this_rozhovor_t_hl
24.6.2018
Kategorie: Rozhovory

Kapela TH!S: Druhá deska bude pokračováním té první

Honza Melíšek, Vojta Kotek, Ondra Vyoral a Pepa Černý, to jsou členové kapely TH!S, kterou jsme pro vás vyzpovídali. Kluci nelení a před měsícem natočili druhý videoklip ke skladbě L(Lemmy). Jak se natáčel? Jaká bude druhá deska? A co je čeká o prázdninách? 

V květnu jste natočili videoklip ke skladbě L(Lemmy)? O čem song je?
Jak už je z názvu patrno, jde o tribute song na počest rokenrolového prince Lemmyho Kilmistera z Motorhead. Tuhle pecku jsme složili ještě za princova života, ale i tak si myslíme, že ji nikdy neslyšel. Třeba teď, když jsme ji opatřili nabušeným klipem, mu někdo v rokenrolovém pekle pošle link. Obrazové ztvárnění pro tuhle píseň byl trochu oříšek, protože jak udělat klip o Lemmym bez Lemmyho? Nakonec jsme se s tím poprali srdnatě a v našem klipu se sešly hned tři rokenrolové ikony najednou. Lemmy, Slash a Ewa Farna.

Natáčení probíhalo ve slévárně v Králově Dvoře, proč zrovna tam?
Protože právě v Králově Dvoře u Berouna mají nádhernou starou železárnu, jejíž tovární haly se nám pro klip tuze líbily. Režisér klipu a zároveň basák naší kapely Vojta Kotek si ve fotogeničnosti tohohle místa doslova liboval. Nadšeně pobíhal ze strany na stranu a všechno chtěl natočit. Doslova propadl geniu loci tohoto místa. Většina štábu ale jeho upřímné nadšení zrovna nesdílela.

Jak bylo natáčení náročné? 
Právě, že poměrně hodně. Program byl nabitý a jeden natáčecí den, který jsme měli, pořádně dlouhý. Točili jsme asi 18 hodin. Navíc prostředí staré slévárny bylo plné prachu, mouru, všudypřítomné špíny, což natáčení a vůbec pobyt na lokaci dost komplikovali. Ještě tři dny po natáčení jsme všichni smrkali úplně černé věci, boty byly na spálení a celou dobu jsme se trochu strachovali, co na nás z té obří výšky tovární haly spadne dřív. Ale všechno se zvládlo, nikomu se nic nestalo a klip vypadá krásně!

Začátkem loňského prosince vyšlo vaše 1.EP s názvem „We Are TH!S…“. Jaké jste na něj sklidili kritiky?
K našemu překvapení a radosti byly reakce a kritiky velmi pozitivní. Pokud víme, tak jsme nikde nedostali hodnocení horší než 70 procent, což je opravdu parádní. Z alba máme velkou radost a nutno dodat, že na jeho ucházejícím zvuku mají lví podíl naši producenti Viliam Béreš a Steve Walsh ze studia Bang. Dokázali převést náš pódiový zvuk na desku velmi autenticky, zachovat naši energii a vybičovat nás k maximálnímu výkonu.

Chystáte 2.EP s názvem …and TH!S is our SH!T. Kdy by mělo spatřit světlo světa?
Druhé EP navazuje na to první. I booklet je vymyšlený tak, že když budete mít obě EP, můžete je propojit a vznikne vám naše první regulérní album. Jde o materiál, který vznikl v jednom vrhu, ale rozhodli jsme se ho rozdělit na dvě části, abychom si naši první studiovou zkušenost nekomplikovali příliš velkým soustem najednou. Druhé EP vyjde letos na podzim a současně s ním bychom chtěli vydat obě EP a tedy celé naše první album na vinylu.

Ewa Farna a Vojta Kotek při natáčení nového videoklipu

Ewa Farna a Vojta Kotek při natáčení nového videoklipu

Kolik songů na něm bude?
Bude na něm o jednu pecku víc než na tom prvním. Čili sedm.

Bude se nějak odlišovat od prvního 1. EP? Případně v čem?
Snažíme se, aby se nějak výrazně nelišilo, protože ho nechápeme jako druhou desku, ale jako pokračování. Vlastně je to druhá půlka. Chceme vylepšit postupy z prvního natáčení, zdokonalit se po technické stránce v rámci studiového nahrávání a samozřejmě dotáhnout ta místa, kde jsme při prvním nahrávání cítili rezervy.

Kdo byl autorem textů?
Autorem textů je zatím výhradně náš zpěvák a frontman Honza Melíšek. Honza si sám i dělá melodie zpěvů, a tak to necháváme na něm. On ostatně tvrdí, že si to do huby umí dát nejlíp sám.

Blíží se léto. Na jakých festivalech vás budeme moci slyšet a vidět?
Krom všemožných pivních slavností a podobných lokálních akcí, které bývají po čertech vyvedené, máme radost, že se nám podařilo dostat i na velké festivaly. Zahrajeme si na Metronome festivalu v Praze, pak na Rock for People, Colours of Ostrava, na Benátské, na Sázavě, ale třeba i na srpnovém Festivalu Okoř.

Kapela TH!S

Kapela TH!S

Máte nějaký vysněný festival, kde byste rádi vystupovali?
Woodstock? Pokud se tedy pouštíme do kategorie snů… (smích).

Co dělají členové kapely, pokud zrovna nezpívají?
Náš zpěvák Honza pracuje jako asistent produkce při natáčení reklam, bubeník Pepa dělá v rádiu, basák Vojta točí před kamerou i za ní a kytarista Ondřej je takový kapelní Chandler. Dělá v bance, něco s papíry, údajně cennými, ale nikdy se mu nepodařilo nám vysvětlit, co přesně tam dělá. Asi proto, že jsme tomu přestali rozumět už po první větě.

Text: Adéla Špulková
Foto: Pavel Hejný (1x), Martin Šimral (2x)

Mohlo by vás také zajímat