Do Divadla Broadway se vrací muzikál Daniela Landy Klíč králů
16.10.2013
Kategorie: Divadlo

Do Divadla Broadway se vrací muzikál Daniela Landy Klíč králů

Broadwayské divadlo opět uvítá rockovou operu Klíč králů, jejíž nastudování se chopila Mirjam Landa. Diváci se tak mohou opět těšit na čaroděje ohně Striga v podání Josefa Vojtka a Tomáše Trapla, Petra Koláře a Jana Apolenáře v roli Grga – krále skřetů, na Mariana Vojtka a Radima Schwaba jako krále upírů Kela a další známé tváře.

Herecké obsazení čítá také další muzikálové tváře, jako Viléma Čoka, Filipa Grégra či v neposlední řadě na Jakuba Šlégra, Tomáše Hundžu. Jedinou ženskou roli čarodějky Efiné ztvárňuje Vanda Károlyi a Markéta Procházková.

Petr Kolář ztvárňuje krále skřetů

Petr Kolář ztvárňuje krále skřetů

Zajímavostí je, že Josefa Vojtka přivedla k muzikálům právě dvojice Daniel a Mirjam Landovi. „Byli to právě Mirjam a Dan Landovi, co mě vzali s sebou na první let světem muzikálů, a to muzikálem Krysař. Ten let světem fantazie, dobrodružství, lásky a neuvěřitelných příběhů, co trvá dodnes a já ani na chvilku nelituji, že jsem tenkrát souhlasil, i když to někdy nebyl let zrovna klidný. Přeji Vám všem, abyste si užívali představení rockové opery Klíč králů v Divadle Broadway tak, jako si ho užívám já, a aby vás svět fantazie, dobrodružství a lásky provázel celý život,“ říká Vojtek.

Protagonisty muzikálového titulu Klíč králů oblékl do nádherných kostýmů výtvarník Roman Šolc, propracovanou scénu mají na svědomí pánové Marek Hollý a Zdeněk Flemming.

Vanda Károlyi a Josef Vojtek

Vanda Károlyi a Josef Vojtek

Podle slov režisérky Miriam Landa zatím nebylo dílo, které by vznikalo za šílenějších a neuvěřitelnějších okolností než Klíč králů. „Na začátku zkoušek jsem říkala všem hercům a zpěvákům, že toto dílo je jen pro odvážné a přitom jsem nevěděla, že mluvím hlavně k Danovi, k sobě a k Oldovi Lichtenbergovi. Chtěla jsem, aby všichni naše dílo brali za své. Viděla jsem před sebou jen výsledek a padlo pár hlav. Věděla jsem, že Dan píše ve studiu a že tu naši operu nepíše, ale žije. To byl můj motor, který mě hnal dopředu bez zaváhání. Začala jsem věřit, že vše je správně, ať se stane, co se stane, že to tak má být. Moje motto bylo a je: ,,Nevzdávám se dřív, než mě osud dožene!“

Ve Městě středů, ve kterém se obyvatelstvo skládá z Lidí, Elfů, Upírů, Ušounů a Zombíků, vyschne jednoho dne náhle jejich jediný pramen vody. Ve městě to způsobí přirozeně velký chaos. Vypadá to proto nejdřív jako štěstí, že nepříliš oblíbení Orkové začnou prodávat ve městě vodu, kterou vezou ze svých dolů za lesy. Její přemrštěná cena ale vede k velké nespokojenosti.

Proto se sejde již zaprášená Rada králů, ve které je každá zmíněná skupina zastoupena svým králem. Králové jsou evidentně zoufalí a nezvyklí cokoliv ve městě řešit. Nepříliš bystrý král Ušounů, spíš náhodně zmiňuje knihu, která byla nalezena pod vyschlým pramenem vody.

Kniha vzbuzuje eminentní zájem hlavně u krále Upírů. Tuší, že se kniha neobjevila náhodou. Ale pro její rozluštění se musí oslovit velký Čaroděj Strig, který žije léta mimo společnost.

Čarodějka podob Efine je jedinou osobou, která úkryt tajemného čaroděje zná. Rada ji prosí o pomoc. Efine vyhledá Striga a vyřizuje mu prosbu Rady. Tím nastane odpočet k osudové věštbě.

A kdy se můžete na více než dvouhodinovou dávku muzikálu přijít podívat? Klíč králů má Divadlo Broadway na repertoáru opět od 1. listopadu 2013.

Text: Michaela Rochovanská

Přečtěte si také