Bez tváře může být každý z nás Bez tváře může být každý z nás
12.5.2010
Kategorie: Film

Bez tváře může být každý z nás

Film o nevyzpytatelné lásce a křižovatce osudů.  Milostný trojúhelník evokující v příběhu režiséra Tomáše Krejčího. Bez tváře vystihuje téměř dokonale tento příběh.

Zamilovanost nezná překážek, ani když vám cestu zkříží nejlepší přítel. Jsou kamarády na život a na smrt. Jednoho dne potkají v galerii studentku výtvarné akademie Katku. Pro Petra hledající lásku, není těžké se do dívky na první pohled zamilovat. Brzy se začne schylovat k jejich sblížení. Dívka však nečekaně rozhodne pro spontánnějšího Mirka. Jejich milostné vzplanutí netrvá příliš dlouho a on po hádce odjíždí do zahraničí.

Osud jakoby rozdal karty a Katku překvapí na letišti Petr, který právě doprovázel Mirka. Dívka se mu zhroutí v náruči a tím pokračuje jejich příběh. Touha po zaplnění prázdnoty, otevře dveře jejich vztahu a vezmou se. Ovšem rodinné starosti a stereotyp manželství rozvíří po nějaké době opět Mirek, který se vrátí ze zahraničí.  Milostný propletenec se začíná dále zamotávat.

Neobyčejné klišé

Tento snímek dal příležitost talentovanému herci Petru Lněničkovi. Jeho „sokem“ se stal filmovým světem protřelý Jaromír Nosek. Hlavní role patřila seriálově známé herečce Lence Zahradnické. Přesto všechno byly viděny vyrovnané herecké výkony, které okořenila kvalitní kamera Kamila Šáchy. V menší roli se zde objevuje Miroslav Vladyka coby učitel zamilovaný do své žačky. Dramatické role mu velmi sedí a zajímavým zpestřením příběhu.  Film si sliboval větší publicitu a doufal v prosazení do kin. Hvězda Kieslowských filmů Irene Jacobová však nedorazila, a proto se filmový producenti neodvážili na tento snímek vsadit.

Naopak televizní pojetí dává příběhu komornější atmosféru a působí nestandardně oproti jiným filmům tohoto druhu. Především svou atmosférou vyrovnanými dialogy, ale také propracovaností režijního cíle Tomáše Krejčího. Příběh se však pohupuje na hranici klišé, kterým milostný trojúhelník bezesporu je. Ovšem to neznamená, že by nemohl divácky zaujmout. Film stojí rozhodně za zhlédnutí, řada lidí v něm najde svůj příběh.

 

Text: Michaela Wenigerová
Foto: Ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat