Monika Babišová versus Eva Pavlová. Které dámě by slušel Hrad?
23.1.2023
Kategorie: Celebrity

Babišová versus Pavlová. Hlasujte, které dámě by víc slušel Hrad

Monika Babišová versus Eva Pavlová. Dělí je nejen desetiletý věkový rozdíl, odlišné prostředí, ve kterém se pohybují, ale také odlišná oblíbenost u lidí. Která z manželek prezidentských kandidátů během kampaně zabodovala více?

Obě ženy se se svými muži seznámily v práci. Obě také spojuje, že chtějí být po boku svých mužů, narozdíl od současné první dámy Ivany Zemanové, aktivní. První dáma je funkce, která je spojována převážně s charitou. Jak si tuto funkci ale představují obě tyto půvabné ženy?

Monika Babišová (48)

Mladší z potenciálních kandidátek na první dámu se pohybuje úplně v jiném prostředí než její rivalka. Monika Babišová je bývala sekretářka, nyní bytová designérka, které mimo jiné také založila s manželem Andrejem Babišem zemědělskou nadaci AGROFERT, která již slaví téměř 30 let od svého vzniku a jíž by chtěla využívat dále ve své funkci. Pomoc potřebným je prý velmi důležitá. 

Monika Babišová a Andrej Babiš

Monika Babišová a Andrej Babiš

Manželovi aktivně fandí, rodina je pro ni vším. „Vím, že kdybych to udělala, nebyl by šťastný. A když teď sleduju zprávy, je podle všech odborníků outsider. Takže uvidíme, ať si to zkusí,“ odpověděla na otázku pro MF Dnes, zda bude svého chotě podporovat, i když zprvu z té zprávy nadšená rozhodně nebyla a musela si vzít dokonce čas na rozmyšlenou. 

Eva Pavlová (58)

Na svou roli se také netěšila. Na oznámení svého muže o tom, že hodlá kandidovat, reagovala Eva Pavlová nečekaně zděšením: „Jestli se náhodou neposral!“ Důvodem k takové přemrštěné reakci je zkušenost, kterou s vysokými veřejnými funkcemi manželé Pavlovi již mají.

Eva Pavlová a Petr Pavel

Eva Pavlová a Petr Pavel

Stejně jako Petr Pavel, i ona je povoláním vojačka. Pokud by se ocitla v roli manželky hlavy státu, chtěla by být aktivní nejen v oblastech, které se od tohoto veřejného postu očekávají, ale také v těch, které jsou podle ní osobně důležité. Například otázka žen ve společnosti. Svou pozornost a pomoc by směřovala také směrem k matkám samoživitelkám, protože sama má s touto „pozicí“ trpkou zkušenost.

Přehled českých prvních dam

Olga Havlová (únor 1993 – leden 1996)

Olga Havlová byla vůbec první dámou ČR

Olga Havlová byla vůbec první dámou ČR

První manželka Václava Havla se ve své funkci ohřála pouhé dva roky, než do jejího života zasáhla smrt. Aktivní byla na poli charity.

Dagmar Havlová (leden 1997 – únor 2003)

Dagmar Havlová byla druhou manželkou Václava Havla

Dagmar Havlová byla druhou manželkou Václava Havla

Zesnulou Olgu Havlovou nahradila ve funkci první dámy o pouhý rok později mladá herečka Dagmar Veškrnová. V roce 1997 založila nadaci Vize 97, (nejen) ve které se velmi aktivně činila.

Livia Klausová (březen 2003 – březen 2013)

Žena Václava Klause Livia

Žena Václava Klause Livia

Manželka Václava Klause byla činná nejen na charitativní scéně, aktivně se věnovala také politice, a to od července 2013 do dubna 2018, kdy působila jako velvyslankyně pro Slovenskou republiku.

Ivana Zemanová (březen 2013 – současnost)

Dosluhující první dáma Ivana Zemanová

Dosluhující první dáma Ivana Zemanová

Manželka Miloše Zemana se od svých předchůdkyň a také potenciálních nástupkyň, jež o tom zatím samozřejmě jen hovoří, liší tím, že je ve své čestné funkci neaktivní. Své soukromí si bedlivě střeží a na oficiálních akcích ji vidíme zřídka.

Kterou dámu byste rádi viděli na Hradě?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Text: Markéta Zaoralová
Foto: Koláž PK, archiv Nadace Olgy Havlové a Klausových, Facebook

Mohlo by vás také zajímat