NnK_hlavni_Karlstejn
12.7.2017
Kategorie: Divadlo

Představení Noc na Karlštejně znovu na Karlštejně je perlou letních scén

Po úspěšném uvádění v loňském roce se i toto léto vrátil přímo na „místo činu“ muzikál Noc na Karlštejně. Pod širým nebem tak můžete zhlédnout legendární příběh s lákavým hereckým obsazením. Nevšední zážitek umocňuje romantická atmosféra samotného hradu Karlštejn.

Producent Janis Sidovský se kultovní muzikál rozhodl spolu s tvůrci uvést loňský rok k příležitosti 700 let od narození Karla IV. Do prostředí středověkého hradu se Noc na Karlštejně vrátila po dlouhých pětačtyřiceti letech. Původně se měla hrát jen onen rok v limitované sérii několika repríz, ale vzhledem k velkému diváckému zájmu obohacuje kulturní program i přes letošní léto.

Hana Holišová a Daniel Bamnas

Hana Holišová a Daniel Bambas

Samotná scéna na Purkrabském dvoře sice působí překvapivě komorně, ve výsledku to ovšem přidá na kráse a jisté originálnosti. Herci se totiž neprohánějí pouze po jevišti, pobíhají také po hradbách, zpívají i vylézají z oken a hrají mezi diváky. Díky tomu mohou přítomní vnímat mimická gesta svých oblíbených karlštejnských postav a směle s nimi navázat oční kontakt.

Inovací se bát nemusíte

Nastudování inscenace si vzal pod svá křídla herec a režisér Václav Knop, který zároveň v představení ztvárňuje roli arcibiskupa. Není třeba se bát žádných inovací, ke kterým se často mnozí tvůrci schylují. Jedná se o zkrácení filmové podoby tohoto kultovního příběhu. Jen některé dialogy si herci mírně upravili a pár nových jich přibylo, ale skvěle do inscenace zapadají a nejsou nikterak vtíravé, ba naopak, působí jako příjemné oživení.

Působivý příjezd krále na hrad

Působivý příjezd krále na hrad

Tvůrci měli velmi šťastnou ruku ve výběru obsazení. Každá role byla vybrána opravdu pečlivě, o čemž svědčí kvalitní výkony všech účinkujících v čele s hlavními představiteli Hanou Holišovou a Danielem Bambasem. Holišová je jako císařovna Eliška zamilovaná, energická a zároveň i trochu drzá. Její podání písně Lásko má, já stůňu si ihned zamilujete! Stejně tak Bambasovi padne role jako ulitá. Už, když na hrad „přicválá“ na koni, získá si publikum především pro své charisma a příjemnou barvu hlasu.

Pobaví nejen Pešek s Alenou

Diváky zaručeně rozesmějí scény s lehce „potrhlým“ párečkem Peškem a Alenou, které bravurně ztvárňují Ivana Korolová a Tomáš Smička. Ladí jim to jak pěvecky, tak především herecky. Vyzařuje z nich energie, srší osobitým humorem a skvěle se na jejich souhru dívá. Z obsazení vyniká i Pavel Vítek, který v roli krále cyperského potvrzuje, že je i nadaným hercem, který umí pobavit. Pochvalu si zaslouží i „banda“ zbrojnošů, ze kterých díky hezkému zpěvu vyčnívá zatím nepříliš známý, zato talentovaný muzikálový zpěvák Petr Ryšavý.

Komediální páreček Ivana Korolová a Tomáš Smička

Komediální páreček Ivana Korolová a Tomáš Smička

Skvělé nastudování, lákavé a kvalitní obsazení, chytlavé melodie a hlavně jedinečná atmosféra, to dělá z Noci na Karlštejně představení, na které budou návštěvníci dlouhou dobu vzpomínat. Nicméně přes veškerou tu chválu nějaký ten „minus“ přeci jen má. A sice to, že neskutečně rychle uteče a možnost další návštěvy nepřipadá v úvahu, protože je dlouho dopředu vyprodáno. Ale toť úděl kvalitních muzikálových děl, kterých je u nás bohužel poskromnu. Doufejme tedy, že za rok si opět s karlštejnskými hrdiny zazpíváme Hoja, hoj!

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo Karlštejn

Mohlo by vás také zajímat