Sebastian hl 1
15.2.2017
Kategorie: Rozhovory

Sebastian: Inspiraci hledám v zahraničních písních

Aktuálně se na naší hudební scéně zrodilo mnoho mladých zpěváků, kteří se snaží prorazit v uměleckém světě. Tím nejvýraznějším, který si svým talentem získal slušnou fanouškovskou základnu, je pětadvacetiletý Sebastian. Jak zvládá koncertní zápřah, jaké bude jeho první samostatné turné a jaký byl student? 

Každá vaše píseň boduje na prvních místech hitparád. Na kolik je pro vás důležité ocenění a co pro vás znamená úspěch?
Nemám rád přehnanou chválu, ale na druhou stranu jsem nerad, když je něco nedoceněný. Z prvních míst mám samozřejmě velkou radost. Je to důkaz toho, že to, co dělám, funguje a že to dělám správně. Samotný úspěch pro mě znamená, když to vůbec vydám a dokončím, co jsem začal. Další věc je pak samotné fungování písně a to, jestli moje tvorba lidi baví, poslouchají ji a jestli z ní mají radost.

Přesto se vždy nějaký rýpal najde. Jak snášíte kritiku?
Nemám problém s přijímáním názorů. Rád se z nich ponaučím a vezmu si je k srdci v případě, že vím, že to má hlavu a patu, a není to něco úplně zcestného. V opačném případě bych to ani nebral v potaz.

Jakou hudbu si rád poslechnete vy?
Poslouchám hlavně pop. Snažím se najít inspiraci v zahraničních písních, vstřebat co nejvíce melodii, aby se mi v hlavě zrodila nějaká ta moje. V Česku je pro mě vzorem Richard Krajčo a ze zahraničních interpretů mám rád frontmana kapely ONE REPUBLIC Ryana Teddra.

Jako hudebník často musíte absolvovat i více koncertů za den. Jak to zvládáte?
Minulé léto jsem zažil něco, co už nebylo správně, dá se říct, že to bylo až kontraproduktivní. Jezdili jsme cca 27-28 koncertů za měsíc, tzn. v jeden den klidně tři. Byl jsem absolutně vysílený. Spousty koncertů jsem nedokázal zazpívat kvůli hlasové únavě tak, jak bych chtěl a končilo to náběhem na hlasové uzlíky. Počet koncertů není tak hrozný jako samotné cestování v dodávce, to může být vyčerpávající, hodně se na celkovém stavu podepisuje taky stres. Ale mám to rád.

Máte nějaký rituál, který vás drží při takovém pracovním zápřahu v kondici?
Dřív jsem neměl. Teď se snažím, když to jde, dodržovat zdravou výživu a životosprávu. To si myslím, že je nejdůležitější, stejně tak asi jako dostatečný spánek.

Teď vás čeká první samostatné turné. Jak bude Hvězdy Tour vypadat?
Na turné se strašně moc těším. Bude to poprvé, co budeme moc hrát song za songem bez zbytečných průpovídek a opakování písniček. Konečně to bude tak, jak to má být a jak sem si to vždycky přál. Lidi uslyší všechny věci z desky a ne jenom singly, které znali. Uvidí rekvizity, piano, světelnou šou a podobně. Myslím, že to bude zajímavý koncept!

Zmínil jste vaše debutové album. Na co se mohou vaši příznivci těšit?
Písně na albu jsou vesměs popového charakteru. Co je ale zvláštní, je, že mají vývoj. Rostly se mnou a s mojí osobou. Každá písnička je o něco dospělejší a zralejší. Jak hudebně, tak tematicky. Na desce bude jedenáct věcí. Jsem na ni pyšný, je to moje srdeční záležitost a kus ze mě.

Budou na CD také nějací hosté a jiní producenti, než je ODD?

Na desce jsou dva hosti, jací, to se nechte překvapit. Produkoval ji ODD a zvuk dělal Ondřej Žatkuliak.

Málokdo možná o vás ví, že jste vystudoval střední školu zaměřenou na textilní výrobu. Jaký jste byl student?
Škola mě ze začátku strašně nebavila, a tak jsem k ní přistupoval. Dost jsem to flákal, našel jsem si cestu ke studiu až později. Učení jako takové mi šlo moc dobře.

Proč jste si vybral zrovna tento obor?
Obor byl čistě náhodný. Studoval jsem nejdřív střední zdravotní školu, až potom jsem přesel na „textilku“. „Zdrávku“ jsem si vybral z důvodu, že mi dřív moc nešla matika a tam jí bylo málo (smích).

Co vůbec vy a móda? Řešíte hodně, co si vezmete na sebe, když jste „pod drobnohledem veřejnosti“?
Přes týden se spíš tak trošku maskuju. Né z důvodu, že by mě každý poznával, spíš proto, že se neupravím a jdu v teplákách, takže moc nechci být někým viděn. Na koncerty se ale oblékám hezky, mám rád módu, oversize věci a rád experimentuji.

Jste úspěšný zpěvák, přesto rozhovory s vámi moc často nevychází. Vyhýbáte se médiím?
Občas toho bylo tolik, že jsem na ně neměl ani čas. Na tento rozhovor zrovna odpovídám ve studiu a mezitím se tu připravují lidi z Evropy 2, se kterými mám dělat za deset minut další rozhovor. Médiím se tedy nevyhýbám, ale všechno má svůj čas.

Jak se vám vůbec líbí ve světě showbyznysu?
Zatím jsem do něj nakoukl jen z okraje. Má to svoje plusy a mínusy. Reflektuji to jako každou jinou práci.

Tím, že jste známý hlavně z TV Óčko, máte plno náctiletých fanynek. Dočetla jsem se, že při setkání s nimi občas musela zasáhnout i policie…
Nemyslím si, že by to byl takový tlak. Ke všem se snažím chovat velice vstřícně a občas díky tomu dochází ke zbytečným zmiňovaným incidentům.

Většina z nich by vás asi nejradši měla doma. Jaká by měla být ideální žena podle Sebastiana?
To asi nedokážu říct. Vůbec nevím, co je ideál. Každý je zajímavý v něčem jiném. Myslím, že ideál neexistuje, existuje spíš kompromis mezi dvěma lidmi.

Na závěr nám prozraďte, jak si nejraději zpříjemňujete volné chvíle, když zrovna nepracujete?
Rád chodím do wellness anebo trávím čas s kamarády.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv Sebastiana

Mohlo by vás také zajímat