Festival francouzského divadla Sněz tu žábu opět míří do Prahy
23.3.2019
Kategorie: Divadlo

Francouzské divadlo popáté v Praze. Co všechno nabízí festival Sněz tu žábu?

Už popáté zamíří do Prahy festival francouzského divadla Sněz tu žábu, který nabízí ojedinělý náhled na současné frankofonní divadlo a drama. Zamíří na něj několik hostů, hlavním tahákem letošního ročníku, jenž proběhne 10. do 12. května v pražském Studiu ALTA, bude francouzská inscenace TIMON/TITUS režiséra Davida Czesienskiho a hereckého kolektivu OS’O.

Festival Sněz tu žábu už pět let představuje českému publiku to nejzajímavější ze současné frankofonní dramatiky. Prostřednictvím hostující inscenace a scénického představení několika poprvé přeložených divadelních textů, které byly vybrány z otevřené autorské výzvy, se snaží postihnout žánrovou pestrost i tematickou různorodost. Díky přítomnosti vybraných autorů i dalších pozvaných umělců nabízí festival také možnost diskuzí a unikátních osobních setkání.

Daří se nám budovat umělecké vazby i prosazovat podle našeho názoru obohacující francouzské texty do českých divadel nebo třeba do rozhlasu,“ říká ředitelka festivalu Natálie Preslová a připomíná právě například dramatizaci hry Můj bratr, má princezna známé autorky pro děti Catherine Zambon na ČRo Dvojka.

Rozrůstající se aktivity Sněz tu žábu, především pak první festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy, ale pátému ročníku pražské přehlídky paradoxně trochu uškodily. „Bohužel i přes velice kladné hodnocení nám grantová komise Hl. města Prahy na spojený projekt obou festivalů poskytla ještě nižší podporu než na minulý ročník,“ uvedla ředitelka.

V programu se tak nedostane na všechny texty vybrané v dramatické výzvě. „Mrzí nás to, ale programovou linii scénických skic jsme museli zkrátit. O to víc se ale diváci budou moci zapojit do diskuzí či workshopů, nachystaný máme třeba konverzační rychlokurz francouzštiny, kurz psaní pro divadlo pro veřejnost či masterclass workshop s ředitelkou spřízněného pařížského kulturního prostoru Anis Gras Catherine Leconte.“

Festival francouzského divadla Sněz tu žábu opět míří do Prahy

Festival francouzského divadla Sněz tu žábu opět míří do Prahy

Hlavním hostem  bude svérázná adaptace dvou Shakespearových her TIMON/TITUS mladého hereckého kolektivu OS’O a režiséra Davida Czesienskiho. „Kolektivní rukopis se tu projevuje nejen sevřeností v precizních vztazích mezi herci na jevišti, ale také dramaturgickou hloubkou. Je to úplně jiný inscenační přístup, atmosférou se hra podobá třeba filmu Rodinná slavnost. Tematicky pak tvůrci pracují s motivem dluhu, na který nahlíží ve všech možných významech: od finanční krize Evropské unie až po napjaté emoce ve vztahu s prarodiči,“ dodává Dušková.

Vybraní čeští režiséři pak v podobě scénických skic představí dva poprvé do češtiny přeložené frankofonní dramatické texty: experimentální scénickou báseň Namaran francouzské dramatičky a herečky Laury Tirandaz a poetickou „retro“ komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí Oliviera Sylvestreho.

Po celou dobu festivalu bude k vidění i výstava vzniklá z projektu Korespondence, ve kterém si francouzský a český umělec vyměňují dopisy a plní „úkoly“, aniž by si vzájemně rozuměli.

Text: Redakce
Foto: Facebook

Mohlo by vás také zajímat