Režisérka Tereza Hirsch sbírá ocenění za film Beyond Her Lens
25.6.2019
Kategorie: Film

Režisérka Tereza Hirsch dobývá svět. Film s Vondráčkovou získal už 10 cen

Ve světě ji uznávají, u nás o ní prakticky nikdo neví. Mladá režisérka Tereza Hirsch, která studovala filmařinu v Los Angeles, boduje na zahraničních plátnech. Její snímek Beyond Her Lens, ve kterém hlavní roli zahrála Lucie Vondráčková, má na kontě už deset cen. A jeho cesta po festivalech zdaleka nekončí.

Mladá režisérka Tereza Hirsch, která je také úspěšnou scénáristkou a producentkou, sice vyrůstala společně se svojí německou maminkou a českým otcem v Česku, lidí, kteří jí však znají, není mnoho. Je to nejspíš proto, že se rozhodla odejít za studiem do zahraničí.

Její kroky vedly do Spojených států. „Došlo k tomu v podstatě náhodou. Chtěla jsem si někam odjet odpočinout a zvítězilo Los Angeles, kde se mi moc zalíbilo. Říkala jsem si, že bych tu mohla zůstat déle a začala jsem tam tedy studovat na New York Film Academy filmovou a mediální produkci“, řekla.

Česká režisérka Tereza Hirsch

Česká režisérka Tereza Hirsch

Na svém kontě jako režisérka má zatím tři krátkometrážní filmy, ale dva z nich jsou známé po celém světě. Její režijní debut z roku 2016, drama The Guilt List se dostal na více než 60 světových filmových festivalů a vyhrál 16 cen, mimo jiné za nejlepší krátký film a nejlepší kameru na mezinárodním festivalu v Brazílii.

Děj se odehrává v Kalifornii, roku 1953, kdy se mladá Američanka Grace zamiluje do československého imigranta Tommyho, a netuší, jaký dopad na jejich lásku bude mít Studená válka. .„Měla jsem štěstí, že se sešel dobrý nápad, bezva herci a byl to právě můj absolventský film na škole v Los Angeles“, prozradila. Tento úspěšný krátkometrážní snímek plánuje natočit jako „celovečerák“, vznikat by měl v Čechách i v Americe.

Boduje i film s Vondráčkovou

V roce 2018 pak začala Hirsch natáčet snímek, který je inspirován životem a prací žijící válečné fotografky Jany Andert. Fotografka Alex se se vrací do Prahy po dlouhé nelehké době strávené v Iráku a nedokáže se s tím, co zažila, vypořádat. Především obraz iráckého chlapce Aliho jí nejde z hlavy, ačkoliv si nechce připustit zažité trauma. Přesto se Alex vrací ke své nebezpečné práci. Postavu fotografky si zahrála Lucie Vondráčková, jež se objevila v roli, kterou velice mile překvapila.

Lucie Vondráčková si střihla hlavní roli ve filmu Beyond Her Lens

Lucie Vondráčková si střihla hlavní roli ve filmu Beyond Her Lens

Jak došlo vůbec ke spolupráci? „Lucka se o mě dozvěděla díky The Guilt List, který se promítal na „fesťáku“ v Montrealu. Napsala mi, že se ji film líbil a slíbily jsme si, že se potkáme osobně. V létě loňského roku jsme se tedy sešly v Praze a dostaly jsme chuť spolupracovat. Řekla jsem si, že by to bylo zajímavé Lucku obsadit. Chtěla jsem ji ukázat v úplně jiném světle. Nakonec Lucka roli zvládla skvěle. Nejen já jsem byla nadšená, ale i ohlasy publika jsou pozitivní“, sdělila režisérka o spolupráci úspěšnou zpěvačkou.

Film, který měl premiéru 5. ledna 2019, již tři měsíce putuje po světových festivalech a na svém kontě má již 10 cen! A to z Indie, Chile, Kanady, Anglie, Ruska, USA a Portugalska. V Los Angeles nezískal cenu jen samotný snímek, ale i Lucie Vondráčková. Držme tedy filmu pěsti, aby získal aspoň dalších 10 cen. Rozhodně si to zaslouží.

Text: Redakce PraKultura
Foto: Petr Mráček, archiv

Sledujte nás na Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou žádné novinky a soutěže.

Přečtěte si také