Obnovená premiéra muzikálu Galileo
22.4.2019
Kategorie: Divadlo

Galileo je zpět v původním znění. Šťávu mu dodává nováček Tomáš Novotný

Zřejmě málokdo čekal, že se po mnoha letech vrátí na prkna, co znamenají svět, muzikál Janka Ledeckého Galileo. A přeci se stalo. Inscenace je zpět v původním znění, hraje se v novém divadle i s novým představitelem titulní role Tomášem Novotným, a právě hlavně kvůli němu se na obnovený muzikál vyplatí zajít. 

Galileo je jedním z prvních původních českých muzikálů, není tak divu, že kdysi plnil hlediště do posledního místa a získal si srdce diváků. Přestože se česká muzikálová scéna rozrostla o mnoho novinek, Ledeckého druhý muzikálový počin se vrátil po šestnácti letech zpět. A i po takové době bylo během prvních repríz zaplněno Divadlo Hybernia, ve kterém se nově hraje.

Nastudování se i tentokrát chopil režisér Šimon Caban, žádné velké změny tedy nečekejte. V Hybernii představení hrají tak, jak ho dobře znáte, což je vcelku škoda. Za ta dlouhá léta by možná nebylo na škodu muzikál obléknout do trošičku moderního kabátku, aby si získal nové a třeba i mladší fanoušky.

Josef Vojtek a Sabina Laurinová

Josef Vojtek a Sabina Laurinová

Galileo nepřináší žádný dechberoucí příběh, který by ve vás vyvolal nějaké velké emoce, přesto patří k milým inscenacím. Nabízí líbivou hudbu, byť je v mnoha pasážích znát Ledeckého rukopis, slušivou choreografii a žádné přehnané projekce, které dobře známe z některých konkurenčních scén.

Co ale muzikál bohužel stále postrádá, jsou vyloženě muzikáloví zpěváci. Autor vsadil na stejné umělce, kteří účinkovali v první verzi, z nichž valná většina jsou zarytí činoherci, ať už se jedná o Vodochodského, Maděriče či Laurinovou. Ti jsou sice po herecké stránce výborní, ale jejich zpěv tak trochu tahá za uši. Oproti tomu si ale vychutnáte výkony Josefa Vojtka coby otce Inchofera, Petra Koláře jako Giordana Bruna a především nováčka Tomáše Novotného v roli Galilea. Zvolit pro titulní postavu zrovna Novotného, byl skutečně skvělý tah. Galileovi dal šťávu a jeho zpěv je jako balzám na duši, především jeho verzi písně Stopy si užijete.

Sabina Laurinová, Ivana Chýlková a Tomáš Novotný

Sabina Laurinová, Ivana Chýlková a Tomáš Novotný

Pokud se rozmýšlíte, zda se na Galilea vydat, jeho návštěvy nejspíš litovat nebudete, a to hlavně, pokud vám bude hrát zmíněný Tomáš Novotný. Na nás představení působí jako taková milá nostalgie, byť se nejedná o žádné velké muzikálové dílo. Ale, ruku na srdce, pokud chcete vidět opravdový muzikál, ve kterém se nehraje na „hvězdy“, musíte vyjet za hranice. Třeba do Vídně na tamějšího Bodyguarda, který je pro divadelní fajnšmekry jako dělaný.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Muzikál Galileo

Mohlo by vás také zajímat