Duch nad zlato: Štědrovečerní pohádka s Veronikou Kubařovou a Františkem Skopalem
22.11.2013
Kategorie: Film

Duch nad zlato: Štědrovečerní pohádka s Veronikou Kubařovou a Františkem Skopalem

Česká televize připravila na letošní Štědrý večer pohádku Duch nad zlato. Nový výpravný příběh napsal a zrežíroval Zdeněk Zelenka na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena Křesadlo. V hlavních rolích excelují Viktor Preiss, Veronika Kubařová a František Skopal.

U České televize už je dávno zvykem, že svým divákům nabídne o Vánoce novou pohádku ze své produkce. Tentokrát přichystala pohádkový příběh Zdeňka Zelenky na motivy pohádky Andersenova Křesadla. Z původně pochmurného Křesadla však režisér a scénárista v jedné osobě udělal komedii, tudíž je o štědrovečerní zábavu náležitě postaráno.

Začíná jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu, kde tulák Vojta náhodou objeví v podzemí zlatý poklad, který hlídá tajemný duch. Získá přitom také křesadlo, pomocí kterého lze ducha přivolat a nechat si od něj cokoli přinést. Více než zlato ale Vojtu zajímá krásná princezna, o které slyšel jenom vyprávět. Duchovi je Vojta sympatický, a tak se rozhodne mu pomoci. Když už se zdá, že příběh směřuje ke šťastnému konci, všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma, která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala.

 

František Skopal v roli tuláka Vojty

František Skopal v roli tuláka Vojty

Jen jméno samotného režiséra je tahákem, neboť se osvědčil už u několika pohádkových titulů. Jedním z nich je krásná pohádka Kouzla králů, díky níž vstoupili do povědomí Martin KrausPetrou Tenorovou.

Příležitost pro mladé talentované herce

Zelenka dává příležitosti mladým nadějným hercům a Duch nad zlato není výjimkou. Tuláka Vojtu hraje sympatický František Skopal, syn herce Svatopluka Skopala a Lenky Skopalové, a tato novinka je pro něj vůbec první filmovou příležitostí. Nutno podotknout, že herecký talent po svých rodičích náležitě zdědil. Skopalovi výborně sekunduje mladá herečka Veronika Kubařová coby usměvavá princezna Rozálie.

Veronika Kubařová a Viktor Preiss

Veronika Kubařová a Viktor Preiss

Kromě mladých talentovaných hereckých tváří pohádka zve i na zvučná jména, jako je Viktor Preiss, který exceluje coby duch Arnoldo, a Jiřina Bohdalová jako vypočítavá a hamižná dvorní dáma. „K pohádkám mám vřelý vztah. Podporují obrazivost a fantazii, a pokud jde o klasické, staré pohádky, mají v sobě nenápadně zakódovaný morální odkaz, že dobro a láska vyhraje nad zlem a to bude spravedlivě potrestáno. Nebo se jeho původce alespoň dodatečně napraví, jako  je tomu v naší pohádce Duch nad zlato, která se snad malým i velkým divákům bude líbit,“ říká jeden z našich nejoblíbenějších herců Viktor Preiss.

Viktor Preiss exceluje v roli ducha Arnolda

Viktor Preiss exceluje v roli ducha Arnolda

Jistý komediální „šmrnc“ dodá postava krále, jehož ztvárňuje Jan Hrušínský. V malé roli se objeví i Martin Kraus, a to společně se svým bratrem Ondřejem.

Pohádka se natáčela mimo televizního studia také v lokacích zámek Ploskovice, skanzen Přerov nad Labem, zřícenině hradu Valečov, obce Mužský, lesích Dobříš a kláštera Mnichovo Hradiště.

V nové pohádce se objeví i Jan Hrušínský s Jiřinou Bohdalovou

V nové pohádce se objeví i Jan Hrušínský s Jiřinou Bohdalovou

Duch nad zlato můžete zhlédnout 24. prosince od 19 hodin na České televizi. Ale pokud nechcete čekat na to, jaký příběh je a jak to všechno dopadne, můžete se začíst do jeho knižní podoby, která je již v prodeji.

 

 

Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv České televize

Přečtěte si také