pecha_korolova_vraspirova_rysavy_hl
25.4.2018
Kategorie: Divadlo

Doktor Ox: muzikál o střetu a rebelii mladých lidí proti zaběhnutým pořádkům ovládne Hybernii

Oblíbili jste si muzikál Mefisto? Tak to pro vás máme dobrou zprávu. Režisér tohoto titulu Zdeněk Zelenka nastuduje v Divadle Hybernia další zajímavý kousek. Do připravované muzikálové inscenace pak navíc obsadí hned několik tváří právě z Mefista. Těšit se tak můžete na Josefa Vojtka, Ivanu Korolovou či Petra Ryšavého. 

Zdeněk Zelenka přiznal, že s Doktorem Oxem na papíře trávil několik let. „Je mojí dlouholetou srdeční záležitostí. Kdo mě zná, ví, že mám nejradši komedie, detektivky a také příběhy s fantazií, které se sice mohou odehrávat v jakékoliv době, ale svojí myšlenkou se vyjadřují k současnosti. Doktor Ox je hlavně milostná komedie, místy dokonce velmi ztřeštěná,“ nechal se slyšet režisér, který nápad převzal ze stejnojmenné novely Julese Vernea. „Pojednává o šílenci, který touží masově ovládat myšlení obyvatel. Muzikál je o střetu a rebelii mladých lidí proti zaběhnutým pořádkům,“ dodává.

Herečka Ivana Korolová s režisérem Zdeňkem Zelenkou

Herečka Ivana Korolová s režisérem Zdeňkem Zelenkou

V roli samotného Doktora Oxe uvidíme Jiřího Korna v alternaci s Josefem Vojtkem. Korn říká, že manipulováni neboli vychováváni jsme už od dětství nejprve rodinou, poté učiteli ve škole a až po osmnáctém roce věku si můžeme vytvářet vlastní měřítka a názory. Jak se ovšem on sám bude cítit v roli bláznivého vědce? „Jako vědec “Doktor OX” věřím mému vnitřnímu já a jsem přesvědčen, že tak je to správně. Poslouchejte mě a budete šťastni. Já se vyznám a povedu vás správným směrem. Ne do pekel, kterého se všichni děsíte, ale vzhůru do nebes, kde najdete jen klid a porozumění. Všechno za vás udělám, ale musíte se mi odvděčit poslušností. Oxidujte. To je přesně to, co chci. Váš Doctor Ox.“

Scénář se blíží k realitě

Josef Vojtek má pak zcela jasno v tom, že se scénář blíží k realitě. „Vždyť co je jen “obyčejná” televizní nebo radiová reklama, elektronické platební karty, mobilní telefon, Facebook a jiné aplikace pro vzájemné sdružování lidí. Vše slouží k ovlivňování a kontrole obyvatelstva.“ Že by však muzikál mohl být varováním, o tom přesvědčen není. „Myslíte, že po skončení tohoto představení někdo vyhodí televizi nebo rozšlape mobilní telefon, aby nemohl být ovlivňován a sledován? Možná ano, ale jen z důvodu, že mu nepůjde internet a nebude se moci podělit o svůj zážitek na sociální síti s ostatními,“ řekl rocker, který už je nějaký ten pátek brán i jako respektovaný muzikálový herec.

Rocker Josef Vojtek se objeví v dalším muzikálu

Rocker Josef Vojtek se objeví v dalším muzikálu

Jak už to bývá, proti zlu musí nastoupit i dobro, za které se postaví Peter Pecha v alternaci s Petrem Ryšavým v roli energického mladého muže Sebastiana. K Doktoru Oxovi nejdříve vzhlížel, nakonec se v něm zklamal. Podobné rozčarování potkalo i muzikálového fešáka Petra Ryšavého. „Své životní vzory jsem si naštěstí vždy vybíral tak, aby k něčemu podobnému nedošlo. Ovšem jednu nepříjemnost v rámci přátelství jsem ve svém životě zažil a doufám, že se to už nebude nikdy opakovat!“

Premiéra novinkového muzikálu je naplánována na 4. října.

Text: Michaela Rochovanská
Foto: Doktor Ox /Divadlo Hybernia

Mohlo by vás také zajímat