čarodějky ze salemu_hl
16.5.2018
Kategorie: Divadlo

Zfanatizované Čarodějky ze Salemu ukazují svoji sílu na vinohradském jevišti

Klasika z pera Arthura Millera Čarodějky ze Salemu už téměř půl roku ukazuje své nezpochybnitelné kvality a stále aktuální téma na jevišti Divadla na Vinohradech. V honu na nevinné pod režijním vedením Juraje Deáka zde excelují známé tváře i začínající talentované herečky.

Prestižní Divadlo na Vinohradech je proslulé tím, že uvádí kvalitní činohru, většinou pak klasická dramata. Jedním z nich jsou i Čarodějky ze Salemu, které vtrhly na zdejší jeviště koncem loňského roku. Slavnou hru podle skutečných historických událostí, k nimž došlo na konci 17. století v Massachusetts, divadlo uvádělo už v roce 1961 pod názvem Hon na Čarodějnice. Protože se jedná o kvalitní a nadčasové dílo, zařadily jej Vinohrady opět do svého repertoáru. Tentokrát v překladu Kateřiny Hilské v nastudoval Juraje Deáka.

Tomáš Pavelka s Janou Kotrbatou

Tomáš Pavelka s Janou Kotrbatou

Deáková inscenace vás uchvátí už na začátku a budete ji sledovat velmi pečlivě až do konce. Přestože se jedná o nelehké téma, je podáno tak, že vás pohltí. K vrcholu představení pak patří čarodějnické šílenství v podobě hysterických výlevů hlavní hrdinky Abigail a jejích kamarádek, jež tak předstírají uřknutí ďáblem. Ponurou atmosféru skvěle doplňuje vybraná hudba. Jen škoda, že tvůrci nezapracovali víc na scéně, která se zdá být na tak velké jeviště i téma celkem jednoduchá. Určitě by to inscenaci přidalo víc na kráse.

Denny Ratajský, Andrea Elsnerová a Igor Bareš

Denny Ratajský, Andrea Elsnerová a Igor Bareš

Režisér ovšem stavěl především na hereckých výkonech, což je v případě vinohradského divadla, které je známé svým souborem složených ze samých zvučných jmen, sázkou na jistotu. A i v Čarodějkách stojí všichni účinkující za pochvalu. Nejvíc si ji zcela jistě zaslouží Tomáš Pavelka, který se bravurně převtěluje do postavy smilnícícho farmáře Johna Proctora. Jako vždy je skvělá Andrea Elsnerová, jež ztvárňuje jeho manželku Elizabeth. Z mladé generace hereček pak zaujme především Tereza Terberová, která svým přesvědčivým vystupováním vyčnívá i nad zástupkyní zfanatizovaných dívek Janou Kotrbatou.

Ivan Řezáč, Tereza Terberová a Otakar Brousek ml.

Ivan Řezáč, Tereza Terberová a Otakar Brousek ml.

Pokud si tedy říkáte, na jaké činoherní představení zajít, pak jsou pro vás Čarodějky ze Salemu skvělou volbou. Čeká vás silný a pečlivě zpracovaný příběh, vyšperkovaný o kvalitní herecké výkony. Poslední reprízy v této sezoně jsou naplánovány na 11. a 21. června.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo na Vinohradech

Mohlo by vás také zajímat