Demonstrace na Letné 2019. Dorazily i celebrity, mezi nimi Banga, Babčáková, Svěrák nebo Klus
24.6.2019
Kategorie: Celebrity

Demonstrace na Letné v režii celebrit. Kdo promlouval k davu?

Členové spolku Milion chvilek pro demokracii jsou radostí bez sebe. Demonstrace na Letné, kterou dlouhou dobu plánovali, jim podle jejich slov vyšla. Přilákali přes 250 tisíc lidí, kteří dali najevo svůj nesouhlas se současným premiérem a ministryní spravedlnosti. Do obřího protestu se zapojila i řada celebrit, některé dokonce vystoupily na pódiu.

Byl to největší protest v České republice od roku 1989. Nedělní demonstrace přilákala ke stadionu fotbalové Sparty kolem 280 tisíc občanů, kteří jsou nespokojeni s vládnutím premiéra Andreje Babiše a jeho kolegyní Marie Benešové. A snažili se to dát hlasitě najevo. Mezi davem lidí se objevily také známé tváře, které se dlouhodobě vyjadřují k politické situaci, a tak nevynechaly ani příležitost ukázat se na Letné.

Mezi prvními, co vystoupili na pódiu, byl Tomáš Klus, jenž se označuje za dobrovolníka Milionu chvilek. „Věřím, že Blanických rytířů je deset milionů a děkuji vám za to, že se probouzíme,“ prohlásil a zazpíval protestsong. Písničkáře poté nahradili herec Martin Myšička či zpěvák Vladimír Mišík. Oba byli z této akce doslova nadšení.

Velký potlesk demonstrujících si vysloužilo také duo Zdeněk SvěrákJaroslav Uhlíř, které společně zahrálo dvě nepříliš povedené písně. K davu promlouval pouze první jmenovaný. „Jsem rád, že jsem se toho dožil. Na mou duši jsem si myslel, že naše obyvatelstvo ztratilo čich, protože by jinak muselo cítit, že je cosi shnilého ve státě českém. Ale teď vidím, že vy ten zápach cítíte také. A jsem rád,“ řekl.

Zdeněk Svěrák promlouvá k sta tisícům demonstrantů

Zdeněk Svěrák promlouvá k sta tisícům demonstrantů

Dalšími osobnostmi, které můžete znát z televizních obrazovek a ukázali se i na demonstraci, byli třeba herec Filip Rajmont, Sandra Pogodová, Simona Babčáková či Bára Basiková. Ta vyslovila přání, aby se premiér sbalil a odjel zpět na Slovensko. Peprných slov ze strany zmíněných umělců však bylo mnohem více. Předvedl se i Radek Banga, jenž vyzval protestanty k desetivteřinovému „bordelu“ a označil Babiše za kazisvěta.

Celou demonstrací provázel hlavní organizátor Mikoláš Minář, jenž se nechal slyšet, že už se svými kolegy plánuje další protest. Ten největší by měl proběhnout 16. listopadu znovu na Letenské pláni. „Nezapomeňte, že tohle není tečka, ale dvojtečka. Pokračujeme v indiánském běhu,“ řekl v závěru.

Jak demonstrace probíhala? Sledovali jsme ji online.

Text: Jan Rochovanský
Foto: Facebook/Jakub Joachim

Souhlasíte s demonstrací? Vyjádřete svůj názor na našem Facebooku a v anketě.

Mohlo by vás také zajímat