Brutál (Divadlo NaHraně)
26.11.2018
Kategorie: Divadlo

V Divadle Kampa se odehraje Brutál. Chybět u toho nebude ani herec Ondřej Novák

Soubor pražského Divadla NaHraně uvede první prosincový den na své domovské scéně Divadla Kampa premiéru inscenace Brutál. V překladu Pavla Dominika a v režii Jiřího Š. Hájka se představí Hynek Chmelař, Ondřej Novák a Matouš Zah.

Převážně monologická Owenova hra Brutál divákům odhaluje životní osudy tří mužů. Paul je podnikatel a milionář, který vymyslel úspěšnou počítačovou hru plnou násilí. Díky ohromnému bohatství má prakticky všechno, stále více si ale uvědomuje, že lásku vlastního otce si koupit nemůže. Davey je kluk žijící s chudou matkou a se svou milovanou fenkou Maisie. Když se jednoho dne stane terčem brutální šikany, rozhodne se, že jediná cesta, jak svému osudu uniknout, je stát se sám sadistou. Alan je milující otec, který se ze všech sil snaží pomstít smrt svého syna. Jednotlivé dějové linie této trojice se vzájemně čím dál více proplétají a ovlivňují.

Tři zdánlivě zcela odlišné povahy se sbližují a odkrývají svá tajemství. Rafinovaná výstavba textu tvořená jednotlivými promluvami postav skvěle buduje napětí a přináší nečekanou pointu. Téma složitosti vztahů otců a synů doplňuje palčivá otázka nebezpečí virtuální reality a neschopnosti jí v dnešním světě nepodlehnout.

Drsná, temná a silná inscenace

Drsná a temná hra slibuje nevšední zážitek. Podle režiséra Jiřího Š. Hájka je velmi silná hlavně v mužské obavě pojmenovat věci tak, jak skutečně jsou. „Možná z pocitu, že chlap neustupuje, nepřizná jinému chlapovi své emoce. Nepracuje ovšem se stereotypním vnímáním mužského pokolení, postavy jsou velmi živé a hmatatelné, ačkoliv se nachází v natolik extrémních situacích, že se s nimi člověk vlastně trochu nechtěně ztotožňuje.“

Hájek inklinuje k osobitým interpretacím dramatických textů i autorskému uchopení témat s důrazem na herecký projev. „Pohyb ve slovu, imaginace a emoce se od slova odráží. A stejná je i moje režie. Režíruji a mluvím o tématu imaginativně a emotivně a věřím, že se to k hercům odráží… zatím to vypadá, že ano,“ definuje režisér vznik inscenace, v níž hraje trojlístek herců ve složení Hynek Chmelař, Ondřej Novák a Matouš Zah.

Světová premiéra úspěšné Owenovy hry Brutál se uskutečnila 8. dubna 2017 v Sherman Theatre v Cardiffu, kde zaznamenala nebývalý úspěch, v květnu téhož roku proto byla přenesena do Royal Court Theatre v Londýně. A nyní už jsou na řadě i čeští diváci, kteří ji budou moci poprvé uvidět 1. prosince 2018, kdy ji soubor NaHraně uvede na své domovské scéně, tedy v Divadle Kampa.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo NaHraně

Mohlo by vás také zajímat