DNJ_nova_sezona_hrusinsky
23.8.2017
Kategorie: Divadlo

Jan Hrušínský brzy oslaví 15 let podnikání. Plánované premiéry ale musí odložit

Téměř 4000 představení, které zhlédlo zhruba 900 tisíc diváků, odehrála Divadelní společnost Jana Hrušínského během patnácti let. Stálice pražské divadelní scény oslaví toto výročí v říjnu vydáním velké výpravné knihy. Plánované novinky ale musí oblíbené Divadlo Na Jezerce přesunout.

Úspěšný herec a divadelní principál Jan Hrušínský přiznává, že podnikat v České republice není zrovna procházka růžovou zahradou. Přesto svého rozhodnutí založit svou divadelní společnost nelituje. „Fakt, že jsme na začátku prodali dům, který jsme s manželkou postavili, abychom mohli realizovat hru Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same, kterou mimochodem uvádíme před nabitým hledištěm dodnes, však stále považuji za nejlepší rozhodnutí svého života.“

Úspěchy i pády, jež se udály v uplynulých patnácti letech, shrne nová kniha 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského – Divadlo Na Jezerce, kterou principál představí v polovině října. Výpravná knížka mapující na 240 stranách slovem i fotografiemi 37 inscenací, obsahuje mnoho recenzí, postřehů i vzkazů významných návštěvníků nuselské scény a zachycuje život na Jezerce tak, jak ho diváci neznají. Kniha má dokumentační charakter a vyjde pouze v omezeném nákladu.

Odsunutá premiéra v nejisté sezóně

Od září mělo divadlo pokračovat ve zkoušení komedie Je úchvatná v režii Jana Hřebejka. Ten v minulých sezónách nazkoušel pro Jezerku řadu diváckých hitů, jako je třeba Manželské vraždění, které zdobí zdejší repertoár už dvanáct let. Hřebejkovu novinku ale obecenstvo na jevišti jen tak neuvidí. Kvůli závažným provozním překážkám divadlo po dohodě s režisérem a všemi zúčastněnými musí premiéru přesunout na jaro 2018. A stejně se odkládá i původně plánované uvedení Saturnina v režii Petra Vacka.

Důvodem jsou nesplněné smluvní závazky ze strany provozovatele divadelní restaurace, které trvají od loňského roku. „Letos se potýkáme s tím, že nám dlouhodobě neplatí provozovatel podnájemné, které je pevnou součástí rozpočtu divadla. Přesto bylo divadlo nuceno z podnájemného, které neobdrželo po mnoho měsíců, uhradit státu v plné výši DPH a samozřejmě za prostory restaurace hradit pravidelně nájem městské části Praha 4. Divadelní provoz to komplikuje natolik, že musíme u dvou zmíněných her jejich uvedení pozastavit,“ prozrazuje důvod dvou odložených premiér Hrušínský.

Nespravedlivé granty

Slavný principál zároveň přiznává, že ani nesprávně rozdělené granty nepříznivé situaci zrovna nepřidají. „Máme sice často vyprodáno, o divadlo je velký zájem, ale ani letošní úspěšně rozjetá sezóna s cenou Thálie za hru Shylock a mimořádným úspěchem premiéry Už je tady zas! není zárukou, že tu budeme schopni působit i nadále. Nízká vymahatelnost práva podnikání v ČR značně komplikuje. Navíc Divadlo Na Jezerce není dotováno srovnatelně s většinou pražských divadel, včetně některých soukromých (ale přesto s nimi už 15 let drží krok). Náklady hradí z 94 % z privátních zdrojů a z prodeje vstupenek. Tak nám, prosím, držte palce a přijďte nás na Jezerku podpořit právě zakoupením vstupenky!“ uzavírá.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo Na Jezerce

Mohlo by vás také zajímat