Ramy Romany přichází s dokumentem Rozbalené mumie
4.6.2019
Kategorie: Film

Dokument Rozbalené mumie: Kdo zabil Lincolna a jak to bylo s Mojžíšovo kletbou?

Devadesát procent starověké egyptské civilizace je stále zavaleno pískem a čeká na svého objevitele, tvrdí Ramy Romany, egyptolog, světoznámý dokumentarista a držitel několika televizních ocenění Emmy. Mumie ale nejsou doménou pouze Egypta, objevují se po celém světě. I proto jsou spojovány s nejpodivnějšími záhadami i konspiračními teoriemi. Tušili jste, že vrah amerického prezidenta Lincolna možná ve skutečnosti unikl spravedlnosti a jeho tělo se stalo vyhledávanou atrakcí?

Sympaťák Ramy Romany ve své nové dokumentární sérii Rozbalené mumie, jíž vysílá Discovery Channel, úspěšně usiluje o rozpletení nejspletitějších sítí mystérií, pověr a lží vztahujících se k nejpropíranějším pohřebištím a mumifikovaným tělům napříč kontinenty. Nic z toho by ale nedokázal bez nástrojů moderní archeologie, tedy zobrazovacích a analytických technologií, které nám možná otevírají dveře k poznání, o němž si naši předci mohli nechat maximálně zdát.

Podle samotného tvůrce jsou pokroky na poli technologie hlavním důvodem, proč mohou podobné pořady jako tento vůbec vznikat. Věda má tendenci neustále překračovat vlastní hranice a sám byl během natáčení přítomen mnoha šokujícím zjištěním, která naprosto vyvrací dosavadní postoje klasické a do jisté míry rigidní univerzitní egyptologie.

Ramy Romany v dokumentu Rozbalené mumie

Ramy Romany v dokumentu Rozbalené mumie

Mezi často užívané nástroje patří analýza DNA, podstoupily ji například mumie významných egyptských vládců Tutanchamona, Amenhotepa, ale třeba také tělo ledového muže Ötziho. Poměrně přesně se díky ní dá určovat přibližná doba smrti, což platí i v případě těchto prastarých ostatků. Jak se ale Romanyho tým přesvědčil, v dnešní době můžeme už jen z pouhého vlasu zjistit, co konkrétní člověk pozřel jako svou „poslední večeři“.

Mojžíšova kletba – pravda nebo fikce?

Nejdůležitějším přínosem stále se zdokonalujících technologií však nejsou dílčí úspěchy, ale fakt, že přispěly k proměně celé metodologie archeologů a egyptologů. Při zásadních objevech se vždy muselo řešit dilema, zda objevené artefakty vyzdvihnout z jejich původních úložišť a vystavit je tak ničivým vlivům okolního prostředí jako je vlhkost vzduchu, mechanická manipulace či působení různých látek, ať už přírodních či chemických, nebo je ponechat v zemi jako odkaz dalším generacím a ochudit se tak o odpovědi na mnohé otázky.

Romany sám sebe považuje především za skeptika a vědce, touto optikou nahlíží i na zkazky o kletbách mumií, které se dostali do podvědomí široké veřejnosti hlavně díky enormnímu zájmu hollywoodské kinematografie o toto téma. Každý by měl mít na paměti, že starověký Egypt byl v první řadě velkolepou říší, jež byla podle všech dostupných informací na svou dobu nezvykle vyspělá. Mezi Egypťany žilo významné množství těch, co ovládali umění chemie a biologie, proto se dá předpokládat, že za každou kletbou můžeme vysledovat i jejich vědecké zdůvodnění.

Rozbalené mumie poběží na televizních obrazovkách od 4. května

Dokument běží na televizních obrazovkách od 4. května

Během natáčení nového dokumentárního cyklu se ale režisér dostal do situace, kdy o tom sám začal pochybovat. Stalo se tak v hrobce, kde se snažil odhalit pravdu o tajemné mumii, jíž mnozí považují za skutečné tělo starozákonního proroka Mojžíše. Mise, která mohla skončit zpochybněním samotných základů víry všech tří významných západních náboženství, podle svých slov málem přišel o svůj život. Šlo opravdu o kletbu nebo je na vině důmyslnost architektů a mistrů pohřebníků, jejichž primárním cílem bylo zajistit svým mrtvým navěky nerušený odpočinek?

Kdo zabil prezidenta Lincolna?

Technologie analýzy obličeje zase divákům očekávaného dokumentu poskytne odpověď na aktuálnější otázku z USA. Když se na začátku 20. století staly příběhy o starém Egyptě a mumiích obzvláště nedílnou součástí panteonu hororových příběhů, spustila se lavina zájmu o toto téma. Každý chtěl mumii vidět, sáhnout si na ni a překonat tak veškerý existenciální strach, který tak úzké spojení se smrtí v obyčejných smrtelnících vyvolává. Mumie si tím vysloužily místo v potulných karnevalech a přehlídkách zrůd, tzv. freakshows. Pro sběratele z vyšších společenských kruhů představovaly veškeré artefakty ze starověkého Egypta. Něco, co prostě museli mít.

Jak to bylo se smrtí významného politika?

Jak to bylo se smrtí významného politika?

Brzy se začaly objevovat mumie, které měly být ostatky různých zločinců a kriminálníků. Nejpopulárnější se stala údajná mumie Johna Wilkese Bootha, atentátníka odpovědného za smrt Abrahama Lincolna. Ta byla okamžitě hitem, jenž do karnevalů přiváděl stovky Američanů. Když se v 70. letech ztratila, již se díky analýze DNA vědělo, že tělo patřilo někomu, kdo byl o 35 let starší než Booth v době, kdy jej policie zastřelila ve stodole.

Konspirační teorie, které se po tomto zjištění vyrojily, poukazují jak na neschopnost strážců zákona, tak přiživují podezření, že za smrtí prezidenta, jenž se zasloužil o zrušení otroctví ve svobodných Spojených státech, možná bude něco víc, než nám tvrdí historici. A protože díky CCTV kamerám, kterými je dnes vybavena už každá druhá večerka nebo bankomat, můžeme poměrně jednoduše zjistit identitu zloděje nebo lupiče, proč toho nevyužít i v tomto případě. Pro porovnání dostupných snímků mumie právě s policejními snímky vraha prezidentů.

Rozbalené mumie nabídnou divákům nevšední zážitek

Rozbalené mumie nabízí divákům nevšední zážitek

Co všechno se Ramy Romany z porovnání dozvěděl? Sledujte první řadu dokumentární série, kterou jako jediný přináší Discovery Channel.

Text: Redakce
Foto. Discovery channel

Přečtěte si také