Kočka v oregánu_hl
19.3.2018
Kategorie: Divadlo

Chystaná premiéra Kočka v oregánu s Hrzánovou a Holubem láká i na žhavá témata současnosti

Divadlo Kalich uvede v nejbližších dnech premiéru úspěšné hry Kočka v oregánu, která nabízí spoustu humoru i vážného citu. Čtveřici hrdinů ztvární v režii Lídy Engelové známé tváře ve složení Barbora Hrzánová, Radek Holub, Klára Cibulková a Zdeněk Velen. 

Kočka v oregánu je jednou z nejúspěšnějších současných londýnských komedií. Zda si ji tolik zamilují i čeští diváci, bude jasné co nevidět. Pražská premiéra této úspěšné hry je naplánována už na tuto středu 21. března v Divadle Kalich.

Inscenace nabízí velké příležitosti pro výjimečně obsazený čtyřlístek herců. Střet jemných velkoměstských intelektuálů s venkovskou zemitostí, dávné ambice, sny, touhy a v neposlední řadě vzájemné předsudky. Na tak pestré paletě témat staví tato konverzačně – situační komedie, která pojmenovává zdaleka nejen humorné aspekty naší současnosti a staví na precizních dialozích.

Jedna z našich nejoblíbenějších komediálních hereček Barbora Hrzánová se prý o účinkování v této novince nerozhodovala dlouho. „Na nabídku nastudovat další představení v Divadle Kalich jsem kývla okamžitě, do toho ještě s režisérkou Lídou Engelovou, která pro mě představuje bezpečí, a do třetice s Radkem, což je pro mě už naprosté bezpečí. Navíc s dalšími dvěma hereckými kolegy, kteří jsou pracovití a nesmírně citliví,“ vyjmenovala důvody, proč se do Kočky v oregánu pustila. „Je to velice kvalitní scénář, na jaký nenarazíte každý den. Na dnešní poměry naprosto výjimečný,“ pochvalovala si dál herečka.

Zapomeňte na své vůdce

Hrzánová vidí v novém představení Kalichu témata žhavá i pro naši tuzemskou současnost. „Byla bych ráda, kdyby si diváci po představení řekli, že v dnešní situaci, v níž v naší republice rozdělené na tábory jsme, bude nejlepší, aby obě strany zapomněly na své vůdce, kteří žádní vůdci ve skutečnosti nejsou. Nikoho totiž nikam nevedou. Stalo se akorát to, že lidem se hůř mluví v hospodách a zarovnat vyhloubené příkopy bude stát hodně sil. Což je velká škoda, protože tohle ani jedné straně nesvědčí. To svědčí pouze těm lidem nahoře, kteří se na nás, ať už stojíme kdekoli, ve výsledku vykašlou. Vždycky to tak bylo a vždycky to tak bude. Všichni jsem na tom stejně blbě oproti těm, kteří se nás snaží rozdělovat,“ okomentovala.

V inscenaci si zahraje i Klára Cibulková známá z Ordinace v růžové zahradě

V inscenaci si zahraje i Klára Cibulková známá z Ordinace v růžové zahradě

Zajímavé také jistě je, že tato hra nejde zařadit jen do jednoho žánru. „Z větší části je to komedie mravů, částečně stand-up comedy, trochu čistá fraška, ale s některými melodramatickými a výsostně tragickými momenty. Cílem Torbena Bettse bylo jistě také vypsat se z pocitu sociální ukřivděnosti, ale po vzoru svého učitele Alana Ayckbourna chtěl především diváky rozesmát,“ upřesňuje dramaturgyně Johana Kudláčková.

Pokud se chcete přijít na tuto činoherní novinku podívat, s nákupem lístků neotálejte. První repríza 11. dubna je již vyprodána, další divadlo tak nasadilo na 20. května.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Richard Kocourek

Mohlo by vás také zajímat