Nejmenší koně na světě najdete v parku Boheminium
19.6.2020
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Nejmenší koně na světě najdete nově v parku miniatur Boheminium

To návštěvníci mariánskolázeňského parku Boheminium určitě nečekali! Od začátku června se tam totiž prohání nejmenší koně na světě neboli American Miniature Horse. Malebný areál plný zmenšených českých památek tak získal ještě více na atraktivitě.

Po mnoha měsících příprav a jednání se do krásného parku Boheminium, který najdete v Mariánských Lázních, podařilo přivézt tři zástupkyně plemene American Miniature Horse. Nejstarší z klisen je dvanáctiletá maminka Fany, která je tu i s několikadenním roztomilým hříbátkem Sofií. Třetí slečnou ve výběhu je roční Kačenka.

Všechny klisny jsou zařazeny do výškové třídy A, jejich kohoutková výška tedy nepřesahuje 86 cm. „Fany měří dokonce pouhých 75 cm a její výška je tedy o mnoho menší, než je horní hranice standardu. Její atypické zbarvení, které obsahuje barvy černou, hnědou a bílou, je oblíbené především u mladších návštěvníků. Fanynka je již dospělá a nyní věnuje téměř všechen svůj čas malé Sofii. Roční Kačenku si zase rychle oblíbili starší návštěvníci. Její stříbřité zbarvení je velice atraktivní a se svou pohodovou povahou si získala téměř okamžitě každého příchozího,“ prozradil spolumajitel a mluvčí parku Tomáš Slifka.

American Miniature Horse park Boheminium

Největší pozornost však získala malá Sofie. Od maminky Fany se sice daleko nevzdálí, i tak ale dopřává svým obdivovatelům krásný pohled na to, jak rychlá a hbitá dokáže být. „U Sofinky se nám splnilo přání jednobarevného hříběte, abychom mohli představit i koně jiné než strakaté. Sofie nese na zádech tzv. úhoří pruh a její žluté zbarvení je srovnáváno s koňmi Převalskými,“ doplnila ošetřovatelka Daniela Jánská.

Poníci? Kdepak!

Minihorse nejsou poníci, nýbrž dokonalé zmenšeniny velkých koní. A lidé k nim tak musí i přistupovat. Tihle mini koníčci jsou známí pro svou laskavost, učenlivost a výbornou povahu. Zajímavostí je, že jde o jediné plemeno koní, které v zápřeži utáhne až trojnásobek své hmotnosti. Na svezení na jejich hřbetu ale můžeme zapomenout, jejich tělesná stavba tomu není přizpůsobena.

American Miniature Horse park miniatur

Slavnostní křtiny malé Sofie se uskuteční už 27. června. Hrdými kmotry se stanou moderátor Jan Gareth Musil s jeho partnerem Jakubem Garethem. Bohatý program začíná již od rána a nudit se nebudete po celý den. „Chtěli bychom ale poprosit naše návštěvníky, aby koníky nikdy ničím nekrmili, trávou nevyjímaje. Nádherný pohled je na koně i přes ohradu, kde se klisny prohánějí mezi modely, jako je například zámek Litomyšl nebo Lázně Kynžvart,“ dodal Slifka.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: park Boheminium

Mohlo by vás také zajímat