Korunovační klenoty v Praze. Výstava trvá do úterý
18.1.2023
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Korunovační klenoty opět na scéně. Výstava byla prodloužena do úterý

Uběhlo již téměř sto let, kdy byly poprvé vystaveny korunovační klenoty. Od té doby se uskutečnilo patnáctkrát prohlídek. Nenechte si ujít tu poslední! Byla prodloužena do úterý, připravte se ale na pořádně dlouhé fronty.

30. výročí vzniku samostatné České republiky je zvláštní příležitostí. Nebo si to alespoň myslí dosluhující prezident Miloš Zeman, který o uspořádání výstavy korunovačních klenotů rozhodl. Svatováclavská koruna, královské jablko a královské žezlo opustily svoje tradiční úložiště a zaujaly místo ve skleněné vitríně v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Na cestě je doprovázel i korunovační kříž a obřadní korunovační meč.

Korunní komora, kde jsou korunovační klenoty běžně uloženy, je nejnepřístupnějším místem celého hradu. Jejich vystavení tak samozřejmě doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření v podobě dvou členů hradní stráže, kteří hlídají hned u vitríny, prostor chrámu je pak hlídán dalšími dvěma členy doplněné o vojáky a policii.

Zájem lidí o zhlédnutí národního pokladu je obrovský, tvoří se tam hodinové fronty. A to již od půl čtvrté ráno! Jen během prvního dne výstavu navštívilo přes 4 000 návštěvníků. V sáhodlouhé frontě čekal také kandidát na prezidenta Andrej Babiš, jehož přítomnost vyvolala rozruch. „Byl to silný zážitek.“ referoval poté.

Původně měla být prohlídka do soboty, nakonec ale byla prodloužena až do úterý. Oznámil to hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlídka je přístupná od 9:00 do 17:00, v neděli bude možné klenoty vidět od 14:30 do 21:00,, v pondělí a úterý od 8:00 do 18:00.

Text: Markéta Zaoralová
Foto: Pražský hrad/SPH – Jan Gloc

Mohlo by vás také zajímat