Zdá se vám to v pořádku, nebo už je to trochu moc? Na toto téma se nyní vedou divoké debaty diskutujících, kteří jsou pobouřeni tzv. korektností dnešní doby. Nechápou, jak může být d´Artagnan tmavé pleti. Hraje ho ne zrovna známý herec Malachi Pullar-Latchman. Fanoušci na britském zpracování knihy Tři mušketýři nenechali nit suchou.
Mnozí zastánci se sice ohánějí, že spisovatel Alexandre Dumas, který knihu Tři mušketýři napsal, byl také černoch, to ale není docela pravda. Byl míšenec a měl kreolský původ. To však není hlavní podstata. Každý, kdo si knihu Tři mušketýři přečetl, totiž ví, že d´Artagnan, ani nikdo jiný, není černoch.
Nebylo to tehdy ani možné, jelikož v 17. století, kdy se příběh odehrává, nemohl být na postu mušketýra černoch, ani míšenec. Byla holt taková doba. Můžeme se hádat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné. Historii nepřepíšeme, i když se o to mnozí pokoušejí. Sám Dumas to věděl, a ačkoli byl míšenec, neměl problém do svého příběhu dosadit postavy bílé pleti.
Ano, byla to zcela jiná doba, plná rasismu, ale nikdo nepotřeboval překrucovat dějiny. Ani Alexandre Dumas.
Kritiků je většina
Na diskuzích se najdou dva tábory, ovšem těch, kteří s novou filmovou verzí nesouhlasí, je většina. Rozhodnutí o černém d´Artagnanovi považují za demagogii a například jeden diskutující polemizuje nad tím, že: „Pokud černoch teoreticky napíše knihu o Karlu IV, tak to pak kohokoliv opravňuje z Karla IV udělat černocha? Pokud bílý napíše knihu o M.L. Kingovi, tak od toho okamžiku může hrát M.L. Kinga běloch?“ Celkem zajímavá teorie.

Zhodnotit nový snímek, který již nyní vzbuzuje velké emoce, můžete už letos, kdy poběží v kinech. Svou verzi už brzy představí v kinosálech také Francouzi. V jejich dvoudílné verzi ovšem žádné mušketýry s tmavou pletí nenajdete.
Text: Monika Dušková
Foto: Signature Entertainment