Zpěvačka Iva Marešová si splnila sen: Je z ní Johanka z Arku!
4.2.2017
Kategorie: Divadlo

Ivě Marešové se splnil sen. Stala se Johankou z Arku

Dlouhotrvající potlesk a standing ovation si vysloužila muzikálová zpěvačka Iva Marešová při své premiéře v muzikálu Johanka z Arku, kde se představila jako nová představitelka titulní postavy. V Divadle Kalich tak bude alternovat s Lucií Soukupovou (Šorálovou) a Bárou Basikovou.

Proměnit se v Pannu orleánskou a být součástí jednoho z našich nejúspěšnějších původních muzikálů byl pro Marešovou sen. „Přiznám se, že Johanku jsem si vždycky toužila zahrát, protože tento muzikál řadím mezi absolutní špičku u nás. Podle mého jde o úžasnou roli a už teď vím, že ji miluju,“ prohlásila před svou premiérou zpěvačka, která je známá právě především z muzikálů.

Málokdo už ví, že také zpívá s kapelou Precedens, ve které ne náhodou nahradila také další Johanku Báru Basikovou. „Kdysi jsem si ji vybrala jako alternaci své role v baletním představení Lucrezia Borgia a doporučila jsem ji režiséru a choreografovi Liboru Vaculíkovi, předala jsem jí svou roli Markéty v muzikálu Dáma s kaméliemi, když jsem před osmi lety otěhotněla. Není náhoda, že Iva také vloni převzala žezlo v mé domovské kapele Precedens, takže logicky jsem ji oslovila i na Janu z Arku a věděla jsem, že tvůrčí tým z ní bude nadšený. Iva je profík, zkušená, spolehlivá, přesná, velmi pečlivá, má nádherný hlas a je velmi půvabná, působí křehce a renesančně. Díky ní dostane tohle krásné představení nový rozměr,“ vysvětluje Basiková.

Johanka_Maresova_02

Zpěvačka Iva Marešová jako Johanka z Arku

Zpěvačka Iva Marešová je v pořadí již sedmou Johankou v bezmála sedmnáctiletém uvádění této inscenace. A jak dokázala na své premiéře, známějším kolegyním se kvalitami nejen vyrovnala, možná se nám zdála i lepší. Těžké písně, jako je Nebe to ví, zazpívala lépe než na výbornou, a herecky zvládla roli také s přehledem.

Muzikálové paradoxy

Jediným minusem se pak může zdát její věk. Přeci jen ve čtyřiceti letech ztvárňovat čtrnáctiletou pannu je trochu diskutabilní. Každopádně muzikáloví fanoušci už musí být na takové paradoxy zvyklí. I tak nás zajímalo, proč Divadlo Kalich i přes doporučení Basikové nesáhlo po některé ze „svých“ mladších hereček. „Zpěvačka Iva Marešová si stačila vydobýt na naší muzikálové scéně renomé, kterému se těší zcela zaslouženě. O roli Johanky se spolu s ní nyní „popralo“ několik dalších hereček a Iva vyšla jako jasný vítěz. Ostatně je v podobném věku jako Lucie Bílá a Bára Basiková v době premiéry tohoto muzikálu v roce 2000. Nezapomínejme, že o roli Johanky se při představení dělí jednak zpívající herečka a jednak tanečnice, na jevišti jsou v tomto retrospektivním příběhu Johanky dvě. Není proto vůbec nutné koukat se herečkám do občanek na datum narození,“ prozrazuje mluvčí divadla Jaroslav Panenka.

A ačkoli se výběr další hlavní představitelky povedl na výbornou, jako nejlepší Johanka se nám zdála mladičká Radka Weidner-Špáňová, která vynikala po všech muzikálových stránkách a navíc se do role skvěle hodila i typově.

Pokud jste Johanku z Arku dosud neviděli, určitě s návštěvou neotálejte. Čeká vás příjemná podívaná se skvělým obsazením. Kromě Marešové se můžete těšit také na Jiřího Zonygu, Jana Kříže, Viléma Čoka, Zdeňka Podhůrského, Martinu Pártlovou či nováčka Filipa Kotka. Ten ztvárňuje sice malou roli, přesto si publikum získá svou podmanivou barvou hlasu.

Nejbližší reprízy jsou naplánované na přelom března a dubna.

Text: Michaela Rochovanská
Foto zdroj: Divadlo Kalich

Přečtěte si také