kajinek01
13.12.2017
Kategorie: Divadlo

Kajínek na divadelních prknech: premiéry se účastnil i sám vězeňský fenomén

Na premiéře nové hry Kajínek i bezprostředně po ní prý bylo hodně živo, a není se čemu divit. Vždyť právě Jiří Kajínek je stále jednou z nejvíce skloňovaných osobností v bulvárních plátcích. Na s nadsázkou a parodií vystavěný příběh nejznámějšího českého vězně se můžete přijít podívat už za týden 17. prosince do pražské Malostranské besedy.

Pro tvůrce bylo velkým překvapením, že na premiéru, která se konala ve druhé polovině listopadu, dorazil i sám Jiří Kajínek. „Lidé se s ním fotili, všude novináři a štáb natáčející o něm dokument. Strhla se i nejrůznější diskuze na sociálních sítích, která nám moc nenahrává. To však nic nemění na tom, že jsme si samotné představení užili, považujeme ho za jednu z našich nejlépe vystavěných komedií a dle reakcí diváků se nám večer povedl. Nenechte se odradit reakcemi na internetu a přijďte se o kvalitě hry přesvědčit sami,“ prozrazuje scénárista, producent Divadla Zaseto a zároveň představitel titulní role Martin Procházka.

Policejní aparát a vykonstruované důvody útěku

Představení Kajínek neřeší vinu a trest ani okolnosti, které vedly k jeho uvěznění. Cílem divadla bylo ukázat divákům humornou formou policejní aparát a divadlem vykonstruované důvody jeho útěku. K tématu autoři sáhli ještě v době, kdy si dnes již bývalý vězeň odpykával svůj trest. „Byl o něm natočený film, vzniklo mnoho dokumentů, vyšly stovky publikací, ale nikoho nenapadlo přivést Jiřího Kajínka na divadelní prkna, a už vůbec ne udělat si legraci z postav, ať už skutečných nebo smyšlených. Původně jsme chtěli udělat muzikál, nakonec z toho sešlo, protože vyrobit autorskou hudbu se ukázalo z časových důvodů jako velmi náročná věc,“ dodává Procházka.

kajinek_prochazka

Inscenace nabízí fiktivní pohled do útrob věznice a plzeňské policejní centrály. Přináší pohled na chaotické policejní složky. V příběhu se rozkrývají divadlem smyšlené důvody Kajínkových útěků, tedy především hledáni klidu před dosahem medii a obdivovatelek této vězeňské celebrity.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo Zaseto