Slovenský raper Kali vydal desáté album Dovi Dopo.
20.11.2018
Kategorie: Hudba

Kali vydal desáté album. Počinem Dovi Dopo potvrdil, že nemá konkurenci

Slovenský raper Kali vydal desáté album, které pojmenoval Dovi Dopo. Originálně se tak „rozloučil“ s miliony fanoušků, které má po Slovenské i České republice. Jedná se o jeden z jeho nejlepších počinů. Co vše nabízí, se podívejte v naší recenzi.

Zní to neuvěřitelně, ale je to už dlouhých deset let, co československou scénu obohatil svým příchodem Kali. Petržalský rodák, který si ve svém životě neprošel vůbec lehkým obdobím, se stal pro velkou část mladé generace velkým vzorem a hrdinou.

Důvodem však není pouze hudba. Jak se dnes již pětatřicetiletý umělec nechal v minulosti slyšet, při jeho hudebních začátcích mu spousta lidí, včetně těch nejbližších, nevěřila, že se nejoblíbenějším koníčkem dokáže uživit. Napříč všem názorům si ale šel za svým snem. Dnes vydává jubilejní desáté album, kterým „křtí“ deset let na pódiích.

Jak jsme byli u skromného a sympatického chlapíka zvyklí, jeho „cédéčka“ vždy měla více než pár tříminutových skladeb. Na prvotní album Pod maskou je pravda nahrál sedmnáct věcí, hojně prodávaný a zároveň sedmý nosič N!kto obsahoval dokonce dvaadvacet songů. A nálož výborné hudby dostali fanoušci i s novým albem Dovi Dopo, který obsahuje šestnáct tracků, plus jeden bonusový.

Musíme přiznat, že když jsme se dozvěděli, že Kali nevydá avizovanou „výběrovku“ složenou z největších hitů předělaných do živé hudby, nýbrž další plnohodnotné album, byli jsme v redakci příjemně zaskočení. Rotovala nám v hlavách otázka, zda se po interpretově slovech o „neschopnosti“ psát další kvalitní texty i tentokrát dočkáme kvalitního nosiče. Dočkali.

Zasnoubený zpěvák, který se již brzy dočká svého prvního potomka, navíc dokázal překonat některé předchozí kousky. Hned při první písničce mi naskočila husí kůže. Tento pocit následoval i při dalších skladbách, což jen dokazuje, jak moc se Dovi Dopo povedlo.

Velice příjemně překvapily také spolupráce, Kali si na album pozval celkem šest různorodých hostů, mezi nimiž se objevili třeba Čis T, Mišo Biely, talentovaný Rida Radar nebo Dara Rolins. Právě pro někoho až šokující spolupráce s blonďatou zpěvačkou se opravdu vydařila. Motivační a zároveň rytmický song, jenž potvrdil výjimečnost obou interpretů, při každém poslechu vlívá neskutečnou energii do žil.

Co se týče producentů, nejvíce na album přispěl Kaliho dlouholetý parťák Peter Pann, s nímž tvoří koncertní duo. Není ale jediný, o hudbu se postarali také Taifun, Dj Metal, produktivní Jeso, věhlasný MadSkill, rockoví borci z Reunion a El Murdo, který se podílel i na starších hitech Jedného dňa či Dosnívané.

Kdybychom měli vydanou novinku celkově zhodnotit, jedná se o nejhudebnější album, které kdy Kali vypustil do světa. Všechny písničky jsou neskutečně melodické, objevuje se v nich několik různých stylů, od čistého undergroundu až po reggae nebo dokonce house. Všechno dokonale ladí, přičemž nebyla ochuzena textová stránka, ba naopak. Dovi Dopo se prostě povedlo.

A co konec Kaliho kariéry, o níž se už několik měsíců spekuluje? Oblíbený raper v závěru „rozlučkové“ skladby Je čas sice uvedl, že momentálně musí odejít a věnovat se rodině, ale návrat na scénu nevylučuje. „Možná se budu chtít vrátit a možná už mě tu nikdo nebude čekat. Možná se vrátím silnější a vás tu bude jednou tolik.“

Text: Jan Rochovanský
Foto: Instagram

Mohlo by vás také zajímat