Signal festival
7.10.2018
Kategorie: Lifestyle & Gastro

Signal Festival 2018 ukáže budoucích sto let republiky

Pouhé čtyři dny zbývají do oblíbeného Signal Festivalu. Světelné, statické, site-specific, 3D i interaktivní instalace, projekce a videomappingy rozsvítí známá či nová místa i potemnělá zákoutí Prahy. Návštěvníci budou moci objevovat umělecké instalace na třech hlavních trasách, a to v centru, na Vinohradech a v Karlíně.

Již tradiční Signal Festival vypukne přesně ve čtvrtek 11. října v 19:00 hodin. Na Karlínském náměstí jej zahájí populární herečka Martha Issová. Návštěvníci, kteří na zahájení zavítají, se mohou těšit na první mappingovou projekci na kostele sv. Cyrila a Metoděje. Karlín je totiž zcela poprvé jednou z hlavních tras světelného festivalu.

Letošní, v pořadí již šestý ročník bude mít poprvé společné téma, které je reakcí na výročí 100 let od založení republiky. Žádný návrat do minulosti se ale konat nebude, více než o uplynulé století se totiž zajímá o 100 let, které má společnost teprve před sebou.

A právě díky tomuto tématu se pořadatelé zaměřili na české umělce. „Pro 6. ročník festivalu vznikne čtrnáct českých děl, ať už od známých autorů nebo mladých nadějných umělců, které pro veřejnost objevuje programová rada. V zahraničí jsme vsadili na významná jména, jako je Francouz Romain Tardy, který oživí Karlínské náměstí, nebo Švýcar Zimoun, který rozezní Hauch Gallery svou monumentální instalací. Ze zahraničí do Prahy míří vystavovat celkem osm vizuálních umělců z šesti zemí,“ vysvětluje programový koordinátor festivalu Matěj Vlašánek.

Videomapping na náměstí Míru

Videomapping na náměstí Míru

Signal se poprvé rozprostře ve třech trasách, svými instalacemi však zasáhne hned šest městských částí Prahy. „Festival letos opět očekává návštěvnost více než 500 tisíc lidí. Ti, kteří dávají přednost komornější atmosféře, mohou navštívit takzvané Satelity, tedy instalace mimo hlavní trasy, nebo Galerijní zónu s instalacemi uvnitř významných pražských budov. Záměrem více tras a umístění několika instalací mimo ně bylo ulevit Praze 1 od davů, které byly v loňských ročnících soustředěny právě do historického centra města,“ uvedl ředitel festivalu Martin Pošta.

Signal Festival bude všechny čtyři večery, tedy do 14. října, nově končit ve 23 hodin. Nenechte si ho ujít!

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Signal Festival