mirai_slavik
27.11.2017
Kategorie: Hudba, Reportáže

Český slavík 2017: Trapný moderátor, odebrané hlasy a hattrick kapely Mirai

Rok se s rokem sešel a na fanoušky české populární hudby opět čekala anketa Český slavík Mattoni. Galavečeru kralovali především nováčci Mirai, kteří si z Hudebního divadla Karlín odnesli rovnou tři ceny. V hlavních kategoriích se pak žádné překvapení klasicky nekonalo.

Červený koberec, světla fotoaparátů a obrovské množství celebrit. Vyhlašování cen, na které čeští hudebníci celoročně čekali, se opět vrátilo na místo činu, do pražského Karlína. Ani tentokrát nechyběl hlavní moderátor Ondřej Sokol, kolem kterého se prakticky celý večer odehrává. Ostřílený muž, který působil v zábavném pořadu Partička či oblíbené show Tvoje tvář má známý hlas, ale tentokrát neobstál.

Šestačtyřicetiletý Sokol se popral se svou rolí prachbídně. Nevkusné vtípky, neuctivé přivítání vítězů na pódium či mnohdy až vulgární projevy. To je jen slabý výčet toho, co rodák ze Šumperku předvedl. A bohužel tím utrpěl celý galavečer.

Pestré množství živých vystoupení

Kromě samotného moderátora provázeli diváky samozřejmě i samotní interpreti, kteří představili své písně. Zcela nejlepší výkon předvedla Markéta Konvičková, která se těžkého hitu Věry Špinarové Jednoho dne se vrátíš zhostila na výbornou a zazpívala lépe, než například Lucie BíláEwou Farnou, které na rozdíl od blonďaté umělkyně dostaly cenu. Dojemné bylo také závěrečné vystoupení Marty Kubišové, které tleskal celý sál.

Pořádnou dávku hudby přinesli do uší diváků také mužští interpreti. Za zmínku stojí Jakub Děkan, jenž zahrál svůj dosud jediný hit Děda či Marek Ztracený, který všem přihlížejícím ve své skladbě připomněl, jaké to bylo v létě roku 1995.

Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na skupiny. Příjemným zpestřením bylo vystoupení legendární kapely Olympic v čele s Petrem Jandou, kteří dokonce rozezpívali i své kolegy přímo v sále. Dalšími, kdo představil svou tvorbu, byla kapela Mirai. Ta zahrála svůj motivační song Když nemůžeš, tak přidej, za který si také odnesla tři ceny.

První sošku získala chlapecká banda za vítězství v kategorii Nejhranější píseň internetu, druhý úspěch Mirai přidali díky posluchačům rádia Impuls a zlatý hattrick zpečetili Objevem roku. V tom porazili Poetiku, jediného možného konkurenta. Další dva adepti na objev, Pokáč a Vojtaano, měli být nominováni spíše do hvězdné pěchoty.

Zpěvačku ovládla opět Lucie Bílá

Pojďme se podívat na to, kdo uspěl v hlavních kategoriích. Jako tradičně byla první vyhlašována zpěvačka. V letošní „nabídce“ TOP 6 se objevila i nedávno zesnulá Věra Špinarová. Škoda, že se jí toho nedostalo ještě v době, kdy byla na živu. Takto nám tato nominace, byť to byla úžasná zpěvačka, nepřijde úplně na místě. Přesto se však mezi nejlepší trojlístek nedostala. Bronzového Slavíka získala Lucie Vondráčková, která si opět přiletěla vyzvednout cenu až z daleké Kanady. Na druhém místě ji letos vystřídala čerstvě vdaná Ewa Farna. A první místo? Ano, hádáte správně, to už po dvacáté patří Lucii Bílé.

Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková

Ortel skončil druhý, zlato mají Kabáti

Troufáme si tvrdit, že přecházíme do sledovanější kategorie. Ve dvou následujících se totiž i letos objevilo jméno, které mnozí nemohou strpět a dávají najevo, že mezi ně nepatří. Jedná se o kapelu Ortel a jejího frontmana. Opět se dostala mezi ty nejlepší, přesto jim téměř nikdo ani nezatleskal. Ruku na srdce, ignorovat někoho jen proto, že má jiný názor, je trapné a k zamyšlení. Pro tentokrát se to však objevilo bez mlácení dveřmi a vypískávání, jako tomu bylo minulý rok. Ortel skončil na druhé pozici, přičemž za sebou nechal nedávno rozpadlou kapelu Chinaski, pokořit jej dokázala pouze kapela Kabát. Opět ani zde žádné překvapení.

Skupina Kabát

Skupina Kabát

Dvaačtyřicátý triumf Karla Gotta

A jsme u poslední kategorie. Hlasů mužským interpretům opět nepřišlo zrovna málo a rozhodně si bylo na úplném začátku z čeho vybírat. Jenže to bylo skutečně jen na startu hlasování, jakmile se vyhlásilo nejlepších osm zpěváků, co mají šanci populární sošku získat, opět to nebylo žádné překvapení. Tedy s výjimkou Joakima Brodéna, který byl organizátory vyloučen.

Třetí místo přišla vyhlásit herečka Jitka Schneiderová, která předvedla neuvěřitelnou scénu, za kterou by se nemuseli stydět ani její zkušenější kolegové v Hollywoodu. Bohužel pro ni, je to myšleno ve špatném slova smyslu. Na výherním listě, který se skrýval v obálce, totiž bylo jméno Tomáš Ortel. Reakce Schneiderové byla takřka neuvěřitelná. O následném teatrálním představení Tomáše Matonohy, který se trapně převlékl za dalajlámu, ani nemluvě. Tohle bylo přes čáru. Plzeňského zpěváka přeskočil už pouze Michal David, který se tak umístil na stříbrné pozici. První skončil tradičně Karel Gott.

Karel Gott

Karel Gott

Nutno ještě podotknout, že kapela Ortel a její zpěvák dostali stejný počet hlasů jako v předchozím ročníku. Tento krok organizátoři učinili kvůli tomu, že fanoušci plzeňské kapely na Facebooku vyzývali k hlasování. Zdůrazňujeme, že fanoušci, nikoliv samotný interpret, který, jak se již několikrát nechal slyšet, o tyto ceny příliš nestojí. Tento nesmyslný krok pořadatelů jen odráží kvalitu celé soutěže a o často opěvované demokracii se dá v tomto směru jen polemizovat. Pokud by byly výsledky férové, mohlo být v sále ještě více „veselo“.

A co říci závěrem? Stálo by za to trošku upravit formát pořadu, aby z něj bylo opět to, co jej dělalo pravou soutěží pár let zpět. Vyhrávají stále ti samí, výkon moderátora je rok od roku horší a chování účinkujících taktéž. Pokud se nic nezmění, soutěž dost možná přijde o své věrné diváky a upadne do zapomnění, což by byla škoda.

Přečtěte si také: Vzdají se zlatého Slavíka? Kabáti nechápou, proč Ortel přišel o hlasy

Text: Jan Rochovanský
Foto zdroj: hl. foto FB kapely Mirai, ostatní Michaela Rochovanská

Mohlo by vás také zajímat