Vladis vydal album Inferno
12.12.2018
Kategorie: Hudba

Vladis vydává páté sólo album. Kvalitní Inferno si zaslouží pozornost

Pokud jste fanoušci hip hopové scény, už jste jeho jméno jistě zaznamenali. Aby také ne, slovenský raper Vladis vydal již páté sólové album. Nejnovější kousek nazval podle pilotní skladby Inferno, k níž natočil i videoklip. Nosič si zaslouží velkou pozornost všech posluchačů.

Neskutečně pohodové, pestré i uvědomělé. Takové je album Inferno, které vypustil do světa slovenský raper Vladis. Kromě skvělého poslechu, který je v jeho případě už samozřejmostí, přinesl pátý nosič potvrzení, jak moc je tento chlapík nedoceněný. Drtivá většina skladeb, ačkoli nejsou tvořeny za účelem komerce, přesahují kvalitou leckteré songy současných rapových hvězd.

Na nejnovějším CD najdeme celkem 19 věcí. Už toto číslo dokazuje, že členovi bývalé kapely 2H+ nešlo pouze o to, aby na sebe opět upozornil, nýbrž dal po dvou letech fanouškům pořádné a propracované dílo. A to se skutečně podařilo. Vydržet poslouchat v kuse celých třiasedmdesát minut, to se mi často nestává.

Stejně jako album Generácia II je také Inferno počinem, na němž se objevuje několik různých stylů. Posluchač zaznamená střídavě pomalé a rychlejší beaty doplněné o kvalitní texty. Ty byly vždy u Vladise zárukou, po hudební stránce se ale za poslední roky neuvěřitelně zvedl. Není divu, že on sám označil Inferno jako nejlepší album v kariéře.

Přestože udělal určitý progres, v některých fázích alba se drží své klasiky. Nevíme, zda to byl přímo interpretův záměr, ale některé písničky částečně navazují na dřívější hity. Příkladem je třeba věc Svätý grál, jež mi stylem i výpovědní hodnotou připomíná dílo Retrospektiva z alba Diamant. Mimochodem právě Retrospektivu já osobně řadím mezi jedny z nejlepších skladeb, jaké kdy na naší rapové scéně vznikly. Že se mu na ni povedlo navázat, ne-li ji překonat, je skvělé. Co se týče ostatních songů, hodně vyniká Používám hlavu či Ostanem, nepochybuj.

Track list obsahuje také zajímavá místa na hostovačkách. Refrény přispěla třeba Celeste Buckingham, jež zazpívala ve slovenštině i její silnější angličtině, nebo Češka Monika Bagárová. Zárukou kvality poté bylo povolání Majselfa, Elpeho či Delika. Jediné, co můžu vytknout, je absence Kaliho, jenž byl pro mě na Vladisových albech už takovou tradicí a jejich spojení vždy bylo bezkonkurenční.

Pokud na poslední chvíli sháníte vánoční dárky pro své blízké, koupí Inferna rozhodně nešlápnete vedle. Zpočátku prosince vyšly desky více něž mnoha umělcům, ta Vladisova patří do kategorie nejpovedenějších. Přejeme mu, aby se to potvrdilo i na trhu.

Text: Jan Rochovanský
Foto: Instagram

Mohlo by vás také zajímat

Štítky:,