Close Menu
    Facebook Instagram X (Twitter) TikTok
    Novinky
    • Mozartovo interaktivní muzeum znovu v Praze. Otevřelo v historickém domě naproti orloji
    • Lucie Bílá chystá muzikál Obyčejná holka. Hlavní roli si zahraje i její syn Filip
    • Poslední šance vidět BODY WORLDS: Poznejte fascinující svět lidského těla zblízka
    • Drahokoupil se sádrou za kasou: Fanoušci mu ji přišli podepsat
    • Toulová šokovala outfitem: Na akci dorazila s náhubkem
    • Dlouho jsme ji neviděli! Herečka Bára Jánová prodávala mazlíčkům
    • Lajna jako film: Hrouzek v prosinci zamíří do kin
    • Elán oznámil několikaletou pauzu. Předtím vystoupí v O2 areně
    Facebook Instagram X (Twitter) TikTok
    PraKultura.cz
    • Aktuality
    • Celebrity
    • Film
    • Hudba
    • Lifestyle
    • Rozhovory
    • Divadlo
    • Kalendář akcí
    • Zpravodajství
    PraKultura.cz
    Domů » V českém školství se projevil příliv dětí z Ukrajiny, říkají statistici
    Lifestyle

    V českém školství se projevil příliv dětí z Ukrajiny, říkají statistici

    Redakce PraKulturaRedakce PraKultura1.9.20233 minuty čtení
    Facebook Twitter E-mail WhatsApp
    Ukrajinci v českých školách: Vzrostl počet prvňáků, říkají data
    Sdílet
    Facebook Twitter E-mail WhatsApp

    Ve školním roce 2022/23 vzrostl v České republice počet dětí na všech stupních škol. V mateřských školách to bylo o 2,4 %, na základních školách o 4,5 % a na středních školách o 3,8 %. Vliv na to mimo jiné má, že v českých školách byli přijati Ukrajinci, díky nímž výrazně vzrostl hlavně počet prvňáků. Počet žáků v posledním ročníku základních škol se za posledních pět let zvýšil o 36,2 %. 

    Mateřské školy v minulém školním roce navštěvovalo 369 205 dětí, což je nejvíce od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Meziročně se jejich počet zvýšil o 8,7 tisíc (2,4 %). Podíl dětí mladších tří let ve školkách v posledních pěti letech klesl z 12,5 % na 8,7 %. Naopak podíl dětí, které před zahájením školního roku dosáhly 6 let a více a zůstaly v mateřské škole (tj. dětí s odkladem), se mezi školními roky 2017/18 a 2021/22 zvýšil z 5,7 % na 6,3 % a ve školním roce 2022/23 klesl na 6 %. V uplynulém školním roce se však výrazněji než v letech předchozích zvýšil počet žáků v přípravných třídách, a sice o 22,4 % na 2 429 dětí.

    „Počet žáků základních škol zaznamenal meziroční nárůst o 43,2 tisíce, což je nejvíce od školního roku 1996/97, kdy byla znovuzavedena devítiletá povinná školní docházka. Počet žáků základních škol v uplynulém školním roce tak překonal hranici jednoho milionu, a to zejména kvůli přílivu dětí původem z Ukrajiny,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Na základních školách jich bylo 50 849, což je více než pětkrát tolik ve srovnání s předchozím školním rokem. Počet českých žáků se oproti tomu zvýšil jen o jeden tisíc.

    Děti z Ukrajiny v prvních třídách

    Celkem základní školy navštěvovalo v minulém školním roce 1 007 778 žáků a školou povinných dětí se na našich školách (tj. včetně víceletých gymnázií a osmiletých konzervatoří) vzdělávalo 1 049 723. Nadále rostl především počet žáků posledního ročníku základních škol, kterých bylo v minulém školním roce poprvé za posledních 15 let více než sto tisíc.

    Ukrajinci v českých školách mají větší zastoupení než loni
    Ukrajinci v českých školách mají větší zastoupení než loni

    „Díky dětem z Ukrajiny výrazně vzrostl i počet prvňáků. V září 2022 do prvních tříd základních škol nově nastoupilo celkem 117 607 žáků, téměř o deset tisíc více než v roce předchozím. Čtvrtinu z nich tvořili žáci sedmiletí a starší, ve školním roce 2015/2016 byla přitom takových dětí pětina,“ upozorňuje Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

    Jak jsou na tom střední školy?

    Počet žáků středních škol mezi školními roky 2011/2012 a 2018/2019 neustále klesal, a to z půl milionu žáků až na 421,5 tisíce. Poté se jejich počet začal zvyšovat. Z celkového počtu 463,2 tisíce žáků, kteří v loňském školním roce navštěvovali střední školy, představovali gymnazisté 29,3 %. Dalších 46,4 % středoškoláků také směřovalo k maturitní zkoušce, ale studovalo odborné zaměření. Střednímu vzdělávání zakončenému výučním listem se věnovalo 20,5 % žáků středních škol.

    V září 2022 bylo nově do prvních ročníků denního studia na střední školy přijato 127 446 žáků, o 9,0 tis. více než v roce předchozím. Díky populačně silným ročníkům, které postupně ukončují základní vzdělávání, se počítá s dalším nárůstem počtu středoškoláků.

    Foto: Pixabay
    Zdroj: ČSÚ

    školství Ukrajina zpravodajství
    Sdílet. Facebook Twitter E-mail WhatsApp
    Redakce PraKultura
    • Webová stránka
    • Facebook
    • X (Twitter)

    Redakce PraKultura publikuje také komerční články a vybrané tiskové zprávy. Pokud máte zájem o spolupráci, kontaktujte nás na e-mail redakce@prakultura.cz

    Přečtěte si také

    Robert Fico je po operaci, trvala hodiny. Doživotí pro atentátníka?

    17.5.2024 Zahraniční celebrity

    Falešné SMS od České správy sociálního zabezpečení zaplavily mobily Čechů. Jedná se o podvod

    5.9.2023 Lifestyle

    Manželka prezidenta na vítání prvňáčků. Takhle to Evě Pavlové slušelo

    4.9.2023 České celebrity
    Přidat komentář
    Zanechte odpověď Zrušit odpověď

    Nejnovější články

    Mozartovo interaktivní muzeum znovu v Praze. Otevřelo v historickém domě naproti orloji

    3.4.2026

    Lucie Bílá chystá muzikál Obyčejná holka. Hlavní roli si zahraje i její syn Filip

    30.3.2026

    Poslední šance vidět BODY WORLDS: Poznejte fascinující svět lidského těla zblízka

    12.3.2026

    Drahokoupil se sádrou za kasou: Fanoušci mu ji přišli podepsat

    10.3.2026

    Toulová šokovala outfitem: Na akci dorazila s náhubkem

    10.3.2026
    Hledat na stránkách
    Naše sociální sítě
    • Facebook
    • Instagram
    • Twitter
    • TikTok
    POPULÁRNÍ
    Celebrity

    Drahokoupil se sádrou za kasou: Fanoušci mu ji přišli podepsat

    Jan Rochovanský

    Toulová šokovala outfitem: Na akci dorazila s náhubkem

    10.3.2026

    Dlouho jsme ji neviděli! Herečka Bára Jánová prodávala mazlíčkům

    10.3.2026

    Celebrity za kasou: Bára Jánová a Vojta Drahokoupil si zkusí práci prodavačů

    2.3.2026

    Odhaleno! Dua Lipa přichází se svou vlastní skincare značkou

    5.11.2025
    INZERCE

    Magazín PraKultura.cz nabízí mediální prostor pro vaši značku. PR články, rozhovory, recenze, zpětné odkazy nebo bannery. Napiště nám na redakce@prakultura.cz.

    Hledat na stránkách
    NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
    • Mozartovo interaktivní muzeum znovu v Praze. Otevřelo v historickém domě naproti orloji
    • Lucie Bílá chystá muzikál Obyčejná holka. Hlavní roli si zahraje i její syn Filip
    • Poslední šance vidět BODY WORLDS: Poznejte fascinující svět lidského těla zblízka
    • Drahokoupil se sádrou za kasou: Fanoušci mu ji přišli podepsat
    • Toulová šokovala outfitem: Na akci dorazila s náhubkem
    • Dlouho jsme ji neviděli! Herečka Bára Jánová prodávala mazlíčkům
    MAGAZÍN PRAKULTURA
    • Inzerce
    • Kalendář akcí
    • Kariéra
    • Magazín PraKultura.cz
      • Ochrana osobních údajů
      • Zásady cookies (EU)
    • Máte zájem o PR článek?
    • Redakce
    • Soutěže
    ZDE MŮŽE BÝT VAŠE REKLAMA

    Potřebujete se zviditelnit? Magazín PraKultura.cz nabízí mediální prostor pro vaši značku. Využijte reklamního prostoru na ploše webu. Bannery, PR články, zpětné odkazy, ale také kompletní branding. Promotérům akcí nabízíme pozvánky a také kalendář akcí. Navštivte podstránku Inzerce nebo se nám rovnou ozvěte na mail redakce@prakultura.cz.

    Facebook X (Twitter) Instagram TikTok
    Copyright © 2026 PraKultura.cz všechna práva vyhrazena.

    Zadejte výše a stiskněte Enter pro vyhledávání. Pro zrušení stiskněte Esc.