Sabina Laurinová a Janek Ledecký v muzikálu Galileo
8.2.2019
Kategorie: Divadlo

Galileo se po 16 letech vrátil na muzikálovou scénu. Je to klasické de-javu, říká Ledecký

Jeviště Divadla Hybernia tento týden ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo, který diváky nadchnul stejně jako před šestnácti lety. V hlavních rolích zazářili Janek Ledecký, Sabina Laurinová, Ivana Chýlková, Josef Vojtek, Petr Kolář a Ivan Vodochodský. Pro herce to byla srdeční záležitost a na účinkování kývli všichni z původního obsazení.

Celý tento ambiciózní projekt spojuje osoba Janka Ledeckého. Zpěvák kvůli němu studoval historické prameny a životopisy. „Když jsem si to potom seřadil na papír, tak se to psalo úplně samo,“ popisuje. Postavám dokázal vdechnout život, což potvrzují i jeho kolegové. „Muzikály Janka Ledeckého jsou pro mě výjimečné už tím, že přinášejí nádherná témata a zároveň skvělou hudbu se skvělými básnickými texty, které jsou nadčasové,“ říká Sabina Laurinová, která v představení hraje Galileovu lásku Miu.

Dostat pod jednu střechu takové množství populárních tváří bylo organizačně velmi náročné, ale takovou příležitost si nemohl nechat nikdo ujít. Většině umělců naskakovaly texty na první dobrou a hvězdná sestava se rychle sladila i po tolika letech. „Je to klasické de-javu. Aneb jak vstoupit do stejné řeky, ale na jiném místě. Všichni jsme se shodli, že nám připadá, jako by ta derniéra byla předevčírem. Takovou pozitivní energii, která se zrodila v Divadle Hybernia už při první zkoušce, jsem ještě nezažil,“ popisuje Ledecký.

Janek Ledecký a Petr Kolář

Janek Ledecký a Petr Kolář

V muzikálu, který nastudoval Šimon Caban, se sešli ti nejlepší z nejlepších a alternace se řeší podle jejich pracovního nasazení. „Výhodou je, že všechny alternace jsou takzvaně áčkové. Takže já se těším, jak si to postupně odehrajeme ve všech myslitelných kombinacích. Navíc se jedná o bezkonkurečně nejhvězdnější muzikál u nás. A nikdo tam není obsazen jenom kvůli jménu, ale proto, že jeho interpretace je tvůrčí a pro vyznění muzikálu zásadní,“ prozrazuje Ledecký.

Diváci tak kromě výše zmiňovaných uvidí i skvělé výkony Tomáše Novotného, Josefa Vojtka, Ivany Chýlkové, Bohouše Josefa, Dashi, Pavla Zedníčka, Michala Kavalčíka,  L. W. Frenka či muzikálového matadora Tomáše Trapla.

Josef Vojtek jako otec Inchofer

Josef Vojtek jako otec Inchofer

I když se jedná o závažné téma boje jednotlivce za pravdu, tak se ho tvůrcům podařilo odvyprávět v lehce nadsazeném tónu. A dojde i na spousty vtipných momentů. Divák si odnese krásný příběh o lásce, odvaze a statečnosti. A také poselství o tom, že i jednotlivec dokáže změnit svět. „Za pravdu se musí bojovat. A nakonec vyjde najevo. A když to někdy trvá,“ připomíná Janek Ledecký.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Muzikál Galileo / Divadlo Hybernia

Mohlo by vás také zajímat