chvala_hlavni
16.12.2016
Kategorie: Divadlo

Chvála bláznovství: herecké duo Blažek-Hofmann odbourává diváky

První prosincový čtvrtek měla v Divadle Palace premiéru inscenace Chvála bláznovství, jejíž předlohou je třetí díl norské trilogie o chovanci psychiatrické kliniky Ellingovi. Titul se v Praze dočkal již svého druhého uvedení.

Představení Chvála bláznovství zprostředkovává divákovi příběh dvou přátel z psychiatrické kliniky, kteří se společně rozhodnou čelit nové výzvě – svobodnému životu mimo ústav, ve vlastním bytě. Navzdory vážnosti tématu je divák humornou a velmi odlehčenou formou konfrontován s nástrahami, které Ellinga (Martin Hoffman) a Kjella Bjarna (Filip Blažek) na této komplikované cestě za normálním životem potkávají: touha po ženě, lásce, přátelství v kontrastu se strachem a osamoceností obou hlavních hrdinů.

Kdo z nás není tak trochu magor?

Celé hře dominuje herecký výkon Martina Hofmanna, který bravurně balancuje na hranici chvílemi naprosto zoufalého a jindy až přespříliš racionálního člověka. Zde se hodí srovnání Hoffmanova výkonu s typově podobnými postavami Rain Mana a Forresta Gumpa. Hoffmana výborně doplňuje výkon Filipa Blažka, který je ve své prostotě a retardovanosti tak uvěřitelný, že se nejednou odbourali sami představitelé a s nimi samozřejmě celé divadlo.
V představení se dále objevují Michal Slaný v roli Franka – kamarád obou představitelů, Lenka Zahradnická ztvárňující zdravotní sestřičku, servírku a další role, a Šárka Opršálová coby Reidun Nordslettenová.

chvala3

Lenka Zahradnická se opět představuje jako zdravotní sestřička

Celá scéna, jejíž autorkou je Diana Strauszová, je pojatá velmi jednoduše a variabilně. U příležitosti slavnostní premiéry pak byla pokřtěna kniha Elling v tištěné i audio podobě.

chvala2Pokud hledáte hru ze života, kde nikdo neumře a příjemně se pobavíte, určitě navštivte Divadlo Palace a Chválu bláznovství.

Text: Viola Kučerová
Foto zdroj: Pantheon production

Mohlo by vás také zajímat