Tygr je král zvířecí říše
29.3.2019
Kategorie: Film

Unikátní lovci i cíl pašeráků. 10 věcí, které možná nevíte o tygrech

Jedno z nejkrásnějších zvířat planety. Tak je bezesporu tato dokonale pruhovaná šelma právem nazývána. Jak dobře tygry znáte? Víte, který poddruh je největší, jak dlouho se stará samice o mládě, či kolik masa za rok tento predátor spořádá? Zde přinášíme odpovědi…

1) Šelma na vyhynutí

Za posledních sto let klesal počet tygrů žijících ve volné přírodě děsivou rychlostí. Pokud jich bylo v roce 1920 odhadováno na 100 000 kusů, v současnosti žije na Zemi jen asi čtyři tisíce tygrů, jejichž výskyt se snížil na 7 % svého původního teritoria.

2) Tygr jávský k vidění jen v knížkách

Rozeznáváme devět poddruhů tygrů. Tři z nich jsou již zcela vyhubeni – tygr jávský, kaspický a balijský. Zbylým šesti poddruhům již také delší dobu hlasitě zvoní umíráček. Mezi nejohroženější patří tygr ussurisjký (amurský) a tygr čínský.

3) Cíl pašeráků a šarlatánů

Likvidace jejich přirozeného prostředí v podobě kácení lesů a hubení jejich potravy, pytláci, kteří za tygří kůži a drápy dostávají nemalé peníze či údajně zázračné lektvary čínské medicíny, jejichž hlavními ingrediencemi je prášek z rozemletých tygřích kostí. To vše jsou hlavní příčiny toho, že tato nádherná zvířata rapidně mizí z povrchu zemského.

Tygři vládnou zvířecí říši, jejich počet na planetě bohužel klesá

Tygři vládnou zvířecí říši, jejich počet na planetě bohužel klesá

4) Tygr král zvířat

Na rozdíl od západní civilizace, kde je za zvířecího panovníka považován lev, v Asii za vládce zvířat uznávají tygra. Nazývají ho „pánem džungle“ či „carem tajgy „. V některých východních kulturách měl tygr dokonce božské postavení. Každý 12. rok je v čínské kultuře rokem tygra. „Zrozenci“ v tomto znamení prý bývají charismatičtí vůdci, které jen tak něco neskolí.

5) Pruhovaná nej

Tygři ussurijští a indičtí jsou největší kočkovité šelmy. Samci měří až dva metry a váží i 300 kg.  Nejmenším žijícím poddruhem je tygr sumaterský, jenž dosahuje zpravidla délky 155 až 170 cm. Po ledním a hnědém medvědovi je tygr největším suchozemským predátorem. Tygři vynikají i v běhu. Při lovu dokážou své tělo rozhýbat do rychlosti až 60 kilometrů za hodinu a vrhnout se na svou kořist skokem dlouhým až devět metrů.

6) Co tygři umí a co méně

Tygři jsou výborní plavci a na rozdíl od ostatních koček mají rádi vodu. Dokáží uplavat až 8 km. Je známý i případ, kdy samec tygra uplaval celých 29 km. Na rozdíl od jiných šelem špatně a neradi šplhají. Mají skvělý zrak, naopak čich je jejich nejslabším smyslem.

Plavání je pro tygry zálibou, stejně tak běhání

Plavání je pro tygry zálibou, stejně tak běhání

7) Tygr predátor

Za obávaného lovce je tygr považován právem. Nedělá mu problém ulovit kořist, která ho výrazně převyšuje velikostí i hmotností. Nejčastější potravou jsou velcí savci – prasata, či jelenovitá zvěř, kterou stopují a po krátkém sprintu skolí. Troufne si i na krokodýla či medvěda hnědého. Ročně spořádají zhruba 50 kusů zvěře.

8) Unikáty

Nenajdeme dva tygry, kteří by měli identické pruhy. Co však mají stejné, je vzor na čele, který připomíná čínský znak pro slovo „král“. Pokud uvidíte bílého tygra, vězte, že se jedná o tygra indického. Ten jako jediný z poddruhů může vytvářet tuto unikátní bílou mutaci. Odhaduje se, že zhruba na patnáct tisíc běžně zbarvených indických tygrů připadá jeden bílý.

9) Otec bez zájmu

Tygři se rozmnožují během jara, kdy začnou hledat vhodnou samici. Ta začíná být plodná ve čtvrtém roce života. Po úspěšném spáření se samec vrací zpět do svého teritoria a starost o mláďata přenechá jejich matce. Tygří koťátka kojí zhruba osm týdnů. Jednou v roce jsou malí tygříci schopni si sami obstarat potravu. S matkou zůstávají do věku tří let.

10) Zachraňme tygry

11. červenec je stanoven jako mezinárodní Den tygrů. Ochránci zvířat a vládní organizace dělají vše proto, aby nám nejenom tento den připomínal nutnost zachránit tyto nádherné šelmy před vyhynutím. Oscarový režisér Ross Kauffmann ve svém nejnovějším dokumentu Země tygrů (Tigerland) poukazuje na problematiku mizení tygrů z volné přírody a na nelehkou misi ochránců, kteří se je snaží navracet zpět na místa jejich původního výskytu.

Kanál Discovery Channel odvysílá dokument Země tygrů

Kanál Discovery Channel odvysílá dokument Země tygrů

Premiéru Země tygrů (Tigerland) můžete sledovat už 31. března 2019 od 20:00 na Discovery Channel. Příjemnou zábavu.

Text: Redakce
Foto: Discovery Channel

Mohlo by vás také zajímat