Hra Už je tady zas: Ondřej Kavan sklízí úspěch v přestrojení za Adolfa Hitlera
3.4.2017
Kategorie: Divadlo

Už je tady zas! Ondřej Kavan sklízí úspěch v přestrojení za Adolfa Hitlera

Hledáte inscenaci, při které se pobavíte, ale zároveň vás donutí k zamyšlení? V tom případě zajděte do Divadla Na Jezerce, kde běží hra Už je tady zas! Příběh o Hitlerovi, který pouze usnul a procitl až v dnešní době, tu neznamená marketingový tah, nýbrž kvalitní činoherní podívanou.

Co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul? O tom pojednává titul s názvem Už je tady zas! Není to tak dlouho, co se divákům představil ve své filmové podobě s Oliverem Masuccim v hlavní roli. Nutno podotknout, že nad tak velká očekávání přinesl nakonec spíše zklamání. Proto jsme se trochu obávali, že divadelní verze bude jakousi kopií onoho snímku, jak to většinou bývá. O to větší to bylo překvapení, naštěstí příjemné. Matěj Balcar, který se titulu v Divadle Na Jezerce chopil, zpracování atraktivního příběhu posunul o mnohem vyšší level.

už je tady zas_rec2

Mladý režisér nastudoval inscenaci, která nabízí humornou, nikoli prvoplánově podlézavou podívanou, a zároveň nastavuje zrcadlo současnosti natolik, až vám z toho chvílemi pomyslně stojí hrůzou vlasy na hlavě.

Roztomilost i respekt zároveň

Do hlavní role tvůrčí tým neobsadil žádnou tvář zdejší scény, nýbrž charismatického herce Ondřeje Kavana, který je známý mimo jiné ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě. Kavan si diváka získá hned na první dobrou, a to ať svojí vizáží, tak vystupováním. Přestože vypadá, jako by Hitlerovi z oka vypadl, zároveň působí v přestrojení celkem roztomile. Onu roztomilost pak budí především na začátku představení, kdy se v roli Hitlera teprve po mnoha letech probouzí a seznamuje se se současnou situací. Když se pomalu rozkouká a začne vystrkovat růžky, začínáme v něm vidět toho Adolfa, který v dobách minulých naháněl hrůzu. Je skvělé pozorovat hercovu proměnu, a když se v některé ze scének rozčílí natolik, že rázem zrudne, vytře vmžiku publiku zrak. Rázem se z něj totiž stává obávaný cholerický diktátor.

už je tady zas_rec3

Zasmějete se především, když se seznamuje se současnou technologií, protože mobilní telefon či „interlet“, jak vymoženosti říká, prostě musí používat každý. Pobaví vás i vkusně udělaná reportáž s Danielou Drtinovou. Naopak hořkost až mrazení budete cítit ve chvíli, kdy si ke konci představení uvědomíte, že ona hra je v podstatě stále aktuální.

Už je tady zas! je jeden z nejlepších kousků, které za poslední dobu tato nuselská scéna vyprodukovala. A pokud jste doteď s návštěvou váhali, tak určitě uděláte jenom dobře, když se směr Jezerka vydáte. Zažijete večer v příjemném divadle, pobavíte se a kvalita hereckého obsazení je, jak už je to v Divadle Na Jezerce zvykem, také zaručena.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Ivan Kahún

Přečtěte si také