Muzikál Doktor Ox: Rebelie mladých lidí proti zaběhnutým pořádkům
25.4.2018
Kategorie: Divadlo

Doktor Ox: muzikál o střetu a rebelii mladých lidí proti zaběhnutým pořádkům ovládne Hybernii

Oblíbili jste si muzikál Mefisto? Tak to pro vás máme dobrou zprávu. Režisér tohoto titulu Zdeněk Zelenka nastuduje v Divadle Hybernia další zajímavý kousek, muzikál Doktor Ox. Do připravované muzikálové inscenace pak navíc obsadí hned několik tváří právě z Mefista. Těšit se tak můžete na Josefa Vojtka, Ivanu Korolovou či Petra Ryšavého. 

Zdeněk Zelenka přiznal, že mu muzikál Doktor Ox zabral několik let. „Je mojí dlouholetou srdeční záležitostí. Kdo mě zná, ví, že mám nejradši komedie, detektivky a také příběhy s fantazií, které se sice mohou odehrávat v jakékoliv době, ale svojí myšlenkou se vyjadřují k současnosti. Doktor Ox je hlavně milostná komedie, místy dokonce velmi ztřeštěná,“ nechal se slyšet režisér, který nápad převzal ze stejnojmenné novely Julese Vernea. „Pojednává o šílenci, který touží masově ovládat myšlení obyvatel. Muzikál je o střetu a rebelii mladých lidí proti zaběhnutým pořádkům,“ dodává.

Herečka Ivana Korolová s režisérem Zdeňkem Zelenkou

Herečka Ivana Korolová s režisérem Zdeňkem Zelenkou

V roli samotného Doktora Oxe uvidíme Jiřího Korna v alternaci s Josefem Vojtkem. Korn říká, že manipulováni neboli vychováváni jsme už od dětství nejprve rodinou, poté učiteli ve škole a až po osmnáctém roce věku si můžeme vytvářet vlastní měřítka a názory. Jak se ovšem on sám bude cítit v roli bláznivého vědce? „Jako vědec “Doktor OX” věřím mému vnitřnímu já a jsem přesvědčen, že tak je to správně. Poslouchejte mě a budete šťastni. Já se vyznám a povedu vás správným směrem. Ne do pekel, kterého se všichni děsíte, ale vzhůru do nebes, kde najdete jen klid a porozumění. Všechno za vás udělám, ale musíte se mi odvděčit poslušností. Oxidujte. To je přesně to, co chci. Váš Doctor Ox.“

Scénář se blíží k realitě

Josef Vojtek má pak zcela jasno v tom, že se scénář blíží k realitě. „Vždyť co je jen “obyčejná” televizní nebo radiová reklama, elektronické platební karty, mobilní telefon, Facebook a jiné aplikace pro vzájemné sdružování lidí. Vše slouží k ovlivňování a kontrole obyvatelstva.“ Že by však muzikál mohl být varováním, o tom přesvědčen není. „Myslíte, že po skončení tohoto představení někdo vyhodí televizi nebo rozšlape mobilní telefon, aby nemohl být ovlivňován a sledován? Možná ano, ale jen z důvodu, že mu nepůjde internet a nebude se moci podělit o svůj zážitek na sociální síti s ostatními,“ řekl rocker, který už je nějaký ten pátek brán i jako respektovaný muzikálový herec.

Rocker Josef Vojtek se objeví v dalším muzikálu

Muzikál Doktor Ox a rocker Josef Vojtek

Jak už to bývá, proti zlu musí nastoupit i dobro, za které se postaví Peter Pecha v alternaci s Petrem Ryšavým v roli energického mladého muže Sebastiana. K Doktoru Oxovi nejdříve vzhlížel, nakonec se v něm zklamal. Podobné rozčarování potkalo i muzikálového fešáka Petra Ryšavého. „Své životní vzory jsem si naštěstí vždy vybíral tak, aby k něčemu podobnému nedošlo. Ovšem jednu nepříjemnost v rámci přátelství jsem ve svém životě zažil a doufám, že se to už nebude nikdy opakovat!“

Premiéra novinkového muzikálu je naplánována na 4. října.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Doktor Ox /Divadlo Hybernia

Přečtěte si také