Činohra Titanic s Blažkem a Vladykou konečně odráží Kalich ze dna
13.3.2018
Kategorie: Divadlo

Titanic s Blažkem a Vladykou konečně odráží činohru v Kalichu ze dna

Činohra Titanic v Divadle Kalich je velmi zdařilou a vtipnou komedií o ztroskotání nejslavnějšího parníku v dějinách. Historický exkurz, úsporná scéna, vtipné dialogy a dvouhodinový herecký ohňostroj pánů Vladyky s Blažkem zaslouženě sklízí od diváků ovace. 

Jedná se o vůbec první české nastudování původní hry Johna Fiskeho (orig. Sinking of the Titanic) ve zdařilém překladu Pavla Dominika, pod režisérskou taktovkou Jakuba Nvoty, pro kterého je to již druhá spolupráce s herci Titanicu.

Pánové Filip Blažek a Miroslav Vladyka v průběhu představení, během kterého téměř neslezou z jeviště, vystřídají mnoho rolí, např. dělnictva stavějícího Titanic, palubní posádky, investorů, cestujících i samotného Titanicu a ledové kry. Mimochodem tklivá píseň opuštěné plující kry ke konci hry v podání Vladyky patří k vrcholu celého představení.

Činohra Titanic v Kalichu

Činohra Titanic v Kalichu

Divákovi je velmi vtipnou, zároveň poučnou formou představeno, jak byl Titanic postaven, jaké byly osudy jednotlivých cestujících z různých tříd i kapitána, jehož evidentně chybné rozhodnutí mělo za následek úmrtí 1500 cestujících. Představení je velmi trefně podtrženo hudebním výběrem, který umocňuje uvolněnou atmosféru a situační komiku.

Dle reakcí si přišli na své diváci všech věkových kategorií a pohlaví. Herecké duo podává maximální výkon jak herecky, pěvecky tak i pohybově. Pokud váháte po předchozí zkušenosti s činohrou v Divadle Kalich, zda na Titanic zajít, tak jej můžeme jedině doporučit. Jedná se o inscenaci bez špetky trapnosti, která opravdu stojí za vidění. Do jaké míry jsou předávané informace o průběhu výstavby a tragédie pravdivé, je pak otázkou již pro opravdové znalce.

Text: Viola Kučerová
Foto zdroj: Facebook Divadla Kalich

Přečtěte si také