Tématem 67. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025 je vášeň. Jeho hlavní pořady se po dvou letech opět uskuteční na druhém nádvoří litomyšlského zámku. Tradičně na festivalu vystoupí špičky českého i světového interpretačního umění. Nově se festival zaměří nejen na balet a tanec, ale také na mezinárodní projekty. Už letos přivítá Drážďanskou filharmonii a komorní orchestr Kremerata Baltica. Posílí i vokální linka festivalu. Operní inscenace přivezou Národní divadla z Prahy, Brna a Ostravy. V programu nechybí komorní koncerty, jazzový večer ani speciální představení pro děti. Česká filharmonie, Collegium 1704 a Pavel Haas Quartet navázaly se Smetanovou Litomyšlí dlouhodobou spolupráci a připravily několikaletý dramaturgický plán.
„Vnitřní oheň vnímáme v mnohém – lásce, umění, práci, přírodě. I proto může mít vášeň mnoho tváří. Žene nás vpřed a umožňuje nám překonávat nejrůznější překážky. Dokáže nás ovládnout, ohromit, ale i ochromit. Přesto se ale nedýchá jen v bouřlivém nadšení nebo intenzivních emocích. Projevuje se skromně i v naprostém tichu, soustředěné oddanosti nebo dlouhodobém úsilí, které nemusí být okamžitě viditelné, ale má svoji vnitřní sílu,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Marek Šulc, který připravil program 67. festivalového ročníku.
„Nejsilnější ovšem bývá sdílená vášeň. Když jí věnujeme čas, energii, kreativitu a odhodlání, spojuje nás s ostatními. Dokáže vystavět ty nejkrásnější mosty. Pro hudbu je vášeň kořením, které jí dává ten skutečný smysl. Činí ji živou, barevnou, hlubokou. Bez časových a prostorových limitů. Hudbou, která v nás i po prvním poslechu přetrvá a hraje dál i ve chvíli, kdy hlasy a nástroje dávno utichly. A takový je náš cíl. Chceme posluchačům nabídnout koncertní, operní a taneční projekty, které v nich navždy zůstanou,“ tvrdí Šulc.
Vybrali jsme díla plná vášně, která sahají do hluboké hudební historie, nevynechávají ani romantické období, ale přinesou i aktuální pohled na tvorbu Bedřicha Smetany a otevřou pomyslné dveře současné tvorbě,“ dodává.
Tři programy České filharmonie
Po nedávném nadšeném přijetí oratoria Jana z Arku na hranici nastuduje Lukáš Vasilek exkluzivně pro Litomyšl Krále Davida, další dílo Arthura Honeggera, od jehož smrti letos uplyne sedmdesát let. Česká filharmonie připraví tři programy – Zahajovací koncert s dirigentem Jakubem Hrůšou a norskou houslistkou Vilde Frang a dva česko-francouzské programy pod taktovkou Tomáše Netopila. V prvním z nich zahraje Alisa Weilerstein Koncert pro violoncello č. 1 Camilla Saint-Saënse, ve druhém se Pierre-Laurent Aimard ujme Ravelova Klavírního koncertu G dur. Instrumentální koncerty doplní obě řady Dvořákových Slovanských tanců.

Drážďanská filharmonie pod vedením Maxima Emelyanycheva uvede Beethovenovu Sedmou symfonii a Dvořákův Klavírní koncert s Lukášem Vondráčkem. Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem zahraje Mishima Concerto pro klavír a orchestr Philipa Glasse s pianistkou Maki Namekawou a Symfonii Fis dur Ericha Wolfganga Korngolda. Tomáš Brauner se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Dětským sborem Jitro nastuduje skladby Aarona Coplanda a Johna Williamse doplněné o Planety britského skladatele Gustava Holsta. Festival tradičně uzavřou děkovná mše s Tomášem Halíkem, při níž zazní Missa solemnis Jana Václava Voříška, a Velké finále se skladbami George Gershwina a Leonarda Bernsteina v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Wayna Marshalla a se sólisty Soňou Godarskou a Vojtěchem Dykem.
Těšte se na balet i tanec
Smetanova Litomyšl v roce 2025 rozšíří svůj program o balet a tanec. Během dvou galavečerů se představí přední hvězdy baletního světa z Londýna, Paříže, Mnichova, Stuttgartu a Prahy. Pod uměleckým vedením Darii Klimentové uvedou slavné scény z ikonických baletů. Balet Národního divadla moravskoslezského přiveze z Ostravy Carmen v choreografii Jiřího Pokorného a Šárku francouzsko-izraelské choreografky Léy Bessoudo Greck.

Sedmadvacetiletý tanečník a breakdancer Kristián Mensa, známý jako Mr. Kriss, spojí své pohybové umění s mladým houslistou Danielem Matejčou. Divadelně-hudebně-taneční projekt Má vlast ~ Mý Country Matěje Formana nastudují Dekkadancers, Česká filharmonie a Marko Ivanović. Toto představení zazní na Smetanově Litomyšli jako součást projektu Vltava slavná & splavná, který připomíná 150. výročí premiéry Smetanovy symfonické básně Vltava.
Operní program
V operním části programu Národní divadlo Brno uvede Pucciniho Manon Lescaut a ve spolupráci s Collegiem 1704 a Václavem Luksem Mozartovu Figarovu svatbu. Orchestr Opery Národního divadla Brno pod taktovkou Tomáše Hanuse doprovodí v Opera Gala světově proslulou sopranistku Corinne Winters, která se v posledních letech intenzivně věnuje českému repertoáru, a tenoristu Pavla Černocha. Pražské Národní divadlo přiveze v poloscénické úpravě Fibichovu Šárku. Na zámku v Nových Hradech pětkrát zazní komická opera Antonia Salieriho Prima la musica e poi le parole v podání souboru Barocco Sempre Giovane a dirigenta Jakuba Kydlíčka.
Komorní orchestr Kremerata Baltica pod vedením dirigentky Mirgy Gražinytė-Tyly zahraje skladby Mieczysława Weinberga a Dmitrije Šostakoviče. Pavel Haas Quartet s violoncellistou Kianem Soltanim uvedou díla Franze Schuberta. Exkluzivně pro Litomyšl se fagotista Václav Vonášek spojí s nejlepšími českými i evropskými dechovými hráči a společně provedou skladby Bedřicha Smetany a Wolfganga Amadea Mozarta. Trio Zimbalist, jehož členem je i houslista Josef Špaček, zahraje komorní díla Roberta Schumanna a Bedřicha Smetany.
Pianistka Katia Skanavi představí zásadní klavírní skladby od baroka po současnost na zrekonstruovaném klavíru Steinway, zasvěcený průvodní komentář pronesou David a Filip Marečkovi. Literaturou inspirovaný klavírní recitál uvede Boris Giltburg, který v Litomyšli poprvé zahraje Smetanovu hudbu. Písňový recitál nabídne basbarytonista Gerald Finley za doprovodu klavíristky Isaty Kanneh-Mason, sestry Shekua Kanneh-Masona, jenž minulý týden zazářil s Českou filharmonií.

Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem uvedou skladby Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky. Mužský vokální soubor The King’s Singers provede posluchače hudbou posledních pěti století ve svém programu Angels and Demons. Navíc uspořádají mistrovský kurz s pěveckým sborem KOS Litomyšl a společně s ním zazpívají jednu až dvě skladby během koncertu. Český filharmonický sbor Brno s varhaníkem Christianem Schmittem přednese výběr z Brucknerových Motet. Capella Mariana doprovodí živou hudbou projekci němého filmu Svatý Václav Jana Stanislava Kolára z let 1929–1930.
Americký zpěvák, loutnista a kytarista Joel Frederiksen přiveze do Litomyšle program Orfeus, I am, v němž zazní renesanční duchovní i světské písně během nočního hudebního putování městem. O den později vystoupí v zámeckém barokním divadle, kde společně se sopranistkou Lucií Strejcovou a jejich hosty provedou Loutnové písně Thomase Campiona. Tradiční jazzovou jízdu připraví Ondřej Pivec & Kennedy Administration. Dáša Zázvůrková zazpívá písně Hany Hegerové a zároveň pokřtí své nové album za doprovodu speciálních hostů.
Organizátoři mysleli i na děti
Program myslí i na děti a jejich rodiče. Na festivalu zazní ve světové premiéře dětská opera Zoe a Andersen skladatele Zdeňka Krále, kterou uvede karvinský Dětský sbor Permoník. Radim Vizváry přiveze svou nonverbální pohádku Pejprbój s hudebním doprovodem Matouše Hekela.
Nedílnou součástí 67. ročníku Smetanovy Litomyšle bude tradičně multižánrový program ve Festivalových zahradách, stejně jako Smetanova výtvarná Litomyšl a Smetanova poetická Litomyšl.
Hlavní festivalové programy se po dvou letech vrací na druhé nádvoří Státního zámku Litomyšl, kde vznikne SmetaNOVÝ sál podle návrhu Josefa Pleskota. „Veřejnou zakázku vyhrálo konsorcium firem Excon a Gradiortech, s kterými v tuto chvíli ladíme podpis smlouvy, jejíž součástí bude závazný harmonogram prací směřující k tomu, aby festival mohl začít v plánovaném termínu,“ uvedl ředitel Smetanovy Litomyšle Michal Medek, který zároveň poděkoval všem podporovatelům, partnerům a dárcům, bez jejichž štědré finanční pomoci by nemohlo dojít k ambiciózní realizaci nového zastřešení během jediného roku a zároveň k uskutečnění náročného dramaturgického záměru.
Prodej vstupenek na celkem 48 pořadů 67. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025, který proběhne od 14. června do 6. července, byl zahájen ve středu 5. března v 10 hodin. K dispozici je 31 tisíc vstupenek. Koupíte je zde.
Generálním partnerem festivalu Smetanova LItomyšl 2025 je Česká spořitelna, hlavními partnery pak skupina ČEZ a investiční skupina RSJ. Více se dozvíte na webu festivalu.