SIMA_hlavni_foto
20.11.2017
Kategorie: Rozhovory

SIMA: Základem je zůstat sama sebou

Je mladá, krásná a má celý život před sebou. Přesto už má skvěle rozjetou hudební kariéru, kterou by ji mohli leckteré další hudebnice závidět. Simona Hégerová, kterou můžete znát pod uměleckým jménem Sima, už nahrála spoustu úspěšných hitů, spolupracovala se známými jmény hudební scény a vydává své první album. Co si pro fanoušky připravila, kde bere inspiraci a jak se poznala s Egem?

V kolika letech jste přišla na to, že chcete zpívat?
Přesně v devíti. Zlom přišel, když se na naší škole konala pěvecká soutěž. Přihlásila jsem se do ní a vyhrála ji. A právě v tu chvíli jsem si řekla, že je na čase posunout své cíle, a zjistila jsem, že to je to, co miluji a chci dělat do konce života.

Takže vás k hudbě nepřivedl nikdo konkrétní?
Jelikož nejsem z hudební rodiny, tak opravdu ne. Asi to byl vrozený cit a láska k hudbě, která se později začala projevovat různými způsoby.

Zúčastnila jste se soutěže Hlas Československa. Jak hodnotíte tuto zkušenost?
Jako zkušenost (smích).

sima2

Máte na hudební scéně nějaké vzory?
Určitě je hodně interpretů, které poslouchám a kteří jsou mi také inspirací. Hlavně ale nepoužívám slovo “vzory”, protože si myslím, že základem je zůstat sama sebou. V poslední době poslouchám hodně hlavně zahraniční raperky, což bude asi dost cítit na mém albu.

Po čase jste začala spolupracovat s Egem, jak jste se poznali?
Potkali jsme se ve studiu, kde mě s ním klavírista, producent a zároveň můj přítel seznámil. Předtím by mě ani ve snu nenapadlo, že moje první písnička a začátek mojí kariéry bude spolupráce právě s jedním z nejlepších česko-slovenských raperů.

A sklidila obrovský úspěch… Jak dlouho jste na ní pracovali?
Lhala bych, kdybych řekla počet dní, týdnů nebo měsíců. Pamatuji si jen, že to byla jedna z písniček, která vznikla spontánně za velmi krátkou dobu. To bylo asi nejhezčí období v mém životě, hodně jsem se toho naučila.

Ego vás přijal i do svého „Podzemgangu“. Jaká vlastně byla spolupráce s tolika hudebníky?
Podzemgang nebyla žádná organizace, ze které se dá člověk vyhodit nebo přijmout. Byl to projekt, album, na kterém dal prostor více mladým interpretům. A já jsem za tu možnost nesmírně vděčná. Byl to dost rychlý začátek, ale naučil mě pracovat na sobě víc než předtím.

Poté přišly další a další povedené skladby. Píšete si texty sama? A kde hledáte inspiraci?
Ano, texty si píšu sama. Pro zpěvačku či raperku na Slovensku je to podle mě nevyhnutelné. Není nic lepšího, než když interpret dává svým fanouškům kus sebe. Inspirace je různá. Konkrétně na mé album jsem čerpala hlavně ze svého života, lidí z mého okolí, příběhů žen, které jsou kolem mě. Zaobírám se především ženskými tématy, zpívám také o rovnosti mezi oběma pohlavími, o tom, že ženy nelze posuzovat podle oblečení nebo make-upu. Opisuji také svůj bývalý vztah z trochu jiného úhlu pohledu, podobně rozebírám mnoho dalších témat. Podstatou alba je, že “Už žádné slzy, žádná zlomená srdce a ženy”.

Vaše písničky jsou žánrově hodně pestré. Co vás baví nejvíc?
Nejvíc mě baví být nepředvídatelnou. Ráda vždy přicházím s něčím, co ode mě lidé nečekají, a dělám věci jinak. Snažím se kombinovat pop, hiphop či r’n’b. Psát texty, které mají výpovědní hodnotu a nezamotávat se do neidentifikovatelných témat o ničem. Zpívám už téměř třináct let, velmi mě baví i rapovat. Mám pocit, že rapem se dokážu lépe vyjádřit.

Momentálně vydáváte své debutové album. Přípravy asi musely být náročné.
Pracuji na něm aktivně už rok a věřím, že to bude něco jiného, než to, na co jsou lidé zvyklí. Toto album rozebírá situace z pohledu jednadvacetileté ženy. Samozřejmě nemám zkušenosti jako třeba třiceti nebo čtyřicetiletá vyzrálá žena, která má děti a víc zážitků. Myslím si ale, že mohu s klidným svědomím říct, že už teď mohu s nadhledem popsat věci, které jsem zažívala v minulosti.

Cover k albu "FEMINA"

Cover k albu „FEMINA“

Na co všechno se mohou fanoušci těšit?
Jelikož je to mé první album, chtěla jsem, aby bylo hlavně o mně. Proto tam budou pouze tři hosté, a to Ego, P.A.T. a Fejbs. Příznivci se mohou těšit i na merch, který spouštíme zároveň s předprodejem alba. Design jsem si navrhla sama a jsem s ním maximálně spokojená. Budou stylové růžové a šedé mikiny FEMINA a také trička.

Máte v plánu uspořádat nějakou tour?
To ještě vůbec neřeším. Jediné, co jsem tento rok řešila, bylo, abych byla spojená se svou deskou na 250 procent.

Zajímalo by mě, jaký máte názor na Youtubery? V poslední době se také hudebně angažují…
To je jednoduché. Já také nejdu stavět domy, když to neumím.

Stejně jako oni a někteří vaši hudební kolegové jste dost aktivní na sociálních sítích…
Spíš bych řekla, že v posledním období jsem byla maximálně neaktivní (smích). Ale to bylo tím, že jsem byla extrémně hluboko v hudbě, asi jako nikdy předtím. Stále jsem poslouchala nějaké nové věci, psala ty své, nahrávala, psala scénáře ke klipům…

Na závěr nám prozraďte, jak vůbec tráví Sima svůj den?
Aktuálně buď dopisuje texty, scénáře ke klipům anebo je ve studiu při mixování a masterování. Řeším také různá pracovní střetnutí s ohledem na album, a jinak se samozřejmě i setkávám s kamarády jako každý jiný člověk. Sem tam navštívím rodiče a babičku, aby věděli, že ještě žiju. A až vydám album, tak si pravděpodobně vypnu telefon a budu spát alespoň týden v kuse (smích).

Podepsané album FEMINA můžete předobjednávat zde.

Autor: Jan Rochovanský
Foto zdroj: Facebook Simony Hégerové

Mohlo by vás také zajímat