Česko versus Dánsko
3.3.2023
Kategorie: Rozhovory

Vyplatí se víc život v Česku, nebo Dánsku? Ptali jsme se cestovatelů

Zdražování, drahé nájmy, nemožnost hypotéky a závistiví lidé. Tak mnozí vidí život u nás v Česku. Oproti tomu Dánsko patří mezi nejšťastnější národy na světě. Jaká je realita? Nejen na to jsme se ptali mladých cestovatelů, kteří momentálně v Dánsku žijí. Karolíny a Filipa z instagramového profilu @levneposvete, kteří nám prozradili své pocity ze života v severské zemi.

Prozraďte nám, kdo se skrývá za vaším profilem?
Pod profilem @levneposvete se skrývá pár mladých cestovatelů, kteří milují nové výzvy, dobrodružství a hodně muziky za málo peněz, proto taky už roky objevujeme svět s batůžkem a low-cost. Skrze náš profil se snažíme rozšiřovat povědomí o tom, že se dá cestovat za pár kaček a zároveň učíme naše sledující, jak na to.

Co vás zavedlo právě do Dánska? Kde tam konkrétně žijete?
No, to je celkem otázka k pousmání. My jsme se totiž před Dánskem neznali. Na společnou cestu v Dánsku nás přivedlo až studium Marketing Managementu na místní univerzitě. Důvody k opuštění Čech u nás byly ale velmi podobné. Oba jsme cítili, že se potřebujeme postavit na vlastní nohy, chtěli jsme se naučit cizí jazyky, ale hlavně život v zahraničí byl pro nás velkou výzvou a lákadlem. Ve hře bylo tenkrát více zemí, ale Dánsko pro nás jakožto studenty mělo bezkonkurenčně nejlepší podmínky. Kde konkrétně žijeme úplně sdělovat nechceme, ale je to spíše takové maloměsto.

Byly pro vás začátky v cizí zemi hodně těžké?
Velmi, ale začátky jsou těžké všude… nová kultura, nový jazyk, noví lidé, hledání práce, tisíce odmítnutí, zvykání na to, že nejsi roven místním, samota. Dánové jsou velcí nacionalisti a těžko mezi sebe přijímají přistěhovalce. To bohužel platí i na úřadech či u doktorů. Upřímně jsme si Dánsko malovali a viděli ho přes růžové brýle, ale po přistěhování jsme dostali tvrdou facku místní realitou. Trvalo nám pět měsíců, než nám dánští kolegové řekli něco jiného, než “hi”. I po dvou letech života tu často slýcháme nehezké poznámky na náš původ od místních obyvatel. Navíc během našeho studia dánská vláda zrušila vyučování v angličtině, takže zde nedoděláme ani bakaláře a musíme se zařídit po svém. Obecně bychom řekli, že to není jednoduché, ale časem se to zlepší. My máme to štěstí, že jsme na všechno dva, podporujeme se a snažíme si pobyt tu zpříjemňovat, co to jen jde!

Výlet na Rubjerg Knude lighthouse

Výlet na Rubjerg Knude lighthouse

Co byste poradili těm, co se žít v cizině (třeba zrovna na severu) chystají?
Žít v cizí zemi není tak jednoduché, jak se může zdát, ale důležité je se nevzdávat a přijmout realitu. Určitě je také důležité učit se místní jazyk, pomůže vám to k lepšímu začlenění a třeba i k získání lepší pracovní pozice.

Takže je nutné se učit dánštinu, pokud člověk v Dánsku chce žít? Angličtina nestačí?
V Dánsku se skoro každý domluví anglicky, a to od malých dětí až po seniory, klade se tady na to velký důraz. Problém je ale ten, že anglicky prostě mluvit nechtějí. Řídí se pravidla “Jsi v Dánsku, tak mluv dánsky”. My osobně jsme se dánsky neučili a do určité míry toho litujeme. Ovšem nemyslíme si, že by úroveň dánštiny nějak více ovlivňovala to, jak k vám Dánové budou přistupovat. Máme spoustu mezinárodních přátel, kteří tu žijí polovinu svého života, mluví plynule dánsky a necítí se zde rovnocenně a Dány přijati. Pravdou ale je, že s pouhou angličtinou jsou pracovní možnosti velmi omezeny.

Jak se tam teď cítíte a jak vás mezi sebe Dánové po nějaké době přijali?
Pokud máme mluvit od srdce, už se hrozně moc těšíme domů. Tohle pro nás byla zajímavá zkušenost a životní lekce. Života v Dánsku určitě nelitujeme, posunulo nás to v mnoha směrech, ale už je čas zvednout kotvy a vyplout vstříc dalším dobrodružstvím! A jak nás Dánové přijali? No, ani jeden z nás nemá žádného dánského kamaráda, to asi mluví za vše.

Jakou práci tam teď děláte? Je jednoduché tam sehnat místo?
My jsme měli velké štěstí a práci si našli prakticky ihned. Máme ale přátele, kterým to trvalo i několik měsíců. Je to z velké části o štěstí a o předchozích pracovních zkušenostech. Což nás přivádí na důležitou myšlenku – v Dánsku nikoho nezajímá vzdělání, nýbrž pracovní zkušenosti. I když bychom moc chtěli, zatím jsme nedostali pracovní příležitost v našem oboru Marketingu a Business managementu, tudíž nás živí studentské brigády. Kája už přes rok pracuje jako servírka a barmanka v místní restauraci a Filip prakticky hned na začátku našeho studia v Dánsku dostal skvělou příležitost stát se sushi chef kuchařem v sushi restauraci.

Filip je jako sushi chef ve svém živlu

Filip je jako sushi chef ve svém živlu

Je rozdíl v mentalitě lidí našich od těch severských? Do Dánska jezdím sice zatím jen jako turista, ale přijdou mi tam místní více přátelští a optimističtější.
No, ono se to tak navenek možná jevit může, protože Dánové vyrůstají v přepychu a nemusí pro kvalitní životní úroveň dřít tolik, co my v Česku. Nikam se tudíž neženou, není tu velká pracovní morálka, lidé zde jsou velcí flegmatici a do určité míry hraje velkou roli i přetvářka. Dánové se na tebe usmívají, všechno odkývou, ale ve finále kde nic tu nic, toto neupřímné jednání nám je silně nesympatické. Obecně se říká, že navázat hlubší vztah s Dánem je hodně složité, ale jakmile člověk prolomí tuhle prvotní bariéru, jsou to často přátelství na celý život. Nám se tu po dvou letech nepodařilo najít ani jednoho dánského přítele, tak nemůžeme tohle tvrzení ani potvrdit, ani vyvrátit.

Z finančního hlediska… vyplatí se více život v Dánsku nebo Česku?
Skvělá otázka s trošku ale složitější odpovědí. Pokud se narodíš jako Dán v Dánsku, tak není o čem přemýšlet, vyplatí se to. I po zdanění jsou průměrné dánské platy stále třikrát větší než ty české a například ceny elektroniky, nemovitostí a oblečení jsou velmi podobné. Po zdražování v Česku bychom snad i řekli, že ceny potravin se přibližují k těm dánským. Pokud bychom měli mluvit za nás jako za přistěhovalce, tak nám by se to nevyplatilo, kdybychom nedostávali stipendium. Máme minimální plat a školní brigádu, po zdanění 50 % bychom měli nějakých 140 korun za hodinu, což je při místních cenách silně prodělečné. Navíc si stejné peníze můžu vydělat v Čechách na brigádě.

A jaké jsou tam rozdíly v cenách oproti ČR v rámci služeb?
I přes 52% daně z příjmu je zde většina služeb velmi drahých. Zubaři, rehabilitace, vyšetření jako CT, RTG, MR, různé testy tu nejsou zdarma a tučně se za ně platí. Velmi drahá je i místní doprava, kolikrát je pro mě levnější let do Čech a zpátky než cesta na letiště.

Z výletu na Egeskov slot

Z výletu na Egeskov slot

V Česku se poslední dobou hodně zdražují potraviny, je to v Dánsku stejné?
Ano, pár měsíců nazpět jsme pocítili zdražení potravin, ale nebylo to tak dramatické jako v Čechách. Co se energií týká, to se nám konkrétně zvedlo o více než 100 %.

Žít sám v bytě, byť v nájmu, je v Česku pro mnoho lidí těžké a finančně to nezvládnou, takže musí být ve spolubydlení. Jak je to v této oblasti na severu?
Stejně jako s nemovitostmi, i nájmy jsou u nás opravdu hodně příznivé. V menším městě najdete hezký nájem (nevybaveného bytu bez energií) v centru okolo 15 000 korun. Spolubydlení vídáme jenom opravdu zřídka a školní koleje, jako je známe v ČR, tady prakticky neexistují, jelikož si každý může dovolit žít ve svém. Navíc si studenti mohou zažádat o mnoho podpor a úlev, což je fajn, ale vše má ale své podmínky, na které třeba my nejsme schopni dosáhnout.

Jako turisté jste navštívili asi hodně míst. Kde se vám líbilo nejvíce?
Tuto otázku si z dovolením rozdělíme (smích)
Kája: Mně zatím nejvíce uchvátila Srí Lanka, a to ani tolik ne ta pobřežní část, ale vnitrozemí! Krásná nedotčená příroda, málo turistů, hory, vodopády, dechberoucí kultura, chrámy, milí lidé a výborné (vegetariánské) jídlo! Pláže mají také co nabídnout, ale už jsou zase trochu více turistické. Na šnorchlování to tam ale úplně není. Sri Lanka je hlavně super low-cost friendly! Jídla od pěti korun, doprava místními autobusy taky od pěti korun, ubytování na noc od stovky a nyní tam dokonce létají zpáteční lety za 6 000 korun.

Filip: Pro mě jsou srdcovou záležitostí Azory. Byl jsem tam již dvakrát a určitě se tam budu ještě dlouho vracet! Nádherný hory, úžasný černý pláže, milí lidé, málo turistů, dobré ceny, místní sopečná aktivita dělá toto místo velmi unikátním, nikde jinde na světě jsem neviděl nic podobného… Tohle všechno dělá z Azor dle mého nejkrásnější místo v Evropě, ne-li na světě.

Výlet do Vejle a tamější vlnkové domy

Výlet do Vejle a tamější vlnkové domy

Prezentujete se jako low-cost cestovatelé. Prozradíte čtenářům tip, jak na levné letenky?
Pravděpodobně naše nejoblíbenější otázka, kterou navíc dostáváme asi úplně nejčastěji. Efektivně hledat levné letenky není vůbec nic těžkého a jediné, co můžeme čtenářům doporučit, je začít sledovat náš Instagram @levneposvete, kde je nejenom vše krok po kroku naučíme, ale dokonce s nimi i denně sdílíme konkrétní tipy na nejlevnější letenky po celém světě.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: @levneposvete

Přečtěte si také