Dům čtyř letor: nahlédněte pod pokličku lidského temperamentu v komedii Divadla Na Fidlovačce
11.3.2014
Kategorie: Divadlo

Dům čtyř letor: nahlédněte pod pokličku lidského temperamentu v komedii Divadla Na Fidlovačce

Nuselské divadlo připravilo pro své diváky netradiční inscenaci Dům čtyř letor. Na jednom jevišti zhlédneme čtyři příběhy. Scéna nabízí pohled do čtyř pokojů, z nichž každý představuje jeden lidský temperament. A když se dva z nich milenecky spojí, vznikne z toho zajímavá podívaná. Komediální titul oživují výborné výkony hereckého souboru Fidlovačky.

Představení uvedou služebníci, kteří přítomné diváky přivítají písničkou, poté se nám již začne představovat jedna rodina za druhou. Čtyři otcové, čtyři dcery a čtyři synové. Podle temperamentu jsou rodiny rozdělené do čtyř odlišně barevných pokojů. Nicméně jedno je přeci jen spojí! A protože se protiklady přitahují, je to samozřejmě milostný příběh, které jednotlivé povahy stmelí dohromady. Jenže otcové mají pro své drahé dcery zcela jiné nápadníky, což přináší velmi humornou zápletku.

Každá divákovi nabídnutá letora má něco do sebe. Nejlépe je však sledovat tu žlutou – flegmatickou. Té se s veškerou grácií zhostili Ctirad Götz a Vanda Chaloupková. Diváky dokázali snad nejvíce pobavit svou zpomaleností, vše jim dochází jako posledním a vše jim je jaksi jedno.

Flegmatici

Flegmatici

Do optimistické nálady vás naladí samozřejmě sangvinici, do nichž byli také zvoleni nejvýraznější herci. Je radost sledovat Václava Svobodu, který se po vážném starostovi, kterého známe z nekonečného seriálu Ulice, promění ve vysmátého otce, kterého nic nedokáže rozhodit. Snad jen zrušený ples, na který se tolik coby společenský typ těšil. Výborně mu sekunduje mladá a zatím nepříliš známá herečka Nina Horáková coby jeho dcera. Ta svým vystupováním vynikala nad své herecké kolegyně.

Sangvinici

Sangvinici

Nezkrotnost sobě vlastní předvedli cholerici, kteří by svůj temperament mohli nejen rozdávat, ale především krotit. Chvílemi by si jeden myslel, že je jejich výbušná povaha dovede až k infarktu. To dávala okatě najevo postava otce, kterého se ujal Zdeněk Maryška, a opět bylo příjemné sledovat jeho výkon, který ač měl působit cholericky-přehnaně, přesto svou postavu dokázal vykreslit přirozeně. Stejně tak skvělá Barbora Mošnová.

Cholerici

Cholerici

A poslední melancholici, jejichž úlohy se zhostili Pavel Nečas a jako jeho dcera Marie Doležalová, která v melancholické povaze přesvědčila už v seriálu Comeback, kde byla stejně rozmrzelá a stejně „nenápadná“, jako je v představení.

Melancholici

Melancholici

V rolích bratrů a zároveň také nápadníků vyzdvihujeme výkony Lukáše Rouse, ztvárňujícího cholerika a Víta Rohra, jehož postava se řadila do rodiny sangviniků.

Představení vás možná donutí k zamyšlení, kterou máte letoru zrovna vy a lidé okolo vás. Každopádně v titulu jsou vykresleny trošku přehnaně, ale též je tam řečeno, že nikdo nemá pouze jeden temperament, pouze u něj některý převažuje.

Při návštěvě Domu čtyř letor si odpočinete a zároveň se pobavíte. A přestože se nejedná o to nejlepší, co Fidlovačka na svém repertoáru má, určitě s návštěvou neotálejte.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Divadlo Na Fidlovačce, Dům čtyř letor

Přečtěte si také