Kodaň Vánoce v Tivoli
14.12.2019
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Kam na jedny z nejkouzelnějších vánočních trhů? Do dánské Kodaně!

Také milujete nasávat tu vánoční atmosféru, která je snad všude kolem nás? Co si ji takhle užít ještě víc? Pokud i vás vánoční trhy v našich městech tak docela omrzely a chtěli byste poznat něco nového, máme pro vás tip. Kouzelné Vánoce v Kodani!

Snad každé vánoční trhy mají svou nezaměnitelnou atmosféru. Pořád to stejné dokola ale vždy tak trochu omrzí, takže chceme poznávat něco nového. Zatímco mnozí často vyrážejí na trhy k sousedům, tedy do Německa, Rakouska či třeba Polska, my jsme se vydali až na sever. Do dánského hlavního města Kodaně.

Pokud si říkáte, že to je pěkná dálka, není tomu docela tak. Když sednete na letadlo, jste tam za hodinku a pár minut k tomu. A to už si opravdu říká o super výlet! Pakliže máte strach z létání, do dánské metropole jezdí i Flixbus, nebo máte-li auto, sednete za volant a zhruba za devět hodin jste tam. Výhodou Kodaně je to, že je celkem malá, takže abyste si prošli hlavní památky, stačí vám tam víkend.

A teď už k těm zmiňovaným trhům. Pokud zvolíte leteckou dopravu, stačí jet z letiště pár minut vlakem na tamější „hlavák“, pak přejít silnici a jste tam. Kde? No přeci v Tivoli neboli zábavním parku, kde jsou ty nejvyhlášenější vánoční trhy. Zdejší pracovníci si dali na výzdobě opravdu hodně záležet. Park zasypali sněhem, všude jsou rozmístěné roztomilé chaloupky, ve kterých se můžete ohřát a přitom se pokochat nějakými těmi dánskými suvenýry. Zakoupit si tak můžete různé keramické postavičky či třeba ozdoby na stromeček. A hlavně se tady zahřejete díky svařenému vínu, kterému Dánové říkají gløgg.

Vánoční trhy v Tivoli Kodaň

Roztomilé chaloupky v kodaňském parku Tivoli

„Svařák“ je tady sice krapet dražší než u nás, zato ho ale dostanete od usměvavých prodavačů v krásných hrnečcích, které si pak s radostí odvezete domů jako suvenýr. A to se hodí. Kdo má rád adrenalin či různé bláznivé kolotoče, toho jistě potěší, že zdejší atrakce jsou v provozu i během zimy. Prostě zábavní park se vším všudy, a do toho ta krásná vánoční atmosféra.

Vánoční trhy v Tivoli dánská Kodaň

V Tivoli vás zahřeje nejen svařák

Stromečků je zde hned několik, ten hlavní ale stojí před rozlehlým pavilonem. Protože Dánové nejsou žádní troškaři, je ozdoben krystaly Swarovski. Jedním slovem: nádhera. Návštěva parku vám zabere tak dvě hodinky, je opravdu velký a je na co se koukat. Pokud se budete cítit trochu vymrzlí, kromě svařáku pomůžou i zdejší zahřívadla. Trochu se u nich ohřejete a můžete se vydat dál. Do Tivoli ale rozhodně nechoďte jen s drobáky, jen vstup vás vyjde na zhruba čtyři sta korun na osobu. Ano, je to dost, ale za ten zážitek to stojí.

Kodaň vánoční strom v Tivoli

Luxusní vánoční strom s ozdobami od Swarovski v Tivoli

Kodaň ale nabízí vánočních trhů mnohem více, a nemusíte přitom chodit kdovíjaké túry. Pokud se vydáte z Tivoli směrem radnice a následně po dlouhé třídě Strøget, potkáte zde hned dvoje trhy. Žádný turista pak jistě nevynechá návštěvu proslulého přístavu Nyhavn s barevnými baráčky. Není divu, je tam fakt krásně. I tady si můžete projít vánoční trhy, kde vás snad z každého stánku budou lákat na ochutnání svařáku. Dánové jsou prostě přátelští, žádní studení čumáci, a rádi vám dají zadarmo panáčka „gløggu“ či teplého Aperolu.

Nyhavn Kodaň

Přístav Nyhavn

Pokud vám cestou po všech těch zdejších krásách začne kručet v břiše, zastavte se třeba u některého ze stánků s proslulými hot dogy. Nebojte, nečeká vás žádný chudáček jako u nás, nýbrž luxusní bašta. No, jen se podívejte na fotku, pølser totiž není jen rohlík a párek, ale také nálož cibulky, sušené cibulky, okurek a nějakých těch omáček. Dobrota!

Pølser chutná snad každému

Pølser zachutná snad každému

A pokud byste chtěli okoštovat něco ze zdejší restaurace, zavítat můžete třeba do podniku La Sirène. Nachází se na zmiňovaném Nyhavn a určitě ji nepřehlédnete. Proč? Protože vás budou vítat hned dvě sochy malé mořské víly. A až se nadlábnete, jděte podél moře, a narazíte na tu opravdovou mořskou vílu, za kterou jezdí tisíce turistů.

Do restaurace La Sirène lákají hned dvě malé mořské víly

Do restaurace La Sirène lákají hned dvě malé mořské víly

Ano, vánoční výlet do Skandinávie vás bude stát o dost víc než ten k našim zahraničním sousedům, ale ten zážitek… ten bude o dost větší a nikdo vám ho nevezme. Co se týče ubytování, i hotely v centru Kodaně stojí méně než ty v Praze mimo centrum. Takže hurá na sever!

PS: trhy v Tivoli jsou otevřené až do 5. ledna.

Text & foto: Michaela Rochovanská