kříž_mefisto_hl
21.8.2018
Kategorie: Divadlo

Po roční praxi v Německu se Jan Kříž vrací za rodinou i za muzikálovými fanoušky

Jeden z našich nejúspěšnějších mladých muzikálových herců Jan Kříž si na rok pracovně odskočil do sousedního Německa. Nyní si jeho talent opět užijí čeští fanoušci, dvaatřicetiletý umělec se totiž vrací do role Andreuciho v muzikálu Mefisto. 

Muzikálového herce Jana Kříže přivedla zpět do rodného Česka nejen práce, ale především stesk po rodince. Odloučení bylo pro něj o to víc náročné, když se mu a jeho manželce Marii Křížové narodil synek Filip. Ačkoliv mnoho párů vztah na dálku rozdělí, je to naštěstí nijak neohrozilo. Pro naši rodinu to byl těžký rok, který jsme však zvládli,” oddychl si herec.

Nyní Křížovic prožívají krásné období. „První tři měsíce Filipova života byly náročné, protože jsem byl ještě v Německu, ale teď už naplno tatínkuju a moc si to užívám. Plánujeme stavbu domu, je s tím hodně práce a zařizování, ale moc se na věci, které nás teď čekají těšíme!” prozradil. Na praxi v Německu ale jen tak nezapomene. „Je to hodně jiný svět. Němci mají velký náskok a je to dáno i tím, že se posledních dvacet let neustále učili přímo od Američanů, kteří mají v produkování velkých muzikálových show obrovskou tradici. Musím říct, že to byla velká škola a obrovská řemeslná zkušenost.”

Jan Kříž s rodinou

Jan Kříž s rodinou

Nyní si už opět bude užívat svoji dvojroli v muzikálu Mefisto, který se bude hrát od 14. září v Divadle Hybernia. „V Mefistovi je moc fajn parta lidí, takže se zpátky těším,” chválí si Kříž, který se návratu po roční pauze neobává. „Uvidíme, jak obtížné to bude, ale očekávám, že by to neměl být velký problém. Rok není tolik a představení dobře drželo, takže si to teď pomalu budu opakovat, podívám se na video a věřím, že do toho zase zapadnu hladce. Dan Barták byl zlatý, že za mě na ten rok v roli zaskočil.”

Přiznává však, že občas mívá zdravou trému. „Myslím, že herec, který nemá nikdy zvýšený puls, když jde před diváky, dělá něco špatně. Je důležité využít ten zvýšený puls k “boji” a ne k “útěku”, jak se říká. Vždycky se snažím, abych uměl s nervy pracovat a spíš mi pomáhaly. To, že člověk může zapomenout text, je normální a není třeba se toho bát. Důležité je nepanikařit a využít svých zkušeností a možností, které ta situace má,” nechal se slyšet zpívající herec.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: archiv Divadla Hybernia

Přečtěte si také