Šťastná: nahlédněte prostřednictvím nového filmu do zákulisí showbyznysu
31.12.2014
Kategorie: Film

Šťastná: nahlédněte prostřednictvím nového filmu do zákulisí showbyznysu

Program kin aktuálně nabízí nový snímek režisérky Evy Toulové. Šťastná diváky vtáhne do života studentek herectví, které bojují o své místo v showbyznysu. Příběh se odehrává na pozadí milostného příběhu dvou lidí, kteří touží po jediném – být šťastní.

Autorkou scénáře a zároveň nastudování je absolventka FAMU Eva Toulová, pro níž Šťastná znamená režijní debut. Můžete si říkat, že se jedná o klasický absolventský film, avšak opak je pravdou. Třebaže je Šťastná nízkorozpočtovým celovečerním snímkem, může směle konkurovat filmovým titulům, pod nimiž jsou podepsáni již protřelí režiséři.

Autorka se nedržela klasických pochmurných témat českých filmů, v nichž ve většině případů hrdina skončí tragicky. Naopak, pustila se do lovestory, tedy žánru, který se vidí spíš v zahraničních filmových produkcích. Už tedy tím je novinkový film lákadlem.

Hlavní hrdinkou je Viktorie Šťastná, které se splní sen – dostane se na vysněnou Divadelní akademii. Odjíždí tedy z maloměsta do Prahy, kde ji čeká zcela jiný život. Nicméně při studiu zanedlouho zjistí, že svět showbyznysu není tak růžový, jak se může zdát. Média nám předkládají nablýskaný svět, jenže realita je jiná. To dokazují její spolužačky, které jsou pro roli ochotné udělat opravdu všechno.

Titul neměl od začátku na růžích ustláno. Kromě toho, že se scénář kvůli nejrůznějším vlivům, za všechny jmenujme vlivy ze strany sponzorů, musel šestnáctkrát přepisovat, a tak z původní verze zbyl jen název a hlavní postava, nemělo hladký průběh ani samotné natáčení. Mimo jiné si představitelka ústřední hrdinky zlomila nohu, což se podepsalo na datu premiéry uvedení. Tvůrci však byli trpěliví, a tak v polovině prosince mohli s hrdostí film představit prvním divákům.

Šťastná: nahlédněte prostřednictvím nového filmu do zákulisí showbyznysu
Velkým lákadlem, proč zajít v bohatém programu kin zrovna na Šťastnou, je téma. Vždyť, koho by nezajímal příběh, jehož prostřednictvím se můžeme podívat do zákulisí něčeho, co nám je dennodenně servírováno v médiích? Ti, kteří tento svět „znají“ jen z povzdálí, jistě budou překvapeni, kolik nekalostí za úspěchem může stát. Přestože je to u filmu brané s nadsázkou, příběh se zakládá na reálných situacích, které si prožije snad každý, kdo vstoupí, byť třeba jen na chvíli, do světa showbyznysu.

Šance pro mladé talenty

Do hlavní role Viki byla vybrána zatím nepříliš známá, nicméně talentovaná herečka a studentka DAMU Andrea Daňková. Ta se dokázala výborně vžít do mladé naivní dívky. Její herecký projev je uvěřitelný natolik, že se chvílemi s hrdinkou dokážete ztotožnit a prožít si tak její příběh. Hlavní trojicí slečen doplňují neméně talentované herečky Marie Kružíková a Aneta Krejčíková.

Šanci zahrát si ve filmu dostalo i několik lidí z řad komparsu, kteří tak měli možnost projevit se i v hereckém světle a mluveným projevem. Nutno podotknout, že to snímku přidalo na zajímavosti. Protože, ruku na srdce, ne každý film musí obsazovat modelky, na kterých následně bude onen titul budovat silnou propagaci.

Mladé režisérce se pro svou filmovou prvotinu podařilo získat i velmi známé herecké tváře. Vedle neokoukaných talentů tak ve snímku můžete vidět Davida Krause, Ljubu Krbovou, Danu Morávkovou a Jana Hrušínského.

Jediným mínusem je horší kvalita obrazu, což se však dalo očekávat vzhledem k tomu, že se jedná o nízkorozpočtový projekt. Přesto po delší době u nás vznikl film, který má o čem divákovi říct. Nebo spíše divačce, neboť tato filmová novinka spíš coby lovestory zaujme převážně ženskou část publika. Pokud tedy, naše milé čtenářky, přemýšlíte, na co do kina, Šťastnou můžeme jen doporučit. Alespoň pro nás to byla jasná volba.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Film Šťastná

Přečtěte si také