Výsledky Oscarů 2023: Čtyři sošky pro film Na západní frontě klid
13.3.2023
Kategorie: Film

Na západní frontě klid má čtyři Oscary. Češi neuspěli

Film Na západní frontě klid si odnesl v různých kategoriích hned čtyři Oscary. Češi ale bohužel neuspěli, a tak mají dál dvanáct sošek z minulosti. Nejlepším snímkem byl zvolen Všechno, všude, najednou.

Snímek Na západní frontě klid je sice německý, režíroval ho švýcarský režisér Edward Berger, ovšem spolupracovalo na něm kvarteto Čechů. Specialisté na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar, zvukař Viktor Prášil a také jedna zástupkyně něžnějšího pohlaví, maskérka Linda Eisenhamerová. Ti všichni si za snímek pro Netflix vysloužili nominace.

Nakonec ale bohužel žádnou sošku nezískali. I samotná nominace je ale parádním úspěchem, fanoušci jsou na čtveřici právem pyšní. Na západní frontě klid ovládl na předávání Oscarů kategorii Cizojazyčný film, dále pak zabodovali Volker Bertelmann (hudba), James Friend (kamera), Christian M. Goldbeck a Ernestine Hipperová (Výprava).

Na západní frontě klid má cenu za Cizojazyčný film

Na západní frontě klid má cenu Oscar za Cizojazyčný film

Slavilo dvanáct Čechů

Umělcům, kteří se narodili v Česku, nadále zůstává sbírka dvanácti sošek. Oscara už v různých kateforiích získali Ivan Jandl (1948), Alexander Hackenschmied (1065), Elmar Klose (1966), Jiří Menzel (1968), Miloš Forman (1975, 1984), Karel Černý a Theodor Pištěk (1984), Jan Svěrák (1997) Tom Stoppard (Tomáš Straussler) a Jan Pinkava (1998). Poslední vítězkou je Markéta Irglová (2007), a to za titulní píseň k filmu Once.

Na výsledky 95. ročníku předávácení cen Oscar 2023 se podívejte zde.

Text: Jan Rochovanský
Foto: Netflix

Přečtěte si také