vystava_nafilm
12.6.2017
Kategorie: Film

Výstava Na film! je prodloužena. Staňte se součástí filmového procesu

Pokud patříte mezi milovníky filmu, pak vám jistě neuniklo, že v centru Prahy najdete výstavu Na film!, která je právě na tento obor zaměřena. A ta se nyní prodlužuje. Na své si zde přijdou všechny generace od dětí po dospělé, od amatérů po profesionál.

Jak to vlastně všechno začalo? Trojice mladých, talentovaných lidí Adéla – Terezie – Jakub se rozhodla vytvořit něco, co v České republice doposud chybělo, a sice filmové muzeum. To bylo poprvé představeno na pilotní výstavě Na film! Tato unikátní výstava je místem, kde se lidé seznámí mimo jiné s historií filmu, s jeho tvorbou, vytvářením zvukových efektů. Z původních prostor v Museu Montanelli v Nerudově ulici se přesunula do rozlehlejších míst v Paláci Chicago na Národní třídě. Zaznamenala veliký ohlas tisíců lidí, díky kterému se prodlužuje do konce roku 2017.

Na své si zde přijdou všechny generace, od amatérů po profesionály. Můžete se stát promítačem laterny magiky, vyzkoušet si virtuální realitu, zjistit, co je to zootrop či phantasmagorie nebo si dokonce naanimovat svůj film. Díky takto interaktivním způsobům spojujícím hravost a autentičnost se návštěvníci dozvědí o filmové branži mnoho věcí. My jsme si vyzkoušeli všechno, co šlo, a bylo to skvělé. Na chvíli jsme se totiž stali součástí filmového procesu.

Podpora známých režisérů

Výstavu podporují i samotní čeští režiséři, jakými jsou Jiří Menzel, Olga Sommerová, Jan Svěrák, Jan Hřebejk či Helena Třeštíková, která na ni přišla i s vnučkou a výstavu zhodnotila následovně: „Velmi přístupným a zábavným způsobem tu například i dítě pochopí, jak vlastně vzniká film.”

Prodloužení akce pomůže autorům rozšířit výstavu o další instalace, které návštěvníkům ještě více přiblíží svět filmu. Terka, Adél i Kuba mají tedy jasné plány do budoucna. „Teď před sebou máme další cíl – najít ještě větší prostory nastálo, kde bychom představili historii, vynalézavost a osobitost českého filmu, a zároveň ukázali nejenom jeho provázanost se světovou kinematografií, ale i se společenským a politickým pozadím.”

Takže neváhejte a vyrazte. Otevřeno je od úterý do neděle 13:00 – 19:00 hodin.

Text: Adéla Špulková
Foto zdroj: webové stránky Na film!