala jsem nutkání podívat se do internetového bankovnictví a tam jsem měla převedených 80 tisíc korun ze spořícího účtu na běžný. A ještě mi v tom okamžiku přišla SMS v ruštině.

V tu chvíli jsem věděla, že je průšvih a volala do banky. A měla jsem velké štěstí, pán říkal, že už tam měli nastavený převod peněz na svůj účet, stačil jeden klik a přišla bych o ně. V tu chvíli jsme vše zablokovali a nastavili nové údaje. Zároveň mi zaměstnanec banky potvrdil, že nejsem jediná a že takových případů je teď denně několik. Ohlásila jsem to na policii a i tam mi potvrdili, že mají nahlášeno x takových případů.

V bance to řeší dennodenně

Že se toto děje bohužel běžně, potvrzuje i zaměstnankyně jiné banky. „Setkávám se s tím s klienty v práci dennodenně. A nejde jen o vysloveně falešné maily, ale podvodníci se hodně zaměřují už i na sbazary, Marketplace, falešné odkazy bankovnictví, prozrazuje náš zdroj Veronika s tím, že ona sama s tím má rovněž zkušenost. „Prodávala jsem něco na Facebooku a tři ze čtyř zájemců byli podvodníci.“

Veronika z nejmenované banky zároveň radí: „Buďte hlavně obezřetní, jakmile by vám někdo posílal jakýkoliv odkaz a napovídal vám k komu cokoliv – že na tom odkazu vyplníte údaje a pošle k vám kurýra, nebo že vyplníte kartu a on vám na ni pošle peníze za zboží. Falešné e-maily chodí také často jako DPD, Česká pošta, většinou to mají tak vymakané, že vám to pošlou ve chvíli, kdy opravdu nějaké zboží ze zahraničí čekáte a chce to po vás zaplatit clo – opět i osobní zkušenost. Jde to na vás ze všech stran. Sledujte, co vám chodí za potvrzovací SMS, vždy před potvrzením čtěte, co potvrdíte. Nejenom, že nepozorností někomu potvrdíte odečtení vašich peněz z účtu, které už díky tomu pravděpodobně neuvidíte, ale leckdy tím můžete potvrdit i samotné předání přihlašovacích údajů do bankovnictví. A to pak je velká paráda přijít o všechny úspory, jelikož v tu chvíli už mají na jakékoliv převody volnou ruku.“

A dodává, že to nejmenší, co můžete také vždy v odkazech kontrolovat, je, zda jste opravdu na URL adrese stránky, která se tak v odkazu tvářila. Protože samotný obsah stránek vám toto určitě nepoví, mají je vymakané do detailu. I URL se tak tváří, ale určitě není totožná jako stránky například daného dopravce.

Takže i my radíme, buďte, prosíme, obezřetní! Vše raději xkrát zkontrolovat a spoléhat na svou intuici než pak přijít o všechno.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Pixabay

Přečtěte si také