Veletoč_hl
9.5.2018
Kategorie: Divadlo

Veletoč: premiéra autorské komedie Ivy Janžurové už dnes v Kalichu

Herecká legenda Iva Janžurová přichází se svou autorskou komedií, napsanou na námět další oblíbené herečky Jany Paulové. Groteskní komedii Veletoč odpremiéruje pražské Divadlo Kalich už dnes večer. Hru režíruje divadelník a výtvarník Šimon Caban, který je podepsaný i pod několik zdejších muzikálů.

Vedle samotné autorky Ivy Janžurové se v druhé hlavní roli objeví Eva Holubová, v dalších úlohách pak hrají Marian Roden, Sabina Remundová a Aleš Bílík v alternaci s Přemyslem Pálkem. „Moc mě těší, že se jeviště Divadla Kalich mohlo stát místem, kde si Iva Janžurová plní své umělecké sny. Když jsem si četl text jejího Veletoče, uvědomil jsem si, že mě nenásilně vrací ke zlaté éře české komedie, kterou paní Iva jako herečka tak zásadním podílem spoluutvářela,“ řekl producent a majitel divadla Michal Kocourek.

Stálice činoherních představení Divadla Kalich Iva Janžurová pak dala Veletoč dohromady se svou kolegyni Janou Paulovou. „Při objevení té radosti, že se nám spolu dobře hraje v inscenaci Sbohem, zůstávám!, jsme se dohodly, že spolu napíšeme hru. Při přemýšlení o námětu si Jana vzpomněla na v podstatě anekdotu ze života, příběh, který se údajně skutečně stal, kdy jeden chlápek chtěl přistihnout svou ženu in flagranti, ale ta – co čert nechtěl – mu byla věrná, tak na ni vymyslel jistou lest. Tento námět se mi zalíbil, proto jsem začala psát, posílat Janě různé nápady a situace, ona je zpočátku připomínkovala, komentovala… Pracovala jsem na té hře asi rok a půl, Jana měla v merku už jinou inscenaci, a tak mě při přemýšlení o herecké partnerce napadla Evička Holubová, s níž jsme se kdysi šťastně potkaly na Kočičí hře v Divadle Na zábradlí a obrovsky jsme si rozuměly. Eva byla z nabídky na společnou práci naštěstí nadšená,“ prozradila sympatická herečka k tomu, jak vznikl nápad na tuto komedii.

Iva Janžurová a Aleš Bílík

Iva Janžurová a Aleš Bílík

A o čem nová inscenace vypráví? Boženka a její bratr Arnošt jsou až doteď idylickými sourozenci. Jejich rozdílné povahy tuto pospolitost a vzájemný respekt utužily už od dětství. Boženka, jako bojovný kapitán, uvykla si udílet rozkazy a všemu nejlépe rozumět, Arnošt vždy stál na pozici poslušného a manipulovaného vojáčka. Boženka před léty Arnošta oženila s Helgou, po pečlivém několikaletém výběru a dobře volené propagandy. Helga byla bohatá, s činžovní vilou, s klenoty a s drahocennými obrazy, ale to všechno jí spadlo do klína jako dědictví, takže není zocelena zkušenostmi rvát se o uspokojivou existenci. Naopak, bezstarostnost ji svedla ke svazku s Arnoštem, který rychle vyústil v stereotypně nudné soužití pod dennodenním velením Boženky. Je to ve skutečnosti manželská trojka.

Ale začíná komedie a – zřejmě následkem nečekaných zvratů v pohybu těles sluneční soustavy – stereotyp se bude měnit! Nečekaným Veletočem se tahle partička octne pohromadě, propletená a zamotaná vzájemně neslučitelnými osobními snahami. Advokátní poradce a psychiatr jsou stále na telefonu!

V této divadelní sezóně je naplánována pouze jedna repríza této komediální novinky, a to na 17. června. Další se pak objeví na programu divadla až 24. října. Tak si to nenechte ujít.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Richard Kocourek

Mohlo by vás také zajímat