Oscary 2023: Čtyři české nominace! Zálusk na cenu si dělá i Spielberg
26.1.2023
Kategorie: Film

Oscary 2023: Čtyři české nominace! Zálusk na cenu si dělá i Spielberg

Glóby nám lehce nastínily, jak by mohly vypadat Oscary 2023. Přesto si pro nás prestižních Ceny Akademie připravily jedno překvápko. A nezapomněly ani na Česko. Co vše si pro nás nachystal 95. ročník?

S jedenácti nominacemi je letos nečekaně objevil na špičce film Všechno, všude, najednou. Scifi snímek od dvou Danielů, Daniela Kwana a Daniela Scheinerta, je mimo jiné nominován za nejlepší režii a film. Zálusk na tuto cenu, tedy nejlepší režii, si může dělat také Steven Spielberg za částečně autobiografické drama Fabelmanovi. S ním zabodoval již na předvoji Oscarů, tedy Zlatých globech.

Pro Spielberga to byla již v pořadí dvacátá nominace na Oscara. Na paty letošnímu nečekanému bossovi šlapou Víly z Insherinu s devíti nominacemi. Stejný počet bodů má Elvis.  Hned v závěsu za nimi je již zmíněný snímek Fabelmanovi.

Ani Česko nepřijde zkrátka. Válečný film Na západní frontě klid od Netflixu získal hned devět nominací! Jedná se sice německý film, který režíroval švýcarský režisér Edward Berger, ale spolupracovalo na něm i kvarteto Čechů. Specialisté na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar, zvukař Viktor Prášil a také jedna zástupkyně něžnějšího pohlaví, maskérka Linda Eisenhamerová. Právě ti se můžou těšit z nominací.

Co myslíte, uspějí? Slavnostní vyhlášení proběhne 12. března v sále Dolby Theatre v srdci Hollywoodu.

Text: Markéta Zaoralová
Foto: Netflix

Přečtěte si také