Saxana ve Studiu DVA
1.3.2020
Kategorie: Divadlo

Saxana v divadle Studio DVA nabízí nápaditá kouzla a skvělé herecké výkony

Vytříbený repertoár pražského divadla Studio DVA v listopadu rozšířila Saxana. Divadelní adaptace populární filmové komedie plné kouzel o mladé čarodějnici zaujme především děti a mladší generaci, na své si ale přijdou i někteří dospělí.

Máte rádi filmovou Saxanu? Tak to nejspíš budete z divadla, které se nachází přímo na Václavském náměstí, odcházet nadšení. Představení se totiž filmové verzi samozřejmě v mnohém podobá, některé scény jsou z filmu jako vystřižené. Ale pozor, není to vyloženě kopie, jak to u některých divadelních kousků bývá. Tvůrci v čele s režisérem Šimonem Cabanem si dívku na koštěti upravili po svém, především ji „oblékli“ do modernějšího kabátu.

Že Saxana není vyloženě kopií, vidíme jako velké plus. Jen některé moderní prvky se do jinak milého představení příliš nehodí. Řeč je především o pasážích ve druhé polovině, kdy se mladá rozverná čarodějnice se svým Honzou a nepřáteli ze školy dostávají do jiného, virtuálního světa. Do konceptu představení tento „výlet do budoucnosti“ příliš nezapadá. Možná ale zrovna toto někteří náctiletí a děti ocení.

Klasický muzikál nečekejte

Příjemným oživením této rodinné podívané jsou také písničky. Ale není jich bohužel tolik, aby se dalo o Saxaně mluvit jako o muzikálu. Pokud tedy očekáváte vyloženě muzikálovou inscenaci, tady jste na špatné adrese. A je to celkem škoda už proto, že do titulní role byla obsazena Vendula Příhodová, která je především výborná zpěvačka.

Představení Saxana Studio DVA

Scéna ve „cvokhausu“ patří k těm nejpovedenějším

Je to právě obsazení, které inscenaci dává velké plus. Kromě Příhodové, která se bravurně zhostila své role, diváky jistě potěší Václav Jílek jako zamilovaný Honza, Štěpán Benoni v roli drzého školáka, a pozadu samozřejmě nezůstávají ani Ivana Chýlková s Janem Krausem, kteří v Saxaně ztvárňují hned několik postav. Přesto si po herecké stránce nejspíš nejvíc užijete Sabinu Remundovou, a to hlavně ve scéně, kdy je zavřená v psychiatrické léčebně a čeká na příjezd Kryštofa Kolumba. Právě tato scéna patří k těm nejvydařenějším a nejvíce komickým.

Zazpívá i Černocká

Všichni přítomní, zvláště pak děti, očarují pěkně udělaná čísla s kouzly a triky. Ač se jich pár zdá jednoduchých, z mnohých vám bude zůstávat doslova rozum stát. Na závěr pak divadlo přičaruje filmovou Saxanu Petru Černockou, která zazpívá známou ústřední píseň. Někoho to potěší, za nás je obsazení Černocké celkem zbytečné.

Saxana Studio DVA recenze

Pokud bychom měli Saxanu celkově zhodnotit, jedná se o pohodovou inscenaci, kterou si užijí mnozí dospělí, ale především dětské publikum, které na ni nebude koukat tak kritickým okem a porovnávat. První polovina má spád, druhá, kdy se ocitáme ve virtuálním světě, inscenaci zbytečně shazuje. Pokud ale hledáte divadelní „pohodovku“ do pochmurných dní, tuto plnou kouzel vám můžeme i přes zmíněný nešvar doporučit.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Václav Beran / Studio DVA

Mohlo by vás také zajímat

Štítky: